Kilka pomysłów na kreatywne zabawy z przedszkolakiem

Mamo, tato! Nudzi mi się. Prawie każdy rodzić boryka się problemem znudzonego dziecka. Nie masz pomysłów, które zaktywizują malucha i zabiorą go w świat fantazji i dobrej zabawy?  
fit.pl
2010-10-19 00:00
Udostępnij
Kilka pomysłów na kreatywne zabawy z przedszkolakiem
creativity3Znudziły się wam już ludki z kasztanów, gry w bierki i chowanego? Maluch wciąż domaga się ciekawego zajęcia, które zaabsorbują jego uwagę i zachęci do działania? Podpowiadamy, jak odgonić nudę i wywołać radosne wypieki na buzi maluszka.

Trochę ruchu!

Maluch zazwyczaj ma mnóstwo niespożytych sił i energii. Jeśli zatem macie trochę miejsca w domu lub pogoda na zewnątrz sprzyja zabawom, warto zorganizować dziecku kreatywny tor przeszkód, który pomoże mu spożytkować siły zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Kombinowanie, jak tu obejść i przejść, by nie popsuć przeszkody, może sprawić dziecku wiele radości i wytrenować jego spryt a przede wszystkich poćwiczyć fizycznie.

Pamiętaj, jeśli dziecko dobrze radzi sobie z przeszkodami, warto podwyższać stopień trudności, a za sukcesy nagradzać np.. kolorową nakleją, wesołym jabłkiem albo kolorowymi, uśmiechniętymi kanapkami na kolację. Pomysłów jest wiele wszystko zależy od waszych możliwości inwencji twórczej.

Wojna na poduchy, sprzątanie na czas, wyścigi połączone z ćwiczeniami ruchowymi z wykorzystaniem skakanki, hula hop, piłek lub innych akcesoriów to także świetna zabawa i nauka zdrowej rywalizacji oraz cenne ćwiczenia dla Twojego dziecka.

Teatrzyk dobry na wszystko!

Na nudę, na chandrę i na smutki doskonały jest teatrzyk. By dziecko mogło zaangażować się w pełni do przygotowania teatrzyku i sztuki, staraj się zachęcać go do wykorzystywania różnych, czasem może zakazanych przez ciebie przedmiotów. Deska do prasowania, jako scena, koc, jako kurtyna – przydać może się wszystko. Wybierzcie wspólnie lalki, misie, które mogłyby być aktorami lub po prostu samodzielnie zróbcie pacynki ze starych rękawiczek, nabitych na paluszki owoców, pudełek, patyków i materiału. Zobaczysz jak szybko dziecko stworzy fantastyczne dzieło, a jego realizacja uruchomi jego wyobraźnię i sprawi wiele radości.

[-------]

kolorowe palceTekst sztuki może być oczywiście na bieżąco tworzony, co na pewno wywoła dużo śmiechu i uruchomi pokłady fantazji dziecka. Dla odmiany, niech każde z was będzie zarówno widzem, jak i autorem sztuki. Pokaż dziecku swoją sztukę, niech ono przypatrzy się twojej koncepcji a potem  samo wystawi sztukę dla rodzeństwa, dziadków i dla was!

Teatr rozwija w dziecku wszystkie umiejętności artystyczne, zarówno uczy się śmiałości w opowiadaniu, wymyślając kolejne perypetie postaci i wydarzenia. Doskonali sztukę artystycznego tworzenia różnych rzeczy, wyrabia plastyczne umiejętności, tworząc scenografię a także staje się wrażliwe na sztukę, jaką jest teatr.

Taniec i muzyka łagodzą obyczaje

Włącznie wspólnie ulubione piosenki, bawcie się w festiwal muzyczny, niech dziecko przebierze się stosownie do piosenki, wymyśla własne choreografie a potem wy rodzice jako jury możecie oceniać dziecko, wymyślać mu nowe kategorie i proponować różne podkłady muzyczne. Śpiew i pomoc instrumentów są jak najbardziej wskazane. Takie zabawy zaktywizują dziecko i pomagają rozwijać słuch i głos. Może to w twoim dziecku drzemią talenty muzyczno-wokalne? Warto to sprawdzić!

Edukacyjne i rozwijające zabawy

Jeśli dziecko lubi łamigłówki lub zabawy manualne, warto przekonać go do puzzli, malowania na różnych powierzchniach z wykorzystaniem dużych kartek brystolu, tworzenia swoich małych dzieł plastycznych (lalek, pudełek, biżuterii, kolorowych garaży dla samochodów, torów wyścigowych ze styropianu itp., domków dla zwierzaków czy laurek dla rodziny).

[-------]

girl playZabawa w udawanie do świetny pomysł na rozbudzanie wyobraźni dziecka i aktywizowanie jego umiejętności społecznych. Możesz pomóc dziecku wymyślić, jakiego ś przyjaznego stworka lub zwierzaka, którym trzeba się zaopiekować.. pójść na spacer, uspokoić, gdy jest niegrzeczne, zabawić.

Dziecko poprzez takie zabawy uczy się różnego rodzaju postaw społecznych i trenuje także różne cechy osobowości. Uczy się odpowiedzialności, która pomoże zrozumieć, wasze postawy wobec dziecka i rolę rodzica, jako opiekuna.

Pałac, dżungla, morze, wioska Indian to tylko niektóre pomysły na zorganizowanie dziecku tematycznego wystroju pokoju – to nie tylko pomysł na zabawę, ale także naukę porządku i dyscypliny.

Dziecko może w tym ćwiczeniu wykorzystać wszystkie poprzednie umiejętności i zabawy. By stworzyć komnatę księżniczki trzeba przecież: odpowiednio przygotować i ustroić łóżko, nazbierać skarbów, pomalować ściany, stworzyć klimat, do tego przydadzą się różne znalezione w domu przedmioty: poduszki, kolorowe materiały a także wcinaki, papier, kredki, farby i dużo fantazji, której dziecku przecież nigdy nie brakuje.

Taki wystrój może w pokoju pozostać kilka dni... a potem przecież trzeba posprzątać, także tę umiejętność organizacji i czystości warto wpajać podczas zabaw i jest to jak najbardziej doskonały moment.

 

www.fit.pl