Większość świeżo upieczonych mam przyznaje, że brakuje im chęci, by pozbyć się nadwagi lub otyłości. Dodatkowe kilogramy w trakcie ciąży to zjawisko powszechne wśród mam. Jak z nim walczyć?
fit.pl
2015-03-11 00:00
Udostępnij
Mamo wróć do formy!
powrot doformy2Wychowanie dziecka oraz powrót do pracy po długiej przerwie to niektóre z momentów, w których walka ze zbędnymi kilogramami może być trudna. Kobieta większość swojego czasu spędza w domu, ulegając różnym pokusom kulinarnym, mającym wpływ na wagę. Bardzo często młode mamy nie mają czasu, by przygotować dla siebie pełnowartościowy posiłek, a głód zaspokajają słodkimi lub słonymi przekąskami. Jak więc skutecznie wrócić do formy? 

 

Skuteczny powrót do formy

1. Bądź świadoma. Dowiedz się, na czym polega Twój problem w walce ze zbędnymi kilogramami. Podjadasz? A może jesz zbyt tłusto lub w Twojej diecie królują węglowodany? Przeanalizuj swoją dietę.

2. Jedz mniej, a częściej. Wyczerpany ciążą organizm potrzebuje pełnowartościowych posiłków. Powinny składać się one ze wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego staraj się spożywać 4-5 posiłków dziennie.

3. Jedz świadomie. Jeśli karmisz piersią, jedz lekkostrawne posiłki, unikaj produktów głęboko smażonych, napojów gazowanych i wzdymających warzyw. Takie zmiany pozwolą Ci na powrót do formy, a Twoje dziecko uniknie kolki.

4. Ruszaj się więcej. Znajdź czas dla siebie i przypomnij sobie, czy istnieje aktywność fizyczna, która sprawiała Ci radość? Powróć do zarzuconych treningów. Spełnią funkcję relaksacyjną, a przede wszystkim pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów.

Każda młoda mama nie może zapominać o ćwiczeniach, które pozwolą jej nie tylko na wymodelowanie sylwetki, ale zapewnią dużą ilość energii, tak potrzebną w czasie wychowywania dziecka.  Najważniejsze jest znalezienie dziedziny aktywności fizycznej, która najlepiej odpowiada młodej mamie. Jeśli jeszcze nie wiecie jak powinien wyglądać Wasz trening, prezentujemy kilka wskazówek:

1. Zacznij od ćwiczeń typu cardio. Trening w podniesionym tętnie pozwoli Ci na zgubienie zbędnych kilogramów i poprawi wydolność serca . Aby efektywnie pozbyć się nadmiernego tłuszczu,  trening powinien być wykonywany w wyliczonym tętnie i trwać dłużej niż 20 min. Przykłady ćwiczeń typu cardio: rower, bieganie, pływanie, step aerobic, tenis/squash.

2. Twój trening powinien odbywać się 2-3 razy w tygodniu i trwać łącznie ponad godzinę.
3. Jeśli nie chcesz wychodzić z domu, możesz kupić jedną z wielu dostępnych płyt DVD, przy której poćwiczysz u siebie w domu.

4. Wzmocnij mięśnie ramion, pleców, brzucha i nóg. Twoje mięśnie potrzebują większej motywacji, więc rozpocznij w domu wykonywać najprostsze ćwiczenia, tj.: brzuszki pompki, przysiady. Każde z ćwiczeń powtórz w 3 seriach, wykonując 12 razy każde  z nich w serii. Z czasem możesz zwiększać liczbę powtórzeń do 20 w 4 seriach.

5. Nie zapomnij o ćwiczeniach rozciągających, które nie dopuszczą do przykurczu mięśni po treningu i zapobiegną kontuzjom w przyszłości.

www.dziecko.fit.pl