Rodzina to ogromna wartość, dlatego obowiązkiem państwa jest wspieranie jej na każdym kroku. Posłowie zdecydują czy ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wejdzie w życie w uzgodnionym kształcie.
fit.pl
2010-04-09 00:00
Udostępnij
przestrach W projekcie ustawy uwzględniono tak istotne czynniki jak całkowity zakaz stosowania kar cielesnych wobec najmłodszych oraz usprawnienie udzielania wsparcia ofiarom przemocy.

Do utworzenia tej strony zainspirowały nas słowa wielkiego pedagoga, Janusza Korczaka: „Nie ma dziecka. Jest człowiek“. Proste słowa, a jakże istotne. Człowiek, który ma swoje prawa. Ma godność, której nie można deptać. Ma potrzeby, również emocjonalne, które trzeba zaspokoić. Człowiek, którego nie wolno uderzyć ani poniżyć. 

W ubiegłym roku wspólnie z innymi organizacjami oraz Rzecznikiem Praw Dziecka prowadziliśmy kampanię "Bicie jest głupie". Strona Niebije.pl powstała w czasie dyskusji publicznych wokół prac nad nowelizacją Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na stronie www.niebije.pl można nadal oddać swój prywatny głos przeciwko biciu dzieci. Można na niej również znaleźć materiały wideo oraz teksty na temat mądrego wychowania.

Po co to wszystko?

Jak pokazują badania, wciąż jeszcze wiele osób uważa, że wolno bić dzieci. 70% Polaków przyznało, że daje klapsy swoim dzieciom. Uważamy, że dzieci bić nie wolno. W ogóle. Bicie nie jest metodą wychowawczą. Dlaczego?
 
bo jest atakiem na godność dziecka - a przecież każdy człowiek ma prawo do poszanowania jego godności i integralności.
bo zaburza rozwój dziecka – bicie przez najbliższe osoby odbiera dziecku odwagę życiową i sprawia, że dziecko staje się osobą niepewną, o niskim poczuciu własnej wartości.
bo utrudnia myślenie – bicie budzi lęk, który zaburza myślenie i zapamiętywanie, nie uczy dziecka jak zachować się poprawnie, za to wywołuje lęk i przerażenie, obawę przed kolejnymi razami.
bo uczy przemocy – bite dziecko uczy się, że „silniejszy ma zawsze rację”, „silniejszy ma prawo bić słabszego”, a „problemy zamiast rozumem łatwiej rozwiązać siłą”.
bo niszczy relacje – gdy dziecko boi się rodzica, nie zwróci się do niego o pomoc w trudnych sytuacjach. Skorzysta z rad niedoświadczonych rówieśników lub będzie szukać ucieczki od problemu np. w narkotyki lub alkohol.
bo niszczy autorytet rodzica – dziecko z czasem zorientuje się, że bijemy, gdyż nie umiemy poradzić sobie z własną złością – i przestanie szanować rodzica.
bo uczy że lepiej jest KŁAMAĆ – gdy dziecko popełni błąd lub zrobi coś złego, z lęku przed biciem będzie kłamało, na przykład zrzuci winę na młodszego brata.
bo klapsy stają się coraz mocniejsze – bite dziecko przyzwyczaja się do klapsów i czasem wręcz udaje, że klaps nie boli („To wcale  nie bolało!”). Aby uzyskać ten sam efekt rodzic nieświadomie może bić coraz mocniej i spowodować uszkodzenie ciała dziecka.
bo może prowadzić do urazów fizycznych (siniaki, krwiaki podtwardówkowe, uszkodzenia nerwów, zespół dziecka potrząsanego)
przekazuje nielogiczną argumentację – „biję cię dla twojego dobra”, „biję cię, bo uderzyłeś swoja siostrę”.
bo przyczynia się do zwiększenia ilości zachowań agresywnych u dziecka – im częściej dziecko jest bite tym częściej ono samo bije inne dzieci oraz rodzeństwo (Straus and Gelles, 1990; Wolfe, 1987)
bo to udawanie, że klaps ma funkcję edukacyjną – podczas gdy zazwyczaj jest po prostu wyładowaniem złości, frustracji i poczucia niemocy rodzica.
bo jest to przekazywanie przemocy z pokolenia na pokolenie- nie wszyscy, którzy byli bici, sami biją. Lecz wszyscy, którzy biją swoje dzieci, byli bici w dzieciństwie.
bo prowokuje poczucie złości i chęć zemsty, które pozostaje w dziecku

Fundacja Kidprotect.pl działa od ośmiu lat, troszcząc się o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Wspomaga rodziców i nauczycieli w wychowaniu, propagując wiedzę na temat prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży, organizując kampanie społeczne. W ubiegłym roku, w ramach Porozumienia Dzieci Pod Ochroną, wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka zorganizowała kampanię „Bicie jest głupie!”, która spotkała się z uznaniem rodziców i opiekunów. Poprzez Centrum Edukacyjne Fundacja udziela szkoleń kadrze pedagogicznej, dzieciom oraz rodzicom w całej Polsce. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym poprzez członkostwo w prestiżowych organizacjach oraz udział w projektach rządowych.