fit.pl mobile logo

Spacer zamiast piłki nożnej i biegania

Spacer to najczęściej uprawiana przez dzieci i młodzież aktywność fizyczna od początku pandemii. Jest to deklaracja 59 proc. badanych w wieku 10-18 lat. Dalej w pierwszej 5 TOP aktywności uplasowała się jazda na rowerze – 45 proc. Co trzeci młody Polak grał w piłkę nożną. Pod względem popularności na kolejnych miejscach znalazły się biegi i siatkówka oraz pływanie i gimnastyka

Dla porównania przed pandemią również spacer był najchętniej podejmowaną przez dzieci i młodzież aktywnością, ale deklarowało to 47 proc. badanych. Na drugim miejscu była jazda na rowerze (43 proc.). Na trzecim i czwartym miejscu uplasowały się gry zespołowe: siatkówka – 34 proc. i piłka nożna – 32 proc. Listę TOP 5 zamykały biegi – 30 proc.

Pandemia i lenistwo

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IBRiS, głównym czynnikiem demotywującym młodzież i dzieci do bycia aktywnymi fizycznie była pandemia i związane z nią izolacja oraz lockdowny. Było to wskazanie 48 proc. respondentów.

- Często przyczyną niechęci jest też lenistwo, do którego przyznaje się czterech na dziesięciu respondentów. Blisko jeden na trzech uważa, że demotywatorem są duże wymagania w szkole i nadmiar prac domowych, a częściej niż co czwarty – nie ma towarzysza do wspólnego uprawiania sportu – czytamy w raporcie “Aktywność dzieci i młodzieży w pandemii”.

Sport w szkole

W badanej grupie uczniów, 38 proc. zadeklarowało, że chętnie uczestniczy w lekcjach w-f. 22 proc. młodych ludzi czuje niechęć do sportu w szkole. Średnio nawet przy tych deklaracjach wypada frekwencja na lekcjach W-F. Aż czterech na dziesięciu respondentów uczestniczyło w małej części zajęć, a co dziesiąty w połowie. Co dwudziesty był z nich zwolniony! Tylko 16 proc. uczniów brało udział w większości zajęć! Te statystyki przerażają. Autorzy raportu podkreślają jednak, że na chęć do udziału i częstotliwość uczestnictwa w lekcjach w-f wyraźnie wpłynęła pandemia.

- W dobie nauki online, obserwujemy spadek niechęci do udziału w zajęciach w-f, a także spadek chęci do aktywnego uczestnictwa, kosztem rosnącej obojętności. Przed pandemią wskaźnik deklarowanego udziału w prawie każdych lub większości zajęć wynosił 76 proc., gdzie teraz jest to tylko 46 proc. – piszą w raporcie.

Rodzice o dzieciach i ich aktywności

Badaniu poddani zostali także rodzice. Siedmiu na dziesięciu rodziców ocenia ogólną sprawność fizyczną swojego dziecka jako dobrą, a niespełna co czwarty uważa, że jest ona średnia. Zasadniczo nieliczni przyznają, że ich dziecko jest w złej kondycji fizycznej.

W pandemii wyraźnie wzrósł odsetek respondentów zachęcających dziecko do aktywności fizycznej (o 16 p.p.). Równocześnie mniej rodziców deklaruje, że ich dziecko ma duży wybór aktywności fizycznych w okolicy zamieszkania (o 10 p.p.).

A na koniec informacja, która jest kluczowa w obliczu bezruchu naszych dzieci: ponad 60 proc. dorosłych nie uprawia sportu regularnie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl