Witaminowe suplementy - podawać czy nie?

Witaminowe preparaty nigdy nie zastąpią naturalnych witamin zawartych w produktach żywieniowych, mimo to lekarze zalecają prócz odpowiedniej diety syntetyczne witaminy i preparaty, które mają wpływ na prawidłowy rozwój dziecka
fit.pl
2012-01-26 00:00
Udostępnij
Witaminowe suplementy - podawać czy nie?
dziecko lekiWitaminy dla niemowlaka

Każde dziecko na starcie swojego rozwoju potrzebuje maksymalnej dawki witamin i minerałów. Choć podczas karmienia piersią  z mlekiem mamy otrzymują wszystkie witaminy, mikro- i makroelementy niezbędne jest również podawanie niemowlęciu witaminy K oraz witaminy D.

Witamina K jest częściowo wytwarzana przez człowieka, ale niemowlęta nie mają jeszcze wykształconego organizmu na tyle, by korzystać z własnych zapasów. Witamina K jest niezbędna dla lepszej krzepliwości krwi, dlatego jest tak ważna zwłaszcza u noworodków.

Również istotnym i zalecanym lekarstwem dla niemowlaka jest witamina D, która pozwala budować zdrowe i mocne kości. Dzięki działaniu promieni słonecznych ludzka skóra może wytworzyć witaminę D, jednak niemowlęta nie mogą być wystawiane na zbyt mocne działanie promieni słonecznych, a w mleku mamy znajduje się niewystarczająca ilość, by zaspokoić potrzeby dziecka.

Należy jednak pamiętać, że witaminy K i D produkowane dla niemowlaków są lekarstwami, które posiadają wszelkie atesty i zanim trafią na aptekarką półkę są przebadane i spełniają wszelkie medyczne normy.

[-------]

Czym różnią się witaminy w tabletach od tych, które znajdziemy w produktach żywieniowych?

dziecko-lekiWitaminy syntetyczne powstają w procesie łączenia związków chemicznych pozyskiwanych z naturalnych składników, lecz ze względu na wytwarzanie i proces konserwacji, witaminy mają znacznie mniejszą siłę działania, niż te znajdujące się np. w owocach i warzywach.

Suplementy witaminowe mają to do siebie, że posiadają jedynie określone związki mineralne i witaminowe, natomiast w produktach naturalnych, te związku istnieją w tysiącach konfiguracjach i połączeniach, dzięki czemu są łatwiej przyswajalne i bardziej odpowiadają potrzebom danego organizmu. Jeśli zatem jemy pomidora, wraz z potasem serwujemy organizmowi naturalny błonnik, pektyny, wodę i inne związki ważne dla funkcjonowania całego organizmu. Tymczasem przyjmując suplement z potasem nie otrzymamy tym dodatkowych składników.

Dzieci, które w procesie rozwoju potrzebują każdego dnia solidnej dawki odpowiednich witamin i minerałów powinny czerpać je głównie z produktów pochodzenia naturalnego. Rodzice, którzy ulegają modzie na dodatkową suplementację muszą mieć świadomość, że wraz z podawaniem witamin syntetycznych, faszerują dzieci również sztucznymi barwnikami i konserwantami, bez których suplementy nie mogą dziś istnieć.

Suplementację witaminami z apteki należy konsultować z lekarzem, rodzice sami nie powinni decydować, które witaminy należy dzieciom podawać. Wiele produktów, która każdego dnia je dziecko, zupki, kaszki, soki są już witaminizowane, oznacza to, że podając dzieciom kolejne witaminy narażamy je na groźną hiperwitaminozę.

O tym czy dziecku jest potrzebna suplementacja na wzmocnienie lub uzupełnienie niedoborów powinien zadecydować lekarz.

www.dziecko.fit.pl