fit.pl mobile logo

Fizjoterapia bezpłatnie w klubach fitness

Bezpłatna fizjoterapia pocovidowa w klubach fitness dla mieszkańców województwa mazowieckiego – w województwie mazowieckim uruchomiono nowy, finansowany z budżetu województwa, program fizjoterapii pocovidowej, z którego skorzystać można m.in. w 10 klubach fitness, w których działają placówki lecznicze Zdrofit Zdrowe Miejsce.

W województwie mazowieckim odnotowano od początku pandemii blisko 400 tys. zachorowań na COVID-19.1
Według ekspertów ozdrowieńcy borykają się przez tygodnie, a nawet miesiące po przebytym zakażeniu z przynajmniej jednym objawem Long COVID. Problem ten może dotyczyć nawet ¼ mazowieckich ozdrowieńców. Do 15 grudnia 2021 r. mogą oni bez skierowania skorzystać z bezpłatnego, wojewódzkiego programu fizjoterapii pocovidowej, który realizują m.in. placówki lecznicze działające w klubach fitness.

Dotychczasowe doniesienia naukowe wskazują na występowanie wielu dokuczliwych objawów po przebyciu COVID-19, zarówno u osób, które były hospitalizowane, jak i tych chorujących w domu. Objawy obejmują m.in. ostre i przewlekłe duszności, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zaburzenia nastroju czy stany lękowe. Jedną z dolegliwości, którą pacjenci odczuwają najdłużej, jest przewlekłe zmęczenie.

Mazowiecki program fizjoterapii pocovidowej

W województwie mazowieckim uruchomiono nowy, finansowany z budżetu województwa, program fizjoterapii pocovidowej, z którego skorzystać można m.in. w 10 klubach fitness, w których działają placówki lecznicze Zdrofit Zdrowe Miejsce. Program bezpłatnej fizjoterapii to propozycja dla osób pełnoletnich, u których powikłania po przebytym zakażeniu koronawirusem utrzymują się od co najmniej czterech tygodni.

Osoby zgłaszające się do programu muszą okazać dokument potwierdzający przebyte zakażenie. Może być to pozytywny test genowy (RT-PCR), wypis ze szpitala czy zaświadczenie wystawione przez lekarza lub inna dokumentacja medyczna wskazująca na przebycie COVID-19.

Fizjoterapia pocovidowa zapewniona przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie (mazovia.pl) będzie dostępna do 15 grudnia 2021 roku, a kwalifikację pacjentów, którzy zgłoszą się np. bezpośrednio do placówek Zdrofit Zdrowe Miejsce, przeprowadzą fizjoterapeuci. Uczestnictwo w programie nie wymaga skierowania od specjalisty.

Fizjoterapia w klubie fitness?

Ćwiczenia ruchowe odgrywają niezwykle istotną rolę w powrocie do zdrowia po przebytym zakażeniu COVID-19.
– Wiemy od dawna, że aktywność fizyczna sprzyja regeneracji organizmu, a także poprawia jego kondycję. Ruch jest formą terapii – dziś wykorzystujemy go w redukcji dolegliwości związanych z Long COVID

– podkreśla Andrzej Kępczyński, fizjoterapeuta, ekspert ds. fizjoterapii Zdrofit Zdrowe Miejsce.

Potwierdzają to także najnowsze badania naukowe przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez National Institute for Health Research (NIHR) Leicester Biomedical Research Center. Autorzy badań stwierdzili, że aktywność fizyczna w znaczącym stopniu poprawiła wydolność wysiłkową i ogólne samopoczucie wśród pacjentów z zespołem pocovidowym. Ćwiczenia miały także pozytywny wpływ na redukcję odczuwanego przez nich zmęczenia. W ramach badania pacjenci korzystali z aktywności fizycznej dwa razy w tygodniu przez półtora miesiąca.

– Ćwiczenia podejmowane na popularnych sprzętach sportowych, dostępnych w niemal każdym klubie fitness, są bardzo pomocne w prowadzeniu rehabilitacji i fizjoterapii – także pocovidowej. Dzięki nim możemy precyzyjnie kontrolować natężenie aktywności ruchowej i jej czas, przy jednoczesnym obserwowaniu parametrów życiowych takich, jak np. puls. Oczywiście sam sprzęt nie wystarczy. Aktywność fizyczna po przebytym COVID-19, a w szczególności podczas Long COVID, powinna być podejmowana pod okiem fizjoterapeutów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w projektowaniu indywidulanych programów usprawniania, dopasowanych do dolegliwości i możliwości zdrowotnych pacjentów. Na takie wsparcie mogą liczyć pacjenci Zdrofit Zdrowe Miejsce, którzy odwiedzając dobrze znane im kluby fitness, uzyskują specjalistyczną pomoc – zaznacza Andrzej Kępczyński.

Jak podkreślają eksperci, wykorzystanie infrastruktury fitness w fizjoterapii i programach fizjoterapii pocovidowej, zwiększa dostępność tego typu usług.

– Do tej pory rehabilitację pocovidową na terenie województwa mazowieckiego w ramach NFZ realizowało zaledwie 18 podmiotów – w tym tylko 4 w Warszawie. W ramach programu województwa mazowieckiego warszawiacy zyskali kolejnych 17 podmiotów, wśród których aż 10 stanowią placówki Zdrofit Zdrowe Miejsce, wykorzystujące infrastrukturę klubów fitness. Biorąc pod uwagę, że według Światowej Organizacji Zdrowia co czwarty chory zmaga się z zespołem pocovidowym, zwiększanie dostępności rehabilitacji i fizjoterapii dla ozdrowieńców jest bardzo potrzebne. Cieszy również fakt, że w programach tego typu uczestniczą placówki wykorzystujące infrastrukturę sportową – dodaje Tomasz Groń, dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny za sieci klubów fitness marki Zdrofit, Fabryka Formy, czy Fitness Academy, a także za placówki Zdrofit Zdrowe Miejsce.

W ramach programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie pacjent może bezpłatnie skorzystać maksymalnie z aż 18 sesji fizjoterapii.

Pełną listę placówek Zdrofit Zdrowie Miejsce biorących udział w mazowieckim programie rehabilitacji pocovidowej odnaleźć można na stronie https://zdrofitzdrowemiejsce.pl/

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl