Top 3 Trendy w branży fitness w Polsce wg. Łukasza Dojki - Founder & Chairman of the Board Xtreme Fitness Gyms, CEO Xtreme Kids

Od stycznia tworzymy cykl artykułów, w której popularni eksperci branżowi dzielą się swoją opinią na temat top trendów w branży fitness w Polsce. To ważne wskazówki, dla osób, które prowadzą bizness na rynku fitness. W tym artykule postanowiliśmy zapytać Łukasza Dojki - Founder & Chairman of the Board Xtreme Fitness Gyms, CEO Xtreme Kids o to co będzie trendem w tym roku i w przyszłych latach.
Ilona WIlk
2024-02-21 15:55
Udostępnij
Top 3 Trendy w branży fitness w Polsce wg. Łukasza Dojki - Founder & Chairman of the Board Xtreme Fitness Gyms, CEO Xtreme Kids
zdjęcie: materiały prasowe

Łukasz Dojka, Founder & Chairman of the Board Xtreme Fitness Gyms, CEO Xtreme Kids, zapytany o 3 dominujące trendy w branży fitness w Polsce, wskazuje:

Po pierwsze: wellness

Klub fitness to miejsce, w którym dbamy nie tylko o swoje ciało, ale także o umysł, dobre samopoczucie. Przy rosnącej świadomości naszego społeczeństwa na temat wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i dobrostan psychiczny oraz bardzo „pożytecznej” modzie na wellbeing, zmierzamy w kierunku zmiany nastawienia do klubów fitness i odejścia od stereotypowych skojarzeń z płaskimi brzuchami i dużymi bicepsami. Mięśnie są oczywiście bardzo ważne, ale dziś w klubach nieco ustępują miejsca głowie. Znajduje to swoje odbicie w ofertach klubów, które rozbudowują się o zajęcia typu mental. W Xtreme Fitness Gyms stanowią one oddzielną kategorię „Body & Mind”, w której znajduje się np. joga, flow body, stretching, czy zdrowy kręgosłup. Nie należy tutaj jednak pomijać intensywniejszych zajęć, które działają odstresowująco i rozładowują napięcie, a niekiedy pomagają również w budowaniu pewności siebie, jakich jak energetyzujące zajęcia taneczne czy nasze autorskie zajęcia XFight łączące elementy boksu z ćwiczeniami funkcjonalnymi. Oprócz oferty nakierowanej na poprawę samopoczucia, klub sam w sobie powinien być przyjaznym miejscem, gdzie klubowicze czują się swobodnie i są dobrze zaopiekowani. Ważna jest szczera troska i indywidualne podejście. W naszych klubach oferujemy darmowe indywidualne konsultacje z instruktorami, którzy wsłuchują się w potrzeby klubowiczów, aby na ich podstawie dopasować najlepsze dla nich aktywności, zaproponować im odpowiednie zajęcia, czy pokazać ćwiczenia i sposób korzystania ze sprzętu, przy pomocy których zrealizują swoje cele.

Po drugie: budowanie społeczności

Klub fitness powinien być miejscem dla wszystkich – w naszych klubach tak właśnie jest. Osoby trenujące regularnie spotykają się tam z tymi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, rzeźbiarze smukłych sylwetek spotykają z tymi, których celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, młodzież spotyka się z seniorami. U nas powszechną praktyka jest zauważanie potrzeb tych różnorodnych grup klubowiczów w sposób dopasowany konkretnie do nich oraz zagwarantowanie im przestrzeni do zadbania o zdrową formę oraz budowania relacji. Jako dynamicznie rozwijająca się sieć, która na ten moment zrzesza wokół siebie ponad 100 franczyzobiorców i ponad 60 tys. klubowiczów w całej Polsce, jesteśmy świadomi, że mamy realny wpływ na jakość życia coraz większej liczby osób. Zwracamy szczególną uwagę na nowe grupy klubowiczów, których liczebność obecnie wzrasta, a dotychczas była raczej znikoma. Są to seniorzy oraz dzieci. Z myślą o seniorach, ich możliwościach, predyspozycjach i oczekiwaniach w Xtreme Fitness prowadzone są zajęcia dostosowane do ich potrzeb. Mocno ich przy tym wspieramy i motywujemy do działania, czego fantastycznym przykładem jest historia naszej silver ambasadorki Gosi, która z klubowiczki stała się instruktorką zajęć z seniorami. Z kolei dzieciom poświęcamy w całości nasz odrębny koncept - Xtreme KiDS, do którego zapraszamy rodziców już z kilkutygodniowymi niemowlętami oraz dziećmi i nastolatkami do 14 r.ż. Są to miejsca (obecnie dwa kluby - w Tarnowie i Opolu, ale zamierzamy otwierać kolejne również w modelu franczyzowym), którym przyświeca cel aktywacji najmłodszego pokolenia i kształtowania w nim zdrowych nawyków. Chcemy walczyć ze wzrastającymi wskaźnikami otyłości i występowania wad postawy wśród dzieci oraz pokazać im, że aktywność fizyczna może być fantastyczną zabawą, a nie przymusem. Chcemy zadbać także o ich wellbeing, dobre samopoczucie. Xtreme Fitness Gyms to więc sieć dla wszystkich bez względu na cele treningowe i wiek, która zapewnia lokalnej społeczności, w tym całym rodzinom, wygodną oraz bezpieczną przestrzeń do integracji i jakościowego spędzania czasu wolnego.

Po trzecie: technologia

Technologia jest dziś z nami zawsze i wszędzie, przestaje zaskakiwać czy konsternować, a staje się standardem, którego klienci wręcz oczekują. Wygodnie rozgościła się ona również w klubach fitness. W 2024 r. trendem niewątpliwie pozostaną różnorodne rozwiązania technologiczne wspierające zarówno sam trening, jak i komunikację z klubowiczem oraz jego obsługę. Xtreme Fitness Gyms wiedzie w tym zakresie prym na rynku. 90% klubowiczów sieci korzysta ze specjalnej, dedykowanej im aplikacji XtremeAPP. Wśród jej funkcjonalności znajdują się m.in.: możliwość ułożenia własnego planu treningowego lub skorzystania z gotowych, możliwość wyznaczenia swoich celów i monitorowania postępów w ich osiąganiu, dostęp do prezentacji ponad 1000 ćwiczeń. Prawdziwą rewolucją, którą sieć zapoczątkowała w wyniku wybuchu pandemii w 2020 r. i którą rozwija do dziś, jest platforma XtremeGO VOD. Xtreme Fitness Gyms szybko zareagowało na wprowadzane obostrzenia pandemiczne unieruchamiające klubowiczów w domach. Stworzyło platformę, która w kompleksowy sposób wspiera ich nie tylko w treningach, ale także w stosowaniu zdrowej diety. Klubowicze mają do dyspozycji nagrania wideo z różnorodnymi treningami, które mogą wykonywać w dowolnym czasie, a ponadto mogą dołączyć do zajęć grupowych transmitowanych na żywo. W całym procesie użytkownika wspiera wirtualny trener. Platforma to również skarbnica teoretycznej wiedzy na temat zdrowego trybu życia i odżywiania, w której można też znaleźć przykładowe plany żywieniowe lub umówić się na konsultacje z dietetykiem. W tym roku rok będziemy pracować nad konceptem Xtreme Express. To nowość w naszej sieci, która pociągnie za sobą wdrożenie kolejnych zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

Bardzo dziękujemy za merytoryczną wypowiedź i podzielenie się swoim doświadczeniem.