Wyglądają jak normalne, sportowe buty, ale w podeszwie mają zamontowane kółko, dzięki któremu można na nich jeździć i... tańczyć.
fit.pl
2006-09-05 00:00
Udostępnij
Buty na kółkach
heelys1Na pierwszy rzut oka wyglądają jak normalne, sportowe buty. Ale w podeszwie mają zamontowane małe kółko, dzięki któremu można na nich jeździć i... tańczyć.

Heelys – bo tak się nazywają te niezwykłe buty – jak większość tego typu nowinek pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Zostały stworzone z myślą o młodzieży. Dzięki kółku zamontowanemu w okolicach pięty można je zamienić w ułamku sekundy w prowizoryczne rolki. W Stanach powstał nawet sport - heeleing, polegający na ślizganiu się i wykonywaniu trików w butach Heelys.

Oprócz tej „bajeranckiej” funkcji buty Heelys maja też inne zastosowanie. Testowali je m.in. tancerze z warszawskiego teatru Buffo, którzy przygotowali pod okiem znanego choreografa Janusza Józefowicza pokaz tańca break dance. Tancerze mieli na nogach buty Heelys. Efekty były dość ciekawe.

heelysButy są dostępne w kilku rozmiarach i kolorach. Wyglądają po prostu, jak wygodne, sportowe buty. Spragnieni wrażeń amatorzy Heelys dla własnego bezpieczeństwa mogą, a nawet powinni dokupić do nich jeszcze kask i ochraniacze.

Buty Heelys produkuje niewielka firma HSL z Teksasu, która sprzedaje swój wynalazek w 60 krajach świata. W zeszłym roku jej obroty siegnęły 40 mln dolarów. W Polsce dystrybutorem Heelys jest portugalska firma SportConde. Do końca tego roku Portugalczycy chcą sprzedać w Polsce ok. 13 tys. par Heelys. Ich cena, w zależności od modelu waha się w granicach 300-400 zł.

www.fit.pl