fit.pl mobile logo

Jak wygląda trening esportowca? Dieta, siłownia, trening mentalny…

Esport podbija świat, a profesjonalni gracze zarabiają ogromne pieniądze i stają się osobami publicznymi. Jeśli ktoś myśli, że trening zawodników polega tylko na wielogodzinnym graniu w gry, to jest w wielkim błędzie

Esport w ostatnich 10 latach zyskał w Polsce ogromną popularność, na świecie jego historia jest nieco dłuższa. Na zupełnie nieznany do tej pory poziom masowości wszedł dzięki Azji, a konkretnie Korei Południowej. Miliony ludzi oglądają mecze i turnieje esportowe, a najlepsi gracze zarabiają pieniądze porównywalne np. do zawodowych piłkarzy. Jak więc trenują esportowi gracze?

Esportowe obozy przygotowawcze

Profesjonalni gracze, podobnie jak inni „zwykli” sportowcy uprawiający swoje dyscypliny, mogą podzielić swoje przygotowania do turniejów i meczów na dwie grupy. Pierwsza to specjalne okresy – obozy przygotowawcze – podczas których intensywność treningów i przygotowań jest większa. Druga grupa to codzienne treningi pozwalające utrzymać dobrą dyspozycję. Dla porównania na obozach zawodnicy grają po ok. 10 godzin dziennie, a podczas normalnego dnia 5-6 godzin. Jak wyglądają owe obozy przygotowawcze? Różnie. W Korei Południowej zgrupowania (bootcampy) przygotowujące do ważnych turniejów są bardzo intensywne i zawodnicy cały czas mieszkają ze sobą. Natomiast w Europie przyjęto inne podejście do przygotowań. Zazwyczaj odbywają się obozy tygodniowe (maksimum dwutygodniowe), podczas których zawodnicy trenują, omawiają taktykę i poprawiają błędy.

Zwykły dzień esportowca

A jak wygląda normalny dzień profesjonalnego gracza w Polsce? Poranek zaczyna się od śniadania, potem chwilę poświęcają działaniom medialnym i marketingowym. Okolice godziny 10 to pora na start prawdziwego treningu. Najpierw jest rozgrzewka. Kolejnym etapem treningu jest omawianie taktyki, analiza meczów, propozycje nowych zagrywek i testowanie tych pomysłów podczas meczu treningowego pomiędzy dwoma drużynami. Cały dzień treningowy kończy się około 23 albo północy.
Przygotowanie to nie tylko gra

Samo szlifowanie taktyki i opanowanie tajników gry to nie wszystko. Esportowcy, tak jak inni sportowcy, muszą zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Wśród profesjonalnych graczy szczególnie popularne jest bieganie oraz systematyczna praca na siłowni. Trzeba też pamiętać o zbilansowanej diecie. Przy mniejszej aktywności fizycznej ciężej jest spalać kalorie, ale nie oznacza to, że należy się głodzić. Przede wszystkim należy unikać fast foodów, które mogą wydawać się kuszącą opcją dla skoncentrowanego na treningach gracza, ale na dłuższą metę tylko doprowadzą do problemów. Bardzo ważne jest także odpowiednie ułożenie ciała zawodnika i jego sprzętu. Druga sprawa to dobry monitor i oświetlenie w pokoju, ponieważ bardzo wielu graczy lubi zarywać nocki grając w gry komputerowe.

Kontuzje też grożą esportowcom

Ktoś może pomyśleć sobie, że to bzdura, bo jak można nabawić się urazu siedząc na fotelu gamingowym przed biurkiem? Ano można, o czym świadczą przykłady najlepszy zawodowych graczy esportowych. Przede wszystkim problemem są urazy nadgarstka, bo to on jest najczęściej przeciążany. Koreańczyk Lee Young Ho, znany także jako Flash, podchodził do treningów w sposób ekstremalny, aż w końcu poważnie uszkodził swoje nerwy. W pewnym momencie jego kariera zawisła na włosku, jednak udało mu się odzyskać pełną sprawność dzięki bardzo kosztownej i wielomiesięcznej rehabilitacji. Na pamiątkę została mu potężna blizna na długości całego ramienia.

Trening mentalny też jest ważny

Sfera psychiczna o której wspomnieliśmy nie może być lekceważona w esporcie. Dlatego teamy korzystają z usług psychologów lub trenerów mentalnych. Psycholog pomaga odnajdywać esportowcom motywację, uczy komunikacji w zespole oraz rozwiązuje wewnętrzne konflikty. Poza tym w świecie e-sportu mamy też do czynienia z tradycyjnymi trenerami, podobnymi do tych np. z piłki nożnej. W esporcie zajmują się oni stroną taktyczną gry, składem, pomagają w tworzeniu strategii, dobierając role poszczególnych graczy do zadań.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl