Planujesz zadbać o formę, ale chcesz to zrobić z domowego zacisza? Trudno się dziwić, wszak karnety na siłownie ciągle drożeją, a przy tym nie każdy czuje się komfortowo, ćwicząc przy obcych. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na stworzenie we własnych czterech kątach miejsca do aktywności fizycznej. Dowiedz się, jakie sprzęty warto postawić w swojej domowej siłowni!
Aleksandra Załęska
2024-09-23 12:05
Udostępnij
Jak wyposażyć domową siłownię?
  1. Ćwiczenia z drążkiem w domu — czy warto? 
  2. Jak zadbać o mięśnie brzucha bez wychodzenia z domu?
  3. Jaki sprzęt na mięśnie pleców?
  4. Strefa cardio w domowej siłowni — jak ją stworzyć?
  5. Co w domowej siłowni na mięśni ramion?

Nie trać czasu i pieniędzy na wykupienie drogiego karnetu na siłownię. Wystarczy jednorazowa inwestycja, aby stworzyć w domu idealne miejsce do ćwiczeń.

Ćwiczenia z drążkiem w domu — czy warto? 

Osoby poszukujące efektywnego i niedrogiego sprzętu do treningu ogólnorozwojowego chętnie inwestują w drążek rozporowy. Podstawowe modele można nabyć za mniej niż 100 zł, a ich montaż nie jest wymagający. Ćwiczenia na drążku wpływają pozytywnie na mięśnie grzbietu, brzucha, ramion. Oprócz klasycznego podciągania można zastosować także gumy, które zwiększają efektywność treningu. W zależności od przyjmowanej pozycji, ćwicząc w ten sposób, rozwiniesz różne partie mięśniowe. Trening należy wykonywać, kontrolując ruch i przybierając poprawną postawę. Zwykle polega ona na złapaniu z wyprostowanymi ramionami drążka i napięciu mięśni. Na początku warto rozpocząć od podstawowych ćwiczeń, takich jak podciąganie australijskie czy luźny zwis. Z czasem można wprowadzić urozmaicenie np. unoszenie nóg.

Jak zadbać o mięśnie brzucha bez wychodzenia z domu?

Ćwiczenia z drążkiem pozytywnie wpływają na rozwój mięśni brzucha, jednak trening tej partii można łatwo urozmaicić. Wystarczy zakupić matę do jogi i zainteresować się kalisteniką. Jeśli chcesz zadbać o umięśniony brzuch, wykonuj takie aktywności jak skłony, deska czy spięcia tułowia podczas leżenia na plecach. Szybko zauważysz różnice w wyglądzie tej partii ciała. 

Jaki sprzęt na mięśnie pleców?

Wiele osób zastanawia się, jak zadbać o umięśnione plecy bez wychodzenia z domu. Doskonale tutaj sprawdzą się ćwiczenia na drążku, ale jeśli chcesz urozmaicić trening, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie martwego ciągu. Wystarczy do tego sztanga i ciężarki. Pamiętaj, aby przy tej aktywności zachować prawidłową postawę. Pomocne będzie trenowanie boso, by lepiej kontrolować ułożenie stóp i pracę nóg. Sztanga sprawdzi się również przy ćwiczeniach innych partii ciała i jest doskonałym sprzętem nawet dla osób początkujących.

Strefa cardio w domowej siłowni — jak ją stworzyć?

Trudno wyobrazić sobie skuteczny trening bez ćwiczeń cardio. Najłatwiej to zrobić biegając. W sezonie wiosenno-letnim wystarczy wyjść z domu i cieszyć się pięknymi okolicznościami przyrody podczas joggingu. Jednak bieg w deszczu czy śniegu może być nieprzyjemny, a przy tym doprowadzić do infekcji czy nawet kontuzji. Rozwiązaniem na ten problem będzie bieżnia domowa. Dzięki niej wykonasz dobry trening cardio w domowym zaciszu. 

Co w domowej siłowni na mięśnie ramion?

Nie tylko drążek rozporowy pomoże w rozwoju mięśni ramion. Doskonale w tej kwestii sprawdzą się również hantle. Dopasuj ciężar do swoich możliwości i celów treningowych. Podstawowe ćwiczenia na rozwój mięśni ramion polegają na chwycie neutralnym obciążenia i podciąganiu wzdłuż ciała. Podczas tego treningu pracują także partie brzucha. Co więcej — za pomocą hantli rozwiniesz również mięśnie klatki piersiowej. W tym celu połóż się na plecach na macie lub ławce treningowej i ponieś obciążenie chwytem neutralnym z dłońmi skierowanymi do wewnątrz. Przy wykonywaniu ćwiczeń pamiętaj o kontrolowaniu ruchu. 

Odpowiednie wyposażenie domowej siłowni nie musi być kosztowne, aby zapewniać trening wielu partii mięśni. Inwestując w wymienione sprzęty, stworzysz sobie idealne miejsce do pracy nad formą.