Wydawać by się mogło, że bieganie to żadna filozofia – wystarczy wyjść z domu i po prostu zacząć biec. Jednak, aby nie nabawić się kontuzji należy poznać niezbędne podstawy  
fit.pl
2011-12-28 00:00
Udostępnij
Jak zaczęć biegać – recenzja
Książka Sary Kirkham „Jak zacząć biegać” podzielona jest na dziewięć rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest innemu zagadnieniu. Wszystkie rozdziały układają się w spójną całość, dającą odpowiedź na tytułowe pytanie – Jak zacząć biegać?.

Na początku autorka wylicza nam szereg zalet związanych z bieganiem i aktywnością fizyczną. Tak więc dzięki bieganiu wzmacnia się nasze serce, mięśnie i stawy, oddychanie staje się efektywniejsze, zwiększa się gęstość kości. Kiedy już poznamy wszelkie korzyści płynące z uprawiania tej aktywności fizycznej i zdecydujemy się ją uprawiać, musimy wybrać odpowiedni sprzęt.

I o tym traktuje kolejny rozdział. Autorka krok po kroku przedstawia czytelnikowi dobór odpowiednich butów, niezbędnych do bezpiecznego biegania. Omawia również sposób doboru ubrania, a także podpowiada, co należy włożyć na siebie, by móc swobodnie biegać przez cały rok.

W kolejnych rozdziałach autorka w bardzo przystępny sposób opowiada, jak wpleść do codziennej aktywności elementy treningu biegowego. Amator biegania może dowiedzieć się jak przygotować się do treningu i jak pierwszy trening powinien wyglądać. W przystępny sposób autorka opisuje czym jest pierwsze wybieganie i jak powinno być przeprowadzone, aby było bezpieczne. Ponadto książka zawiera przykładowy program treningowy dla amatorów i nie zaawansowanych biegaczy.

Autorka prezentuje w książce różne metody rozgrzewki i rozciągania, przypominając jednocześnie, że te dwa elementy są najważniejsze w treningu biegacza i od jakości ich wykonania zależy nasz biegowy sukces.

Dodatkowo w książce zawarty jest opis diety biegacza, a także spis napojów, które każdy amator joggingu powinien umieścić w swoim menu.

Bardzo ciekawym elementem książki jest rozdział poświęcony pokonywaniu własnych słabości, czyli różnych chorób, typu cukrzyca, astma, choroba serca czy otyłość. Autorka w prosty sposób objaśnia jak można biegać z tymi dolegliwościami, aby jednocześnie czerpać z biegania przyjemność i korzyści zdrowotne, nie nadwyrężając swojego zdrowia.

„Jak zacząć biegać” to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego, kto chciałby uprawiać tę dyscyplinę sportu. Prosty i przejrzysty język prowadzi nas za rękę od samego początku – czyli podjęcia decyzji o bieganiu, aż do końca – czyli decyzji o starcie w zawodach dla amatorów. Jak zacząć biegać to doskonałe źródło wiedzy o bieganiu, zdrowotnych korzyściach, na co należy zwrócić uwagę wybierając buty, a także jak zregenerować się po wysiłku.

Książkę polecam każdemu, kto chciałby rozpocząć przygodę z bieganiem, ale nie wie , jak się do tego zabrać.

www.fit.pl