Kobiety ćwiczą fitness niczym samuraje!

Fitness z samurajskim mieczem staje się coraz bardziej popularny na świecie, m.in. we Włoszech, Japonii. Teraz wkracza do Polski. Wszystko, dlatego, że trening ten sprzyja zgrabnej sylwetce, pomaga rozładować stres, utrzymać sprawność, uczy wiary w siebie
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
Kobiety ćwiczą fitness niczym samuraje!
Ta nowoczesna gimnastyka bierze źródło w samurajskiej sztuce walki. Tyle, że tutaj w żadnym wypadku nie chodzi o prawdziwą walką i zabijanie przeciwnika, ale o kształtowanie sylwetki i spalanie tłuszczu.

Te formę fitnessu stworzyła Włoszka, Ilaria Montagnani, która przez dziesięć lat zgłębiała techniki Kendo i Aikido oraz jujitsu i przeniosła wybrane elementy walki wręcz na grunt europejski . W jej zajęciach biorą udział głównie kobiety, które nie ćwiczą prawdziwymi mieczami, ale z drewnianymi atrapami. Uczą się zadawać ciosy i pchnięcia, wykonując przy okazji wypady, kucnięcia i całe choreograficzne układy. Według Montagnani, w czasie tych ćwiczeń rusza się cały tułów, pracują mięśnie, wyrabia się zmysł koordynacji i kontroli.

Oprócz walorów fizycznych, fitness z samurajskim mieczem posiada także aspekt psychologiczny. Wszystko, dlatego, że ćwiczące z mieczem panie nabierają więcej wiary w siebie i pewności., a dzięki odpowiedniej pracy oddechu, mogą się w łatwy sposób odprężyć i zapomnieć o kłopotach dnia codziennego.

W Japonii zajęcia fitness z mieczem samurajskim są bardzo popularne. Na jedne z nich, zwane "Samurai Camp", które odbywają się w Tokio, przychodzi wiele kobiet. Ich twórca 31-letni choreograf, tancerz i ekspert fitness - Takafuji Ukona - tworząc je początkowo myślał, że ćwiczeniami będą zainteresowani tylko mężczyźni. Ale okazało się, że to kobiety zapałały miłością do tej odmiany fitness i to one są prawdziwymi japońskimi wojownikami.

Co ciekawe Ukon nie trenował nigdy sztuk walki, ale jest mistrzem, mającego za sobą wielowiekową tradycję, tańca z mieczem - wywodzącego się z tańca, który wykonywali samuraje, aby przebłagać dusze zmarłych. - Pomyślałem, że byłoby wspaniale, gdyby udało mi się połączyć ćwiczenia z tradycyjną japońską sztuką i pomóc ludziom stracić wagę, jednocześnie dostarczając im rozrywki - zdradza Ukon, którego matka jest nauczycielką tradycyjnego japońskiego tańca.

Ćwiczenia, które prowadzi odbywają się w sali, a ćwiczącym towarzyszy muzyka techno. Podobnie, jak zajęciach Ilarii Montagnani, panie nie posługują się prawdziwymi mieczami samurajskimi. Katany  są wykonane z drewna i pianki uretanowej.

 Zobacz jak wyglądają zajęcia Samurai Camp 

Trening, trwający godzinę czasu przebiega według choreografii autorstwa Takafujiego opartej na kendo - wyczerpującym i makabrycznym tańcu z mieczami, zgodnie z tradycją wykonywanym przez samurajów nad szczątkami wypatroszonych przez nich wrogów. Kobiety naśladują ruchy instruktora.

Zdaniem Ukona, ćwiczenia z mieczem, pozwalają kobietom stać się kimś, kim myślały, że nigdy nie będą, czyli samurajami. Dlatego widząc się w lustrze mogą poczuć się wspaniale. Dzięki temu mocniej angażują się w ćwiczenia i pokonują, własne leki, słabości, zrzucają zbędne kilogramy, czy nabierają pewności siebie.

Zajęcia "Samurai Camp" Takafuji Ukona stają się coraz popularniejsze w Kraju Kwitnacej Wiśni, dlatego ośrodek w Tokio szkoli nowych instruktorów, aby umożliwić chętnym z całego kraju ćwiczenie w swoich miastach. W Polsce także już są kluby, w których ta forma fitnessu ma swoich gorących miłośników.

fot. AFP via ChinaNews
www.fit.pl