fit.pl mobile logo

Leszek Kulik – Muay Thai to sport dla twardzieli

Leszek Kulik to świeżo upieczony brązowy medalista Mistrzostw Świata w Muay Thai. Zawodnik RKT Radom opowiedział nam o przygotowaniach do mistrzostw, treningu muay thai oraz planach na przyszłość
leszek-kuliWywalczyłeś brąz mistrzostw świata. Jakie to uczucie, gdy na szyi zawieszają medal?

Szczerze powiedziawszy, to już za długo walczę żeby się tym ekscytować:) Najwięcej radości dają mi wygrane walki, a nie medale, medale, to tylko krążki:)

Tak dobry wynik związany był zapewne z bardziej intensywnymi treningami i przygotowaniami do imprezy?

Oczywiście, aby z powodzeniem wystartować na imprezie rangi Mistrzostw Świata Seniorów trzeba być dobrze przygotowanym, w 6-dniowym cyklu treningowym jestem non stop, a od początku lutego wszedłem we właściwy cykl przygotowawczy do mistrzostw świata. Najpierw 1 tydzień 12 treningów tygodniowo, potem 2 tyg. - 18 tygodniowo i do samych mistrzostw po 12 treningów tygodniowo, ostatni tydzień na regenerację i nabranie świeżości przed imprezą.

Wiele musiałeś poświęcić, aby uzyskać taki wynik?

Ooo tak, taka ilość treningów to raczej duże poświęcenie, gdyż inne zajęcia na tym cierpią, np. szkoła. Akurat termin mistrzostw zbiegł się z terminem mojej sesji na studiach, było trochę przejść, ale na szczęście dałem radę związać koniec z końcem:) Nie bez znaczenia jest też jedzenie, aby wyniki były dobre, trzeba jeść odpowiednio zdrowe rzeczy, odmawianie sobie ulubionych, często niezdrowych rzeczy, też jest sporym poświeceniem:)

Zwykle w przypadku sportów indywidualnych sporo mówi się o zawodnikach, a na dalszy plan schodzą niesłusznie chyba szkoleniowcy, którzy jak widać odpowiednio przygotowali Cię do mistrzostw. Kto jest ojcem sukcesu Twojego medalu?

Bez wahania mówię, że to jest zasługa mojego Trenera, Giermana Anfinogienova. Startuje w zawodach sportowych od 2004 roku i na każde zawody byłem przygotowany dobrze, właśnie dzięki niemu. Ten medal to zasługa Trenera, ale również ludzi z którymi na co dzień trenuje w klubie RKT Radom, mówię tu o sparingpartnerach i sparingpartnerkach, bez nich na pewno bym tego sukcesu nie odniósł.

Od ilu lat trenujesz?

Trenuję od 10.2001 roku.

Dlaczego w ogóle wybrałeś sporty walki?

W sumie to nie wiem, nie było określonego powodu, Ojciec trenował Kyokushin, sporo mówił o tym w domu i może nieświadomie zaszczepił mi pasję do sztuk walki:)

Jak wiele czasu zajmuje aby opanować muay thai pod względem technicznym?

Nie wiem:) Nie opanowałem i na pewno do końca życia nie opanuje:)

Jak wygląda trening muay thai? Czy każda osoba z ulicy może na taki trening przyjść?

Nie jestem trenerem, ciężko mi pisać o takich rzeczach. Z mojej strony wygląda to tak: wchodzę na salę i robię to co mi każe Trener:) Na sparingach i zadaniówkach kombinuję i próbuję zastosować ćwiczone akcje. W rożnych krajach muay thai rożnie się trenuje, np. w Holandii bardziej stawia się na ręce, trenuje się więcej boksu, w Tajlandii natomiast, nacisk jest kładziony na kopnięcia i walkę w klinczu, łokcie oraz kolana. Co do drugiej części pytania, czy każdy może przyjść na trening? Oczywiście, że tak, ale nie każdy wytrzyma.

Kto wspiera Cię w codziennym treningu?

W treningu wspiera mnie cały klub RKT z Trenerem na czele, moja rodzina (chociaż przez to, że się martwią o mnie, to z tym bywa rożnie), koledzy i koleżanki, oraz sponsorzy: Pan Jarosław Krawczyk oraz firma Sprint Fight&Fitness, Pan Przemysław Krok oraz Biuro Ochrony Goliat, Pan Grzegorz Kwiecień - Transport i Spedycja. Chciałbym wszystkim tym osobom oraz firmom podziękować za wsparcie.

Boks tajski to walka w pełnym kontakcie. Czy to oznacza, że to bardzo kontuzjogenna dyscyplina?

To jest walka do KO, czyli nie ma tu punktowania, nawet jakby sędziowie przyznali jakiś tam punkt, uderzenie musi być zadane z pełną siłą i skrętem ciała, nie ma łatwo w muay thai. Niesie to za sobą kontuzyjność, wiadomo że nikt się nie oszczędza podczas walki, każdy chce wygrać.

Co Ci dał czas poświęcony muay thai?

Umiejętności na pewno, zdrowie fizyczne, kontuzji nie liczę bo to wliczone w ten sport:)

W rozmowie z osobami trenującymi sporty, nie mogę powstrzymać się od pytania, czy zdarzyło Ci się wykorzystać swoje umiejętności w samooobronie, na przykład na ulicy?

Staram się unikać takich sytuacji, walczę na co dzień i nie chce mi się walczyć poza salą. Jeżeli wykorzystałem umiejętności poza salą, to było to bardzo rzadko.

Plany na przyszłość Leszka Kulika, związane są ze sportem?

Najbliższe to zgrupowanie kadry K1 w Wiśle, w dniach 26.03 – 4 kwietnia, potem start na MP K1, chcę obronić tytuł wywalczony rok temu, a potem... kto wie... Na razie trzeba trenować, bo to najważniejsze:)

Rozmawiała: Ola Kacprowicz

 www.24radom.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl