Sezon zimowy rozpoczął się na dobre. Za oknami szczypie mróz, górskie stoki pokrywa gruba warstwa śniegu, a na Kasprowym dawno nie było tak dobrych warunków. Miłośnicy białego szaleństwa z niecierpliwością czekają na urlop ...
fit.pl
0000-00-00 00:00
Udostępnij
Przed sezonem narciarskim

 

Zanim założysz narty popraw kondycję !
Zastałe mięśnie narażone są na kontuzje, a kości na złamania. Zadbaj o sprawność i rozpocznij już dziś ćwiczenia przygotowujące organizm do większego wysiłku.

Ważne, by gimnastykować się systematycznie, minimum dwa razy w tygodniu, rozpoczynając od kilku minut i stopniowo wydłużając czas. Jeżeli dysponujesz czasem warto chodzić na pływalnię albo do siłowni. W domowym zaciszu można uprawiać aerobik, ale w zestawie ćwiczeń nie może zabraknąć przysiadów. Dobrze na kondycję wpływa również jazda na rowerze i wrotkach.

Poza tak zwaną sucha zaprawą niezbędne są ćwiczenia usprawniające w terenie. Zabierz rodzinę na niedzielny spacer i wspólnie przygotowujcie się do jazdy na nartach. Wybierzcie niewysoką górkę, na którą będziecie wbiegać i zbiegać z niej, powtarzając ćwiczenie kilkakrotnie. Mięśnie nóg zostaną rozruszane i wzmocnione.
Potem ustawcie się w szeregu, biegnijcie najpierw do przodu, potem tyłem. Taka rodzinna rozgrzewka poza przygotowaniem do zjazdów będzie dla wszystkich fajną zabawą. Jeżeli znajdziecie w okolicy niewysoki murek, warto poćwiczyć równowagę. Po kolei chodząc po nim starajcie się stanąć na jednej nodze a drugą wymachiwać.
Ten sam murek można wykorzystać do jeszcze jednego ćwiczenia. Stojąc do niego bokiem starajcie się obunóż go przeskakiwać. Dzieci mogą wesprzeć się rękoma, by nie zrobić sobie krzywdy.

Jeżeli poważnie podejdziecie do ćwiczeń i rzetelnie przygotujecie swoje ciało, urlop spędzicie szusując po stokach od świtu do zmroku. W przeciwnym razie pierwszy zjazd może prowadzić prosto do szpitala ... Czego oczywiście nikomu nie życzę.
Do dzieła - raz, dwa, trzy, w górę i w dół!

Iza Filipowska
www.fit.pl