Wanda Panfil na medalu jubileuszowego 25. Półmaratonu PHILIPS Piła

6 września 2015 roku startuje jubileuszowy 25. Półmaraton PHILIPS Piła. Tradycją pilskiego półmaratonu kultywowaną od 2006 roku, jest umieszczanie na medalu wizerunku czołowego polskiego maratończyka w historii polskiej lekkiej atletyki
fit.pl
2015-07-17 00:00
Udostępnij
Pierwszym uhonorowanym w ten sposób zawodnikiem był Zdzisław Bogusz. W tym roku uczestnicy na mecie półmaratonu w Pile otrzymają medal z wizerunkiem Wandy Panfil, mistrzyni świata w maratonie z Tokio w 1991 roku.


Półmaraton PHILIPS Piła to obowiązkowa pozycja w kalendarzu startowym wielu biegaczy. W tym roku 6 września zawodnicy staną na starcie jubileuszowej 25. edycji tego biegu. Symboliczną nagrodą dla wszystkich kończących pilski półmaraton od roku 2006 jest okolicznościowy i niepowtarzalny medal z wizerunkiem najlepszych polskich maratończyków w historii polskiej lekkiej atletyki. W minionych latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Zdzisław Bogusz (2006), Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008), Kazimierz Orzeł (2009), Edward Łęgowski (2010), Ryszard Marczak (2011), Jerzy Skarżyński (2012), Wojciech Ratkowski (2013) i Zbigniew Pierzynka (2014).


W tegorocznym półmaratonie na medalu będzie sylwetka kolejnego maratończyka, ale tym razem będzie to kobieta, jedna z najlepszych zawodniczek w historii światowego maratonu Wanda Panfil. Wielokrotna reprezentantka Polski w biegach długodystansowych wygrała wiele prestiżowych biegów maratońskich na świecie, m.in. maratony w Tokio, Nowym Jorku, Nagoya i Londynie. W 1988 roku w Dębnie z czasem 2:32:23 zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w maratonie. Największe sukcesy w swojej karierze odniosła w 1991 roku. W kwietniu ustanowiła swój rekord życiowy 2:24:18 i wygrała maraton w Bostonie, a w sierpniu w Tokio sięgnęła po tytuł Mistrzyni Świata w maratonie.


„Jesteśmy szczęśliwi, że Pani Wanda Panfil przyjęła nasze zaproszenie i zgodziła się, aby jej wizerunek znalazł się na medalu, który trafi do uczestników jubileuszowej edycji naszego biegu. To dla nas zaszczyt i szczególne wyróżnienie. Dla uczestników pilskiego Półmaratonu będzie to okazja, aby spotkać się z tą znakomitą zawodniczką, otrzymać autograf, zrobić wspólne zdjęcie i zamienić kilka słów. Wszystkich, którzy chcą mieć unikalny medal w swojej kolekcji zapraszam do Piły na 25. Międzynarodowy Półmaraton PHILIPS. Zapewniam, że taki medal już się nie powtórzy.” – powiedział Henryk Paskal, dyrektor Półmaratonu PHILIPS Piła.

Na ponad dwa miesiące przed biegiem na liście startowej pilskiej imprezy jest już prawie 2300 zgłoszonych osób, a limit uczestników organizatorzy ustanowili na 3500 osób. Jeszcze tylko do 17 lipca przy rejestracji obowiązuje niższa opłata startowa – 50zł, później cena pakietu startowego wzrośnie o 20zł.
Bieg odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę września i ten termin gwarantuje jego uczestnikom doskonałe przetarcie przed wrześniowymi maratonami w Berlinie oraz Warszawie. Jednym z kilku powodów, dla których zawodnicy tak chętnie i często przyjeżdżają co roku do Piły, jest trasa tego półmaratonu. Organizatorzy wytyczyli płaską i bardzo szybką trasę, która pozwala osiągać dobre wyniki oraz poprawiać rekordy życiowe. Trasa biegu posiada atest IAAF, AIMS oraz PZLA, a impreza odbędzie się m.in. w randze Mistrzostw Polski w Półmaratonie oraz Mistrzostw Wojska Polskiego.

Od 2013 roku Polskie Stowarzyszenie Biegów przyznaje medal za ukończenie Korony Polskich Półmaratonów.

Półmaraton PHILPS Piła jest jednym z jedenastu biegów, które mają do dyspozycji biegacze zainteresowani zdobyciem wyróżnienia.


Więcej informacji na temat imprezy: http://www.pila.halfmarathon.pl/