Optymalny czas na ćwiczenia: poranek, wieczór czy południe?

Kiedy jest najlepszy czas na ćwiczenia? To pytanie, które od dawna fascynuje entuzjastów fitnessu i ekspertów zdrowia. Rano, wieczorem, a może w południe? Każdy z tych momentów dnia ma swoje unikalne korzyści. Oto przegląd, który pomoże Ci określić optymalny czas na trening.
Ilona WIlk
2024-06-10 13:02
Udostępnij

Optymalny czas na ćwiczenia: poranek, wieczór czy południe?

Poranne ćwiczenia

Zalety:

 1. Poczucie spełnienia: Zaczynając dzień od ćwiczeń, możesz poczuć satysfakcję z osiągnięcia czegoś jeszcze przed rozpoczęciem codziennych obowiązków. Jak wyjaśnia dr Andrew Jagim, dyrektor badań medycyny sportowej w Mayo Clinic Health System w Onalaska, endorfiny uwalniane po treningu poprawiają nastrój na resztę dnia.
 2. Eliminacja stresu: Ćwiczenia rano eliminują konieczność szukania czasu na trening w późniejszych godzinach, co często bywa trudne ze względu na obowiązki zawodowe, społeczne czy rodzinne.
 3. Lepsza elastyczność: Poranny trening daje nam większą przestrzeń wieczorem i popołudniu na inne aktywności, takie jak gotowanie obiadu, spotkania towarzyskie czy relaks.

Porady:

 • Odpowiednie odżywianie: Dr Jagim radzi, aby przed porannym treningiem zjeść zbilansowane śniadanie zawierające węglowodany, białka i zdrowe tłuszcze, np. pełnoziarniste płatki z jogurtem greckim i owocami.

Wieczorne ćwiczenia

Zalety:

 1. Optymalna wydajność: Według dr Jake’a Ericksona, specjalisty medycyny sportowej w Mayo Clinic Health System, ciało osiąga szczyt swojej wydolności fizycznej w godzinach popołudniowych i wieczornych, co sprawia, że treningi są bardziej efektywne.
 2. Lepsze wykorzystanie zasobów: Lepsza kinetyka poboru tlenu wieczorem pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zasobów podczas ćwiczeń, co jest korzystne dla intensywnych aktywności, takich jak trening interwałowy.

Wyzwania:

 • Motywacja: Po długim dniu pracy lub obowiązków rodzinnych, znalezienie motywacji do ćwiczeń może być trudne. Jak zauważa dr Alecia Gende, intensywna aktywność fizyczna wieczorem może zakłócać sen, dlatego lepiej postawić na lżejsze formy aktywności, jak spacer czy delikatny trening siłowy.
 • Odżywianie: Ważne jest, aby po wieczornym treningu zjeść zbilansowany posiłek zawierający węglowodany i białka, np. grillowanego kurczaka z quinoa i warzywami.

Południowe ćwiczenia

Korzyści:

 • Redukcja ryzyka chorób serca: Badania pokazują, że ćwiczenia w południe mogą obniżyć ryzyko chorób serca i przedwczesnej śmierci bardziej niż aktywność fizyczna rano czy wieczorem. Korzyści te są szczególnie widoczne u mężczyzn i osób starszych.
 • Idealne dla nocnych marków: Dr Gende sugeruje, że osoby pracujące na nocne zmiany lub późno chodzące spać powinny wybrać południowe lub wczesno popołudniowe treningi, co pozwala na więcej snu rano.

Rekomendacje:

 • Krótki spacer: Według badania OnePoll, najlepszą aktywnością w południe jest spacer, który skutecznie ożywia zarówno ciało, jak i umysł.

Który czas jest więc najlepszy na ćwiczenia? To zależy od Twojego harmonogramu, poziomu energii i preferencji. Dr Jagim podkreśla, że najważniejsza jest regularność i konsekwencja w utrzymaniu aktywności fizycznej, niezależnie od pory dnia. Eksperymentowanie i samoświadomość są kluczowe w znalezieniu optymalnego czasu na trening, aby maksymalizować wydajność, regenerację i ogólne samopoczucie.

Rick Thiesse, Mayo Clinic Health System