Joga pochodzi z Indii, ale niektóre elementy były praktykowane przed powstaniem hinduizmu na obszarze dzisiejszego Pakistanu i Afganistanu. Słowo yoga pochodzi od sanskryckiego rdzenia yuj, co znaczy łączyć, kierować, skupiać uwagę, ale też jarzmo oraz powściągać. Joga była traktowana jako sposób na zachowanie harmonii duszy i ciała, higieny ciała oraz dobrej kondycji psychofizycznej
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
Joga
Joga to nie tylko system ćwiczeń, nie jest religią i nie jest przypisana do żadnej kultury, to dziedzictwo nas wszystkich, to starożytny system holistyczny oferujący dobre zdrowie jak i rozwój wewnętrzny.

To praktyką poruszania się od najbardziej zewnętrznych warstw naszego istnienia w kierunku subtelnego wnętrza. Ten długotrwały lecz kończący się powodzeniem proces oczyszcza kanały energii i wycisza tendencję umysłu do ciągłego wędrowania. W konsekwencji budzą się głębsze warstwy naszego wnętrza. W głębi istoty doświadczamy wolności (moksha), pokoju (shanti) i szczęśliwości (samadhi).

Joga uważana jest za boską naukę życia, odkrytą podczas medytacji oświeconych mistrzów. Najstarsze archeologiczne wykopaliska znaków wyrytych w kamieniach, którymi były figurki w pozycjach medytacyjnych, stanowią dowody jej istnienia. Znaleziono je w dolinie Indusu, a datowane są na około 3000 r.p.n.e. Po raz pierwszy o jodze napisano w obszernym zbiorze pism zwanych Vedami, których część pochodzi z 2,5 tys. r.p.n.e. Główny fundament nauk o jodze stanowią jednak Upaniszady, kończące część Ved . Filozofia wedyjska zajmuje się przede wszystkim ideą absolutnej rzeczywistości znanej jako Brahman, stanowiącą podstawę całego wszechświata Około VI w.p.n.e. Napisano dwa wielkie poematy epickie: Ramayana i Mahabharata. Jednš z części Mahabharaty stanowi Bhagavadgita, najbardziej znany tekst o jodze

Przestrzeganie uniwersalnych zasad moralnych i indywidualnej samodyscypliny oraz ćwiczenie Asan (pozycji jogi) daje poczucie wewnętrznej równowagi i spokoju. Oparta na stabilnym fundamencie (nie krzywdzenie innych istot) praktyka Asan działa tonizująco, uspokaja i energetyzuje.

Hatha joga
Słowo hatha składa się z dwóch słów ha oznaczjącego słońce i tha oznaczjącego księżyc. Symbolika tej nazwy jest podobna do znaczenia yin i yang.

Praca z ciałem jest punktem wyjściowym do pracy nad sobą. Praktyka hatha jogi opiera się na ćwiczeniu asan, czyli postaw ciała, których celem jest jego uelastycznienie, wzmocnienie i oczyszczenie, a także uspokojenie umysłu i zapanowanie nad nim.

Temin hatha joga jest czasami stosowany jako synonim radźa jogi, chociaż jako hatha jogę rozumie się przeważnie tylko dwa z ośmiu stopni radźa jogi, a mianowicie: asana i pranajama. Asany - to gimnastyczne pozycje wzmacniające, rozciągające i oczyszczające ciało na fizjologicznym poziomie. Właściwa praktyka prowadzi do wewnętrznej równowagi: osoby nerwowe uspokajają się, osoby depresyjne energetyzuje i pobudza.

Jogę może ćwiczyć każdy - ćwiczenia są bardzo zróżnicowane. Od prostych, wstępnie otwierających ciało do bardziej skomplikowanych pozycji. Oczywiście zaczyna się od podstaw. Ćwiczą osoby w różnym wieku - dzieci w przedszkolach i emeryci. Ważne jest by praktykować pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli.

www.fit.pl