Od czego zacząć redukcję tkanki tłuszczowej?

Nowy rok, nowa ja - z takim hasłem pewnie wiele z nas dumnie wkroczyło w rok 2022. Tylko często sama aktywność fizyczna nie wystarczy, a głodówki i diety redukcyjne nie wpłyną na szybsze pozbycie się kilku niechcianych centymetrów. Jak więc z głową podejść do noworocznych postanowień i skutecznie zredukować tkankę tłuszczową? Odpowiedzi udzieli psychodietetyk i trenerka personalna Patrycja Zabrzeska.
2022-01-24 00:00
Udostępnij
Od czego zacząć redukcję tkanki tłuszczowej?

Na pewno nie raz spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, że dieta stanowi aż 80 proc. sukcesu podczas odchudzania. Bez wątpienia w jest w tym sporo racji, gdyż na nic się zda wylewanie siódmych potów na siłowni, jeżeli nie zapewnimy organizmowi odpowiedniej ilości kalorii. Pamiętajmy też, że głodzenie się nie jest odpowiednią formą odchudzania i na pewno nie wpłynie na szybszą utratę wagi. Wręcz przeciwnie, organizm zacznie magazynować tłuszcz i będziemy mogli pożegnać się z marzeniem o idealnej figurze. Od czego zatem rozpocząć redukcję tkanki tłuszczowej?

Wylicz swoją kaloryczność

Znajomość własnego zapotrzebowania kalorycznego, czyli BMR jest istotna, by utrzymywać podstawowe funkcje naszego organizmu. Dodatkowa aktywność fizyczna, a nawet rodzaj pracy, jaką wykonujemy zwiększają BMR, dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem diety wyliczyć odpowiednią liczbę kalorii, która powinniśmy zjadać w ciaguciągu dnia.

- Do diety powinniśmy podchodzić przede wszystkim zdroworozsądkowo - liczba 1000 kalorii dla dorosłej, uprawiającej sport osoby to zdecydowanie zbyt mało. Konsekwencjami wynikającymi ze stosowania tak restrykcyjnego sposobu odżywiania mogą być m.in. spowolnienie metabolizmu, efekt jojo, wzmożone zmęczenie, spadek masy mięśniowej, zaburzenia hormonalne czy zaburzenia cyklu miesiączkowego - tłumaczy Patrycja Zabrzeska, psychodietetyk, trener personalny, dietetyk w Rukola Catering Dietetyczny - Dietę zacznijmy od poznania dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Możemy do tego użyć specjalnego kalkulatora, w którym podamy nasz cel, wagę, wzrost, wiek oraz określimy naszą aktywność fizyczną w ciągu dnia - dodaje ekspertka.

Postaw na zbilansowaną dietę

Dieta mająca na celu spalenie tłuszczu zakłada wyeliminowanie z naszego menu kalorycznych potraw, które są bogate w duże ilości cukrów prostych i niskiej jakości tłuszcze. Powinniśmy zastąpić je produktami białkowymi, wysokobłonnikowymi, owocami, warzywami oraz ziołami.

- Wiele osób przechodzących na dietę zaczyna eliminować z niej tłuszcze, jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że przede wszystkim należy zadbać o ich jakość oraz wybrać takie produkty, które wspierają nasze zdrowie. Podczas odchudzania warto postawić na ryby, awokado, oliwę z oliwek, a także orzechy, nasiona i pestki - wyjaśnia Patrycja Zabrzeska.

Jeżeli zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej musimy pamiętać, aby posiłki, które spożywamy, miały określoną liczbę kalorii - niższą od naszego zapotrzebowania kalorycznego. Ponadto powinniśmy zachować odpowiednią proporcję węglowodanów, tłuszczu i białka.

Rusz się

Istotną składową redukcji tkanki tłuszczowej jest dodanie, bądź zwiększenie naszej aktywności fizycznej. Jest ona niezwykle ważna, gdyż nie tylko pozwoli nam zachować mobilność i kondycję, ale też utrzymać zdrowy styl życia. Należy jednak pamiętać, że treningi powinny być wprowadzane w miarę rozsądku i być połączone z odpowiednią regeneracją organizmu, w tym ze snem.

Jedną z polecanych form aktywności podczas redukcji są treningi cardio, do których zaliczamy m.in. spacery, bieganie, jazdę na rowerze czy pływanie. W trakcie wykonywania tych ćwiczeń zwiększa się zapotrzebowanie na energię, którą organizm pobiera ze zgromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. Cardio warto uzupełnić o ćwiczenia siłowe, które wpłyną na rozbudowę masy mięśniowej.

- Aby nasze treningi przyniosły zamierzony efekt, powinniśmy odpowiednio dobrać czas ich trwania, częstotliwość oraz intensywność ćwiczeń dostosowaną do naszych możliwości. Niestety wiele osób na początku popełnia błąd i zapomina o niezbędnej dla naszego organizmu regeneracji - komentuje ekspertka.

Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, nie jest jedynie problemem o podłożu wizualnym, ale przede wszystkim wiąże się z możliwością wystąpienia wielu dolegliwości, np. otyłości, cukrzycy czy hiperlipidemii. Spalenie z organizmu pokładów tłuszczu jest długotrwałym procesem i jest możliwe wyłącznie na skutek połączenia odpowiedniej diety z uprawianiem sportu. Mając na uwadze wspomniane powyżej czynniki, które wpłyną na redukcję tkanki tłuszczowej, nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć pracę nad wymarzoną, a przede wszystkim zdrową sylwetką.