Czym jest liposukcja? Ile kosztuje zabieg odsysania tłuszczu?

Piękna i szczupła sylwetka to marzenie każdego człowieka. Jednak aby takową sylwetkę posiadać należy zadbać o zdrowie, dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Często się zdarza, że osoba z prawidłowym wyglądem oraz wagą ciała, posiada nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, ud, bioder czy szyi. Takie osoby prowadzą zdrowy tryb życia, lecz pozbycie się tłuszczu to nie lada wyzwanie.
2021-08-02 00:00
Udostępnij
Czym jest liposukcja? Ile kosztuje zabieg odsysania tłuszczu?

Czym jest liposukcja?

Liposukcja to zabieg odsysania tłuszczu z wybranych partii ciała. Całość polega na bezpiecznym zredukowaniu tkanki tłuszczowej w miejscach, z których trudno się jej pozbyć, mimo tradycyjnego odchudzania w postaci diety czy regularnej aktywności fizycznej. Nadmiar tkanki najczęściej można zauważyć w okolicy brzucha, ud, łydek czy ramion. Liposukcja skutecznie modeluje sylwetkę, dzięki czemu pacjent może pożegnać się z niepożądaną tkanką tłuszczową na widocznych partiach ciała.

Uzyskanie takich efektów za pomocą ćwiczeń oraz diety zazwyczaj trwa wieczność, co działa bardzo demotywująco. Zabieg zaleca się osobom, które tracą pewność siebie ze względu na małe, nieestetyczne szczegóły. Jednak aby efekty zabiegu liposukcji mogły się utrzymać, należy uprawiać sport i starać się prowadzić zdrowy tryb życia, bowiem liposukcja nie jest sposobem na odchudzanie. Celem zabiegu jest skuteczna poprawa figury pacjenta, który zmaga się z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

liposukcja-brzucha

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu odsysania tłuszczu

Zabiegowi może się poddać praktycznie każdy, kto zauważył u siebie niedoskonałości związane z sylwetką. Liposukcja nie jest alternatywą dla zdrowej diety oraz aktywności fizycznej, lecz tylko pomocnikiem dla szczupłego wyglądu. Jednak zabieg liposukcji, tak jak każdy inny ma pewne ograniczenia. Niestety, ale istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Oto one:

  • choroby serca
  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • niewydolność nerek
  • niewydolność wątroby
  • otyłość
  • stany zapalne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi

Warto również zaznaczyć, że osobą chcąca poddać się zabiegowi musi mieć ukończone 18 lat. Dodatkowo, nie zaleca się wykonywania zabiegu liposukcji u osób otyłych. Wyżej wymienione schorzenia nie mogą występować u pacjenta. Dlatego istotne, aby podczas wywiadu z lekarzem poinformować go o wszelkich przebytych chorobach, lub o tych, z którymi aktualnie zmaga się pacjent.

Przygotowanie do zabiegu liposukcji

Kiedy pacjent zdecyduje się na zabieg liposukcji, będzie on musiał odbyć szczegółowy wywiad z lekarzem prowadzącym. Na tym spotkaniu koniecznie trzeba poinformować lekarza o przebytych lub aktualnych chorobach czy schorzeniach. Równie istotną kwestią są przyjmowane przez pacjenta leki. Wszelkie dostępne zabiegi wiążą się z ryzykiem i każdy z nich ma własne przeciwwskazania, dlatego szczerość podczas rozmowy z lekarzem jest niezwykle ważna, jeśli pacjent nie chce zaszkodzić sobie ani zdrowiu.

Lekarz może również skierować pacjenta na potrzebne jego zdaniem badania. Przed samym wykonaniem zabiegu liposukcji, lekarz medycyny estetycznej wykonuje dokumentację fotograficzną oraz zaznacza na skórze pacjenta obszar zabiegowy. Na ciele zostanie namalowana tzw. 'mapa', z której obszaru będzie pobierana tkanka tłuszczowa.

mapa-obszaru-liposukcji

Liposukcja - przebieg zabiegu

Zabieg liposukcji zaczyna się od niewielkich nacięć wykonanych w tych miejscach ciała, które obejmie zabieg. W tym momencie lekarz będzie sugerował się namalowaną wcześniej 'mapą'. Następnie owe tkanki zostaną wypełnione specjalnym płynem. Przez wykonane poprzednio nacięcia wprowadza się wąską rurkę, zwaną kaniulą. Kaniula będzie tak kierowana przez lekarza, że rozbije komórki tłuszczowe, które następnie się odsysa. W ostatnim kroku nacięcia będą zszywane. Całkowity czas trwania operacji wynosi kilka godzin, więc należy się przygotować na długi czas spędzony w klinice. Jeśli chodzi o kwestię bólu, to wszystko odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Bezpieczny zabieg może obejmować odessanie ok. 3-4 litrów tkanki tłuszczowej.

Odczucia, efekty oraz placówka

Po wykonaniu zabiegu pacjent może odczuwać spory dyskomfort, ból, pieczenie oraz wrażenie sztywności. Nie wyklucza się również uczucia zdrętwienia. Często się zdarza, że w przypadku wystąpienia silnego bólu, lekarz przepisuje środki przeciwbólowe, które w pierwszych godzinach pomogą uporać się z sytuacją. Odsysanie tłuszczu wiąże się z obrzękami oraz siniakami. Najczęściej pacjent zostaje w szpitalu jedną lub dwie doby. Efekty zabiegu zauważalne są od razu, jednak skóra potrzebuje czasu, aby się dostosować do nowych kształtów. Po zabiegu należy przestrzegać aktywności oraz diety, aby zapobiec rozwijaniu się tych tkanek tłuszczowych, które pozostały w organizmie. Po operacji należy ograniczyć intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny.

Liposukcja to poważny zabieg, dlatego należy pamiętać o odpowiednim i przemyślanym wyborze kliniki. Należy zadbać o to, aby trafić do profesjonalnego lekarza, który prawidłowo wykona zabieg. Aby takową placówkę wybrać, należy zasięgnąć opinii innych ludzi, którzy mieli do czynienia z zabiegami medycyny estetycznej. Klinika OT.CO w Warszawie cechuje się bardzo pozytywnymi opiniami i godnymi polecenia lekarzami. Dzięki temu pacjent trafi pod dobrą opiekę i może liczyć na zaskakujące efekty zabiegu.