Otłuszczone serce: objawy, przyczyny i sposoby na tłuszcz wokół serca

Nadmiar gromadzącej się wokół serca tkanki tłuszczowej, określanej również jako tłuszcz osierdziowy, może prowadzić do rozwoju wielu, poważnych w skutkach chorób serca. Za jedną z możliwych przyczyn otłuszczenia serca uznawana jest otyłość, która może wynikać z niezdrowego stylu życia lub innych, towarzyszących problemów zdrowotnych. Jakie objawy może wywoływać otłuszczone serce? Kiedy nadmiar tłuszczu staje się groźny dla naszego zdrowia i jak odtłuścić serce poprzez zmianę nawyków?
2021-08-26 00:00
Udostępnij
Otłuszczone serce: objawy, przyczyny i sposoby na tłuszcz wokół serca

Czy tłuszcz wokół serca jest groźny?

Nadmiar gromadzącego się w obrębie serca tłuszczu jest groźny dla funkcjonowania naszego organizmu. Zdrowe, sprawnie funkcjonujące serce składa się z około 1,5-2% tkanki tłuszczowej. Im większe jest jej stężenie, tym zwiększone jest również prawdopodobieństwo rozwoju chorób serca oraz wielu innych problemów zdrowotnych, wynikających z nadmiaru szkodliwych substancji wydzielanych przez tłuszcz. Można zaliczyć do nich choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca.

Otaczający nasze serce tłuszcz to tak zwany tłuszcz osierdziowy. Gdy występuje w nadmiarze, przenika do struktur mięśniowych serca, zaburzając ich sprawne funkcjonowanie. Analiza przeprowadzonych badań dowodzi, że osoby, u których występuje otłuszczenie narządów wewnętrznych są znacznie bardziej narażone na ryzyko niewydolności serca, stanowiącej bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.1

Warto podkreślić, że otłuszczenie serca oraz powikłania powiązane z tym schorzeniem często powiązane są z otyłością oraz prowadzeniem niezdrowego stylu życia.2 Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez redakcję portalu na-serce.pl: “Ryzyko zawału oraz wielu chorób przewlekłych powiązanych z zaburzoną pracą układu krwionośnego jest znacznie wyższe u osób otyłych. Nadmiar kilogramów może prowadzić do podwyższonego cholesterolu, a także do nasilonej ilości cytokin w organizmie, które zaburzają funkcjonowanie układu odpornościowego i mogą prowadzić do niewydolności serca”.3

Jak rozpoznać otłuszczone serce? Objawy i symptomy

Gdy dana osoba ma otłuszczone serce, objawy, które jej towarzyszą przypominają pod pewnymi względami symptomy występujące w trakcie anemii lub grypy. Mogą to być między innymi silne osłabienie organizmu czy opóźnione reakcje na bodźce. Osoby, które obawiają się, że może rozwijać się u nich otłuszczenie serca powinny zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie pojawiają się u nich objawy, takie jak:

 • silne zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku fizycznym,
 • uczucie ucisku w klatce piersiowej,
 • blada skóra,
 • omdlenia,
 • puls poniżej 60 uderzeń na minutę,
 • wychłodzenie organizmu.

Jak odtłuścić serce? Leczenie i sposoby na zredukowanie tłuszczu dookoła serca

Otłuszczenie serca można zredukować poprzez stosowanie się do zasad zdrowego stylu życia oraz wyeliminowanie czynników, które mogłyby nasilać gromadzenie się tkanki tłuszczowej w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Do najczęściej zalecanych metod odtłuszczania serca zaliczają się:

 • Zmniejszenie masy ciała - nadwaga i otyłość znacznie zwiększają ryzyko tego, że u danej osoby rozwinie się otłuszczenie serca. W większości takich przypadków, zalecana jest redukcja wagi. Przed rozpoczęciem zrzucania zbędnych kilogramów, warto skonsultować się ze specjalistą i wykonać podstawowe badania. W wielu przypadkach okazuje się, że otyłość wynika z innych problemów zdrowotnych i nie jest możliwa do zredukowania jedynie poprzez zmianę stylu życia.

 • Przestrzeganie zasad zdrowej diety - wprowadzenie do codziennych posiłków produktów bogatych w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe może przyczynić się do zmniejszenia wagi oraz redukcji poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie.4 Aby odtłuścić serce, warto regularnie sięgać po zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste oraz oleje roślinne.

 • Aktywność fizyczna - regularne treningi mogą przyczynić się do usprawnienia układu sercowo-naczyniowego, a także do redukcji zawyżonego stężenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Wprowadzając do swojego tygodniowego planu zajęć około 150 minut dowolnej aktywności fizycznej, możemy przyczynić się również do zwalczania schorzeń, takich jak miażdżyca czy cukrzyca, które uznawane są za jedną z przyczyn nadmiernego otłuszczenia serca.

 • Leczenie specjalistyczne - zdarza się, że wprowadzenie zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej do codziennego życia nie przynosi pożądanych rezultatów. W takiej sytuacji lekarz może zaproponować pacjentowi zażywanie leków lub przeprowadzenie chirurgicznego odsysania tłuszczu. Metody te są znacznie bardziej inwazyjne, ale mogą w szybki i skuteczny sposób wpłynąć na zredukowanie nadmiernego otłuszczenia narządów wewnętrznych. Warto pamiętać, że zastosowanie którejś z profesjonalnych form leczenia jest uzależnione od towarzyszących chorób oraz poziomu tkanki tłuszczowej, która nagromadziła się wokół serca danej osoby.

Podsumowanie

Otłuszczenie serca może prowadzić do rozwoju wielu, poważnych w skutkach chorób układu sercowo-naczyniowego. Najczęstsze objawy świadczące o zawyżonym poziomie tkanki tłuszczowej w obrębie serca to między innymi omdlenia oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej. Proces redukcji tłuszczu osierdziowego powinien uwzględniać zmianę trybu życia oraz zajęcie się czynnikami, które wpływają na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia lub niepokojących objawów, należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzonych badań będzie w stanie zalecić odpowiednią formę leczenia.

Źródła i bibliografia

 1. http://www.soc-bdr.org/content/e4/e887/volRdsVolumes10058/issRdsIssues10091/chpRdsChapters10092/strRdsArticles10979/index_en.html?preview=preview
 2. https://muse.jhu.edu/article/456618
 3. https://na-serce.pl/jak-dbac-o-serce-aby-zyc-dlugo-i-szczesliwie/
 4. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109715046215?via%3Dihub