Poznaj 6 typów tkanki tłuszczowej i sposoby na walkę z nią

Istnieje wiele sposobów na walkę z nadwagą i otyłością. Problem polega na tym, że pewna metoda pomocna dla jednej osoby, może być kompletnie nie przydatna dla innej. Dzieje się tak dlatego, że każdy ma inny typ ciała i kluczem do walki z otyłością czy nadwagą jest zrozumienie tego, w jaki sposób nasz organizm przybiera na wadze
2018-01-18 00:00
Udostępnij
Poznaj 6 typów tkanki tłuszczowej i sposoby na walkę z nią

Badanie różnych rodzajów otyłości okresliło 6 różnych rodzajów tkanki tłuszczowej w oparciu o to, gdzie głownie gromadzi się w ciele. Przedstawiamy listę typów tkanki tłuszczowej i sposoby na walkę z nią.

 

Tkanka tłuszczowa  na całym ciele

otylosc3

Powód:

Ten rodzaj tłuszczu zwykle zaczyna się kumulować w momencie, gdy przyjmujesz więcej kalorii, niż jesteś w stanie spalić. Tak więc głównym powodem powstawania tej tkanki tłuszczowej jest zbytnie objadanie się i brak aktywności fizycznej.

Jak się jej pozbyć:
 

 • Wykonuj ćwiczenia aerobowe, ponieważ ten rodzaj tłuszczu pojawia się z powodu braku aktywności fizycznej. Chodzenie, bieganie lub pływanie co najmniej 30 minut każdego dnia pomoże Ci się go pozbyć.
 • Przestań spożywać rafinowany cukier i zapomnij o napojach słodzonych cukrem. Słodkie jedzenie i napoje sprawiają, że czujesz się pełny, ale jednocześnie dostarczasz do organizmu za dużo niepotrzebnych kalorii.

Tkanka tłuszczowa w górnej części ciała

otylosc4

Główną przyczyną zbierania się tkanki tłuszczowej w górnej części ciała jest depresja i lęk.

Jak się je pozbyć:

 • Przede wszystkim unikaj stresu i ucz się relaksować. Hormon stresu powoduje gromadzenie się tłuszczu w brzuchu, więc dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest medytacja lub ćwiczenia oddechowe.
 • Pij zieloną herbatę. To świetny spalacz tłuszczu. A wypicie filiżanki gorącej zielonej herbaty to dobry sposób na uspokojenie się, gdy tego potrzebujesz.

Tkanka tłuszczowa w dolnej części ciała

otylosc5

Powód:

Jednym z powodów, dla których uda mogą być znacznie większe, może być nadmiar glutenu w diecie. Jeśli nie jesteś zadowolony z wielkości dolnej części ciała, możesz rozważyć wypróbowanie diety bezglutenowej.

Jak się go pozbyć:

 • Aby wyszczuplić uda dobrze jest chodzić po schodach. Zamień więc windę na schody i dużo spaceruj. Taka aktywnośc spali tłuszcz na twoich udach bardzo efektywnie.
 • Pamiętaj o jedzeniu śniadania. Spożywanie porannego posiłku pozwala podkręcić metabolizm rano. Jeśli nie jesz śniadania rano, w ciagu dnia zjesz znacznie więcej, niż w momencie gdy spożyjesz śniadanie.

Tkanka tłuszczowa w obrębie brzucha - brzuch alkoholowy/cukrowy

otylosc6

Powód:

Za powstanie tego typu brzucha odpowiada nadużywanie alkoholu, insulinooporność (utrudniająca przyswajanie węglowodanów) oraz jedzenie zbyt dużej ilości rafinowanych cukrów.

Jak się go pozbyć:

 • Ogranicz spożycie alkoholu, ponieważ większość jego kalorii kończy się na tłuszczu z brzucha. Powoduje również wiele innych problemów zdrowotnych.
 • Podziel swoją dzienną porcję na mniejsze porcje i jedz częściej. Poprawi to twój metabolizm, pomoże ci utrzymać energię, a ponadto brzuch będzie wydawał się mniejszy po każdym posiłku.

Tkanka tłuszczowa w niższych partiach ciała - głównie nogi

otylosc5_1

Powód:

Ten problem jest często spotykany u kobiet, które mają problemy z żylakami nóg lub w czasie ciąży, kiedy nogi mogą puchnąć.

Jak się go pozbyć:

 • Aby uniknąć obrzęku, należy przestać jeść słone produkty, ponieważ sól powoduje zatrzymanie płynów w organizmie.
 • Nie siedź bez ruchu przez ponad 30 minut, staraj się wstać i chodzić regularnie. Jeśli masz możliwość położenia się z podniesionymi stopami, powinieneś zrobić to, aby zapobiec gromadzeniu się płynu w nogach.

Duży brzuch z górną częścią pleców

otylosc_3

Przyczyną może być brak aktywności, więc powinnaś zacząć ćwiczyć.

Jak się go pozbyć:

 • Upewnij się, że śpisz odpowiednią ilość godzin. Brak snu może powodować zmiany w hormonach, zwiekszać apetyt i prowadzić do zwiększenia masy ciała, co doprowadzi do gromadzenia się tłuszczu głównie na brzuchu i plecach.
 • Wprowadź do swojej diety żywność bogatą w błonnik, wpływanie to na zmniejszenie apetytu i skuteczniejsze usuwanie niepotrzebnych składników przemiany materii z organizmu.

Pamiętajmy, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia będą miały najlepszy wpływ na organizm, niezależnie od rodzaju sylwetki.