Skuteczne sposoby na odchudzanie i walkę z nadwagą

Otyłość i nadwaga to jedne z największych zagrożeń zdrowia publicznego, które w ostatnich latach przybierają rozmiary globalnej epidemii. Lekarze wciąż biją na alarm – obecnie co czwarty dorosły Polak zmaga się z otyłością, natomiast problem nadwagi dotyczy co czwartego chłopca i co trzeciej dziewczynki w wieku 5-9 lat. Walka z nadwagą nie jest prosta, jednak jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań, będziemy o krok od otyłości. Jak w bezpieczny sposób pozbyć się zbędnych kilogramów i cieszyć się zdrową, piękną sylwetką?
2021-12-07 00:00
Udostępnij
Skuteczne sposoby na odchudzanie i walkę z nadwagą

Zbilansowana dieta

Większość osób, u których zdiagnozowano nadwagę lub otyłość, popełnia jeden, kluczowy błąd – stosuje nieodpowiednią dietę. Wśród najczęstszych nawyków żywieniowych osób, które mają problem ze zrzuceniem wagi, zalicza się:

  • spożywanie posiłków w zbyt dużych porcjach i o nieregularnych porach;
  • słabe nawodnienie organizmu;
  • częste spożywanie pokarmów typu fast food, słodyczy i gazowanych napojów;
  • jedzenie w pośpiechu, pod wpływem stresu i silnych emocji.

Podstawą zdrowego stylu życia powinna być zbilansowana dieta, która bazuje na 4-5 posiłkach spożywanych regularnie co około 3 godziny, zachowując przy tym odpowiednią wielkość porcji. W naszej codziennej diecie nie powinno zabraknąć dużej ilości warzyw, owoców, świeżych ryb oraz lekkiego nabiału. Ważne jest także, by zrezygnować ze spożywania produktów zawierających cukier, a jasne pieczywo i makarony zamienić na ich pełnoziarniste odpowiedniki. Dodatkowo możemy skorzystać z dobroczynnych właściwości przypraw i ziół, takich jak m.in. piperyna, zielona herbata, rumianek czy też szałwia, które przyspieszają procesy trawienne i pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Regularna aktywność fizyczna

Chociaż pierwsze efekty stosowania zbilansowanej diety możemy zauważyć w dość krótkim czasie, to na dłuższą metę sama dieta może okazać się niewystarczająca. Warto zatem pamiętać, by połączyć ją z aktywnością fizyczną. Osoby, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia, mogą zacząć od dłuższych spacerów, chodzenia po schodach zamiast jazdy windą czy też wycieczek rowerowych. Bez względu na to, na jaki rodzaj aktywności się zdecydujemy, ważna jest systematyczność. Wystarczy, że trzy razy w tygodniu poświęcimy godzinę na wybrane ćwiczenia, a wymarzona sylwetka stanie się celem realnym do osiągnięcia.

Suplementy na odchudzanie

O ile nadwaga lub otyłość nie jest związana z takimi problemami jak zaburzenia gospodarki węglowodanowej, zaburzenia hormonalne lub choroby genetyczne, proces odchudzania możemy wspierać również dodatkową suplementacją. Na rynku znajdziemy duży wybór tabletek na odchudzanie, których zadaniem jest m.in. wsparcie prawidłowego metabolizmu węglowodanów, kwasów tłuszczowych oraz prawidłowej syntezy białka (https://www.cefarm24.pl/odchudzanie-i-oczyszczanie.html). Suplementy na odchudzanie mogą także pomagać w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu oraz w szybszym pozbywaniu się zbędnych produktów przemiany materii. Popularnymi suplementami na odchudzanie są m.in. l-karnityna, wyciąg z octu jabłkowego oraz chitozan, jak również preparaty z zieloną herbatą, błonnikiem lub spiruliną.

Pamiętajmy jednak, że pożądaną skuteczność działania tabletek na odchudzanie osiągniemy wyłącznie wtedy, gdy suplementację połączymy z odpowiednimi zaleceniami żywieniowymi oraz regularną aktywnością fizyczną.