Temat menopauzy wśród kobiet jest tak samo trudny, jak rozmowy o nieuleczalnych chorobach lub dysfunkcjach. Wraz z odpływającą kobiecością, klimakterium ma swoje psychiczne i biologiczne uwarunkowania nazywane postmenopauzą  
fit.pl
2010-07-07 00:00
Udostępnij
Postmenopauza, czyli wieki odpływ
large 392873Postmenopauzą określa się czas po wystąpieniu ostatniej miesiączki. Do najważniejszych objawów zaliczamy zmiany nastojów i osłabienie koncentracji. Okres ten nie oznacza, że kobieta musi zrezygnować z pracy i życia towarzyskiego. Co można zrobić, aby nie dać się objawom postmenopauzy?


Po pierwsze należy uzmysłowić sobie, że jest to proces nieodwracalny, ale tak naprawdę nie decyduje on o zakończeniu naszej aktywności na poziomie różnych sfer życia. Po drugie z tą świadomością należy zmienić przyzwyczajenia żywieniowe oraz podwyższyć stopień aktywności fizycznej. Przecież więcej ruchu to więcej zdrowia.
 

Należy ograniczyć: kawę i papierosy (niszczą cerę, wypłukują magnez z organizmu),słodycze wywołują alergię i przyczyniają się do nadwagi, regularne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców (organizm w tym okresie traci dużo witamin i minerałów).


Jakie są objawy postmenopauzy?

 

Zaburzenia libido, problemy skórne, zaburzenia sfery psychicznej, zmiany nastrojów - przygnębienie, drażliwość, smutek.
 

Zadbaj o dietę bogatą w fitoestrogeny: czyli produkty, w których znajdują się związki zbliżone do naturalnych estrogenów. Mogą je zastąpić związki znajdujące się owocach i warzywach np.:jabłkach, czereśniach, orzechach, soi, pietruszce, warzywach strączkowych. Nie zaleca się spożywania w tym czasie produktów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych oraz smażonych potraw z dużą ilością soli.
 

W tym okresie USG piersi i dróg rodnych, mammografia, czy cytologia powinny znaleźć się w corocznym grafiku niezbędnych badań kobiety. Ryzyko zachorowań na raka piersi czy szyjki macicy jest wyższe. Sumienna profilaktyka i odpowiednie nastawienie  a także zmiana stylu życia, na pewno pomogą niejednej kobiecie przetrwać tak trudny czas.
 

www.fit.pl