Zmarszczki - problem znany nie od dziś

Modny ostatnio botoks, dobry krem czy zabieg laserowy? Co wybrać, żeby skutecznie walczyć ze zmarszczkami i innymi oznakami mijającego czasu?  
fit.pl
2011-03-24 00:00
Udostępnij
Zmarszczki - problem znany nie od dziś
urodaseniorStarzenie się skóry jest naturalnym procesem, który dotyka każdego człowieka i jest nierozerwalnie związane z przemianą, jaką przechodzi cały organizm. Bezpośrednią przyczyną starzenia jest spadek aktywności biologicznej komórek oraz znaczne spowolnienie procesów regeneracyjnych. Wraz z upływem czasu skóra staje się coraz cieńsza oraz traci swoją elastyczność. I wtedy pojawiają się zmarszczki.

Jak starzeje się nasza skóra?

Skóra starzeje się na kilka sposobów w zależności od przyczyny. – Na stan naszej skóry wpływa postępujący czas oraz hormony. Niemniejsze znaczenie ma także aktywność mimiki. Skóra starzeje się również pod wpływem czynników zewnętrznych, należą do nich między innymi promieniowanie UV oraz dym papierosowy.

Sam proces starzenia rozpoczyna się dosyć szybko, bo już po 25 roku życia i początkowo przebiega bezobjawowo. W tym czasie zmienia się jednak struktura włókien elastycznych, kolagenowych oraz retikulinowych, czyli białek, z których zbudowana jest skóra. Stopniowo zanikają także gruczoły łojowe oraz potowe, które wytwarzają naturalną barierę ochronną, skóra łatwiej ulega podrażnieniom. W wyniku działania wszystkich tych czynników pojawiają się pierwsze oznaki upływającego czasu – dodaje Marta Librant-Suska.

Kurze łapki, czyli co?

Zmarszczki możemy podzielić na powierzchowne i głębokie wodoczne najczęścije u seniorek po 50 roku życia Te pierwsze pojawiają się w okolicy oczodołów i znane są kobietom jako „kurze łapki”. Zmarszczki głębokie mają postać poziomych i pionowych bruzd zazwyczaj występują na czole (np. pomiędzy brwiami - popularna lwia zmarszczka), policzkach lub w dolnej części twarzy i szyi. Najbardziej widoczne są te w okolicy oczodołów i ust. Ubywanie tkanki podskórnej w tych częściach twarzy powoduje utratę elastyczności skóry oraz jej nieestetyczny nadmiar. Zmorą wielu pań jest także tzw. „zmarszczka palacza” lub „kod kreskowy”, które powstają na skutek pracy mięśnia okrężnego ust.

Witamina A, E, C czy może F?

Na to, jak wygląda nasza cera, ma wpływ m.in. codzienna pielęgnacja. Właściwie dobrane kosmetyki nie tylko będą naszą skórę chronić, ale również pomogą podtrzymać efekt zabiegów wykonanych w salonach kosmetycznych. Aby walka z oznakami starzenia była skuteczna, warto wcześniej poznać właściwości substancji aktywnych, które znajdują się w kosmetykach do pielęgnacji. Do tych, których działanie udowodniono w walce ze zmarszczkami, należą m.in. witamina A, E, C oraz F.

1. Stosowanie kosmetyków zawierających witaminę A wspomaga regenerację naskórka, nawilża i uelastycznia, działając stymulująco na komórki skóry właściwej. Dzięki temu zapobiega jej wiotczeniu.
2. Witamina C w preparatach stymuluje metabolizm na poziomie komórkowym, przez co wpływa korzystnie na produkcję kolagenu. Nawilża i poprawia jędrność skóry, hamując powstawanie zmarszczek. Dodatkowo kwas askorbinowy znany jest z właściwości rozjaśniających i uszczelniających naczynia krwionośne.
3. Kosmetyki z witaminą E zapobiegają procesom starzenia, chroniąc tkanki przed wpływem czynników zewnętrznych. Regularne stosowanie witaminy E poprawia nawilżenie i sprężystość skóry.
4. Nienasycone kwasy tłuszczowe występujące pod postacią witaminy F również w znaczący sposób zapewniają elastyczność oraz poprawiają kondycję skóry suchej.

www.senior.fit.pl