fit.pl mobile logo

Skąd się biorą bóle kręgosłupa?

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości u dorosłych jest ból kręgosłupa. Paradoksalnie, problemy ze szkieletem osiowym rzadko są skutkiem urazów, zwykle ich przyczyna leży w niewłaściwym użytkowaniu kręgosłupa 


Jak zbudowany jest kręgosłup?

Kolumna, która stanowi podporę dla całego ciała składa się z 33 lub 34 kości nazywanych kręgami, które tworzą wygięcia - ku przodowi w odcinku szyjnym i lędźwiowym, oraz ku tyłowi w odcinku piersiowym i ogonowym. Między nimi występują jądra miażdżyste zwane popularnie dyskami, zbudowane z tkanki włóknistej i dobrze uwodnione. Wygięcia oraz jądra miażdżyste mają za zadanie amortyzowanie wstrząsów. W kręgosłupie przebiega rdzeń kręgowy, od którego odchodzą nerwy. Kręgi z kolei obudowane są więzadłami oraz tkanką mięśniową.

Problemy bólowe

Najczęściej spotykanym bólem, jest ten zlokalizowany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zwykle ma on jedną z dwóch postaci. Pierwsza to ból przewlekły, który dokucza prawie nieustannie i nasila się pod wpływem długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest odwodnienie jąder miażdżystych. Kiedy siedzimy, szczególnie w nieprawidłowej pozycji, mięśnie przykręgosłupowe, które mają za zadanie utrzymywać odpowiednią odległość między kręgami ulegają rozluźnieniu. To sprawia, że trzony kręgów naciskają na siebie z dużą siłą. Największe ciśnienie powstaje oczywiście w dolnych odcinkach kręgosłupa, a jądra miażdżyste ulegają silnej kompresji. Tracą wodę, co objawia się charakterystycznym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Ruch jak lekarstwo

Kiedy jesteśmy aktywni, problem nie jest nasilony, a wręcz znika całkowicie. I to odpowiedź jak skutecznie sobie z nim radzić. Regularna aktywność jest najlepszym rozwiązaniem. Znakomicie sprawdzi się basen, ale prawie każda forma ruchu jest pomocna.

Warto również pomyśleć o specjalnych podkładkach na krzesło lub piłce fitnessowej. Dają one pewną niestabilność i sprawiają, że mimo pozycji siedzącej drobne mięśnie przykręgosłupowe nie ulegają rozluźnieniu. Dzięki temu zostaje zachowana prawidłowa odległość między trzonami kręgów i nie dochodzi do przeciążeń jąder miażdżystych.
Warto skorzystać z tego pomysłu i zastosować tę strategię np. w domu. Oglądanie telewizji siedząc na piłce czy praca przy komputerze z podkładką na krześle nie sprawi trudności, a może okazać się zbawienna dla kręgosłupa 

Boli przy schylaniu

Druga sytuacja ma zwykle charakter dość gwałtowny, ból pojawia się nagle podczas schylania lub podnoszenia przedmiotów z ziemi. Jest również znacznie silniejszy i czasem na kilka dni unieruchamia nas w łóżku lub, co gorsza, w szpitalu.

Zwykle przyczyną jest wysunięcie jądra miażdżystego, popularnie nazywane "wypadaniem dysku". Powoduje to nacisk na nerwy i silny, promieniujący ból. Okazuje się, że więzadła, które utrzymują jądra miażdżyste we właściwej pozycji w odcinku lędźwiowym są najsłabsze. A ciężar, jakim może być obarczony dolny odcinek kręgosłupa podczas podnoszenia lekkich 5-10kg przedmiotów z ziemi w nieprawidłowej pozycji sięga kilkuset kilogramów. Oznacza to, że na lędźwie może działać grubo ponad pół tony!

By nie dopuścić do takiej sytuacji warto zastosować się do jednej z podstawowych reguł szkoły pleców. I, podczas wykonywania nawet drobnych, siłowych czynności, nie robić tak zwanego "kociego grzbietu". Przedmioty powinniśmy podnosić z ziemi zawsze przez przysiad, a nie typowe schylanie. Podczas wstawania klatka piersiowa powinna być wypięta do przodu, a pośladki do tyłu. Skutecznie zminimalizuje to obciążenie przekazywane na nasze lędźwie.

Dobrą formą profilaktyki są również ćwiczenia. Basen czy siłownia znakomicie wzmacniają mięśnie w tym rejonie, tworząc dodatkowy gorset, który zmniejsza ryzyko wypadania jądra miażdżystego.

Oto 6 prostych ćwiczeń które pozytywnie wpłyną na kręgosłup:Ćwiczenie tego rodzaju należy wykonywać powoli i płynnie. Czas przerwy między kolejnymi ćwiczeniami jest dowolny. Po wykonaniu całego zestawu (6 ćwiczeń) należy powtórzyć go jeszcze raz (razem dwa obwody). Trening tego rodzaju powinien być stosowany 3-4 razy w tygodniu.


Autor: Jacek Bilczyński Fit&Lifestyle Coach

Dołącz do Jacka na portalu Facebook

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
kati49

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl