fit.pl mobile logo

Urazy biegaczy

Wiosna to czas, kiedy w parkach, lasach i na ulicach pojawia się coraz większa liczba biegaczy. Obecnie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Biegamy, aby zrzucić zbędne kilogramy, poprawić swój stan zdrowia lub kondycję. Jak trenować, żeby uniknąć kontuzji oraz w jaki sposób leczyć urazy?  


Według badań IBRIS oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w naszym kraju biega prawie 22 proc. dorosłych Polaków. Moda na bieganie dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, jednak okazuje się, że najwięcej biegających osób, to ludzie młodzi w wieku od 18 do 35 lat. By rozpocząć swoją przygodę z bieganiem nie potrzebujemy drogiego sprzętu czy karnetu do klubu fitness. Zapewne, między innymi dlatego sport ten cieszy się tak dużą popularnością. Jednak nie możemy zapominać, że buty i dres to nie wszystko. Najistotniejszym elementem biegania jest odpowiednie przygotowanie.

Nie lekceważ rozgrzewki

Przed każdą aktywnością, a zwłaszcza przed bieganiem, które angażuje wszystkie części naszego ciała, najważniejsza jest odpowiednia rozgrzewka. Niestety wielu biegaczy zapomina, jak ważny jest odpowiednie przygotowanie mięśni, ścięgien oraz więzadeł i rezygnuje z tego elementu treningu. Ważne jest, aby odpowiednio rozgrzać mięśnie kończyn dolnych, tułowia, a także mięśnie kończyn górnych. Można to zrobić za pomocą prostych ćwiczeń, wypadów, przysiadów, skłonów, które zmniejszą ryzyko wystąpienia mikrourazów. Bardzo istotne jest także rozciągnie tuż po treningu.

Częstym błędem powtarzanym przez biegaczy jest również ignorowanie bólu. – Nawet niewielki uraz, niegroźna kontuzja, nieleczona w odpowiedni sposób, może prowadzić do poważnych konsekwencji – mówi mgr Kamila Mortka, rehabilitantka z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia. - Objawami, które powinny zwrócić naszą uwagę jest obrzęk, nasilający się ból występujący podczas ruchu, ale także ból pojawiający się po dotknięciu danej okolicy. O kontuzji świadczyć może także ograniczenie ruchomości lub wyraźne osłabienie siły mięśnia – dodaje.

Reaguj na ból

Kontuzje możemy podzielić na duże, czyli takie, które powstają w wyniku działania znaczącej siły – np. stłuczenia, skręcenia i zwichnięcia oraz kontuzje małe, tak zwane mikrourazy. Powstają one wskutek powtarzających się przeciążeń, naciągnięć, naderwań i choć nie są one widoczne gołym okiem, to nieleczone mogą prowadzić do poważnych zwyrodnień. Najczęściej występujące kontuzje wśród biegaczy to: tak zwane „kolano biegacza”, czyli zespół objawów dotyczących przeciążanego podczas biegów pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie ścięgna Achillesa, naciągnięcie lub naderwanie mięśnia brzuchatego łydki, a także pęknięcia i złamania przeciążeniowe kości śródstopia lub goleni, ból pięty i zespół bocznego przyparcia rzepki. Jeżeli doznamy kontuzji i odczuwamy ból, powinniśmy jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty, który zdiagnozuje problem i dostosuje leczenie. Kontuzje biegaczy to urazy, które najczęściej leczy się za pomocą zabiegów z dziedziny fizjo- i fizykoterapii.

Celne uderzenie w ból

– Jedną z najczęściej stosowanych metod jest terapia manualna, łącząca wiele technik. Wykonywana jest w różnego rodzaju stanach pourazowych, po to, by jak najszybciej przywrócić sprawność uszkodzonych lub przeciążonych tkanek – mówi mgr Kamila Mortka, rehabilitantka z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia. – Inną metodą jest kinesiotaiping, inaczej zwane plastrowaniem dynamicznym. Polega ono na oklejaniu narażanych na ból lub będących w dysfunkcji miejsc za pomocą specjalnych, elastycznych plastrów. Metoda ta, w zależności od techniki aplikacji, ma za zadanie zmniejszyć ból, odciążyć tkanki, poprawić ich funkcję, skorygować pozycję, ale także chroni pacjenta przed rozwojem kontuzji – wyjaśnia.

W związku z rosnącym ciągle zainteresowaniem aktywnością fizyczną, wiele klinik oferuje specjalne pakiety przygotowane z myślą o osobach uprawiających sport. – Nasi pacjenci mogą liczyć na pomoc wykwalifikowanych fizjoterapeutów oraz odpowiedni dobór terapii dostosowany do ich indywidualnych potrzeb – mówi Kamila Mortka.– Staramy się zapewnić kompleksową opiekę osobom, które czynnie uprawiają sport i są narażone na kontuzje oraz takim, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną – dodaje. Przed pierwszym biegiem powinniśmy wykonać podstawowe badania profilaktyczne, sprawdzające stan naszego zdrowia, a także udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który kompleksowo oceni naszą sprawność i ewentualne dysfunkcje. Tego rodzaju badania pozwolą nam sprawdzić, czy bieganie będzie dla nas bezpieczną formą aktywności.

www.zdrowie.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
kemor1990

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl