5 kroków, dzięki którym lepiej zadbasz o mikrobiom skóry twarzy

Wysypka, uczucie pieczenia i swędzenia, łuszczenie się skóry twarzy. Czy wiesz, że to mogą być sygnały świadczące o nieprawidłowo funkcjonującym mikrobiomie skóry? Sprawdź, jak zadbać o mikrobiom skóry twarzy na wiosnę.
2023-04-24 00:00
Udostępnij
5 kroków, dzięki którym lepiej zadbasz  o mikrobiom skóry twarzy

Czym jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry to wieloelementowy system, w którego skład wchodzą mikroorganizmy, które zasiedlają ludzki organizm tj. grzyby czy bakterie. Mikrobiom chroni skórę przed pojawieniem się symptomów, które wywołują dyskomfort: suchością czy stanami zapalnymi. Mikrobiom sam również wymaga równowagi, aby mógł umożliwić mikroorganizmom funkcjonowanie i utrzymanie ich środowiska w odpowiednim stanie.

Oznaki, że twój mikrobiom skóry funkcjonuje nieprawidłowo

Występuje wiele czynników, które mogą prowadzić do zaburzeń mikrobiomu skóry człowieka. Wyróżnia się wśród nich: prowadzenie niezdrowego trybu życia, długotrwałą ekspozycję na słońce, nieprawidłową pielęgnację skóry, w tym zbyt częste mycie z użyciem silnych substancji bądź stosowanie drażniących, wysuszających kosmetyków (np. peelingów).

Zaburzenie równowagi mikrobiomu może skutkować wieloma niepożądanymi efektami jak nadmierna suchość i podrażnienie. Mogą występować zaczerwienienie i wysypka, uczucie pieczenia i swędzenia, a także łuszczenie się skóry, trądzik i nadprodukcja sebum.

Mikrobiom stanowi ochronę przed patogenami, które mają niekorzystny wpływ na stan skóry i zdrowie człowieka. Pomaga również łagodzić skutki ewentualnych urazów
i infekcji.

5 kroków, które pozwolą Ci chronić mikrobiom skóry

• Stosuj ochronę przeciwsłoneczną i reaplikuj filtr w ciągu dnia. Promieniowanie słoneczne jest odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkodzenia mikrobiomiu, a w konsekwencji do fotostarzenia skóry, utraty jędrności i elastyczności. Z tego powodu, bardzo ważne jest, by używać filtrów codziennie bez względu na panującą pogodę i pamiętać o ich reaplikacji.

• Zrezygnuj z intensywnego złuszczania i pocierania skóry. Duże szkody może spowodować zbyt agresywna eksfoliacja skóry, która wzmaga problem pękających naczynek, suchości, podrażnień i ogólnego pogorszenia stanu skóry. Powoduje również uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej skóry. Warto więc wybierać delikatne, enzymatyczne formy złuszczania, a wycierając twarz używać materiałów przyjaznych skórze.

• Używaj delikatnych produktów. Jednym z elementów łagodnej pielęgnacji mogą być chusteczki WaterWipes™ Originals. Mają tylko dwa składniki: oczyszczoną wodę i ekstrakt z owoców. To pierwsze chusteczki, którym został przyznany certyfikat Przyjazne dla mikrobiomu organizacji MyMicrobiome. Chusteczki WaterWipes są odpowiednie dla skóry wrażliwej i skłonnej do egzemy, wspierają funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, chronią ją przed szkodliwymi czynnikami, a także wzmacniają utrzymywanie równowagi mikrobiomu na skórze. Co więcej, mogą być używane zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Po zastosowaniu skóra pozostaje czysta, odświeżona, bez uczucia ściągnięcia.

• Dbaj o intensywne nawilżenie skóry. Podstawą w pielęgnacji i w utrzymaniu mikrobiomu w dobrym stanie są kosmetyki bogate w składniki nawadniające. Dzięki nim skóra będzie promienna, a tym samym dłużej zachowa młodość. Niezależnie od tego, czy skóra jest sucha, czy tłusta pamiętaj, że wymaga porządnej dawki nawilżenia.

• Postaw na minimalizm. Dobrze ułożona, minimalistyczna pielęgnacja sprawi, że mikrobiom zostanie odbudowany, a skóra będzie w dużo lepszej kondycji. W ten sposób zmniejszamy ryzyko nieprawidłowych połączeń składników, a w konsekwencji podrażnień skóry. Nadmiar kosmetyków może prowadzić do zupełnie odwrotnego skutku niż pożądany.

Zachwiana równowaga mikrobiomu może przyczyniać się do wielu niepożądanych skutków, dlatego, warto pamiętać o prowadzeniu zdrowego i higienicznego trybu życia, postawić na uproszczoną i minimalistyczną pielęgnację i stosować jedynie niezbędne produkty.