Zimą nasz organizm, podobnie jak reszta przyrody, spowalnia nieco procesy metaboliczne i zapada w „sen”. To bardzo trudny i stresujący okres dla naszej skóry. Nic dziwnego, że wiele osób ma problemy z zimową pielęgnacją, która powinna być nastawiona przede wszystkim na ochronę przed przesuszaniem. O tym, co zagraża naszej skórze i jak o nią dbać opowiada dr n. med. Izabela Załęska, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Małopolska Wyższa Szkoła im. J. Dietla 
fit.pl
2015-01-12 00:00
Udostępnij
Jak dbać o ciało zimą


Co nam szkodzi?

O tej porze roku z jednej strony borykamy się z niską temperaturą, mroźnym, wietrznym powietrzem oraz promieniowaniem UV. Z drugiej strony nie możemy zapominać o ogrzewanych mieszkaniach, w których panuje niski poziom wilgotności powietrza, częstych zmianach temperatury towarzyszącym przejściu z mroźnego powietrza do nagrzanych pomieszczeń. To są czynniki, które zimą szczególnie zagrażają naszej skórze i włosom. Dodatkowo klimatyzacja czy ciągle drażnienie skóry przez golfy i szaliki nie wpływają na nią korzystnie.

Co się dzieje w skórze?

Pierwszym odczuwanym, niekorzystnym czynnikiem w czasie zimy jest wszechobecny chłód. Odbieramy go dość dotkliwie poprzez sześciokrotnie większą liczbę receptorów zimna niż ciepła w 1 cm2 naszej skóry. W niskich temperaturach zmianie ulegają membrany lipidów obecnych w warstwie rogowej naskórka (z ciekłokrystalicznej w żelową), co zdecydowanie osłabia jej właściwości ochronne. Dodatkowo w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza zwiększa się tzw. transepidermalna ucieczka wody ze skóry. W efekcie działania wymienionych czynników skóra staje się sucha, szorstka z widocznym złuszczaniem. Z powodu nadmiernego wysuszenia naskórek wykazuje tendencje do pękania, co pogłębia destrukcję bariery ochronnej skóry. Wysuszona skóra zatem nie jest w stanie bronić się przed czynnikami środowiska zewnętrznego i staje się wrażliwa

Jak dbać o skórę?
Wymienione czynniki i zjawiska zachodzące w skórze determinują jej wygląd i nasze samopoczucie, zatem kilka wskazówek, które pomogą nam przetrwać ten trudny czas:
• Nie używaj preparatów z zawartością alkoholu oraz mydeł – mają one działanie wysuszające.
• Zawsze stosuj krem ochronny przed wyjściem na zewnątrz.
• Pamiętaj o sprawdzeniu czy Twój krem zawiera filtry UV, a w przypadku sportów zimowych zabezpiecz skórę dedykowanym kremem ochronnym z wysokim filtrem UV.
• Regeneracja i nawilżanie to właściwy kierunek nocnej pielęgnacji skóry.
• Nie zapominaj o maskach kosmetycznych, które są bogatsze i silniejsze w swoim składzie niż kremy.
• Przed wyjściem na mróz, posmaruj kremem ochronnym także płatki uszu.
• Chroń dłonie – używaj natłuszczających, regenerujących balsamów, które zabezpieczą skórę przed mrozem.

Praktyczne rady:
• Po wejściu do ciepłego pomieszczenia trzymaj się z daleka od źródła ciepła.
• Nie bierz gorących kąpieli tuż po przyjściu do domu.
• Kiedy zmarzniesz, nie pocieraj energicznie twarzy – możesz uszkodzić naskórek i delikatne naczynia krwionośne.
• Nie wychodź z domu bez czapki.
• Przy niskich temperaturach unikaj klipsów i kolczyków mocno przylegających do płatka ucha.

Dr n. med. Izabela Załęska

www.uroda.fit.pl