Dlaczego emocjonalne jedzenie może utrudniać proces odchudzania?

Czy zdarza Ci się sięgać po jedzenie w reakcji na silne emocje? Czy podczas stresu, zmęczenia lub nudy natychmiast szukasz ulgi w ulubionych przekąskach? To mogą być pierwsze oznaki jedzenia pod wpływem emocji, które prowadzi do wzrostu wagi i znacznie komplikuje proces odchudzania. Czym jest jedzenie emocjonalne i jak sobie z nim radzić?
Aleksandra Załęska
2024-03-04 12:08
Udostępnij
Dlaczego emocjonalne jedzenie może utrudniać proces odchudzania?

Jedzenie emocjonalne - co to jest i jakie są jego skutki?

Jedzenie emocjonalne to uporczywa przypadłość, której podstawą jest skoncentrowanie całej uwagi na jedzeniu:

  • Spożywanie posiłków pod wpływem emocji stanowi złożony problem, związany z wieloma bardzo indywidualnymi czynnikami. Ten stan najczęściej wynika z braku umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wówczas jedzenie przestaje pełnić tylko funkcje fizjologiczne, stając się częścią wielu aspektów życia, będąc zarówno karą, jak i nagrodą, sposobem na świętowanie konkretnych okazji czy też spędzanie czasu z bliskimi - wyjaśnia Ada Jędraszek, psychodietetyk z Centrum Respo.

Dla osób borykających się z jedzeniem emocjonalnym posiłki często stają się lekarstwem na trudne emocje. To prowadzi do złych nawyków żywieniowych i w konsekwencji do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz do otyłości. Jest to również czynnik, który utrudnia proces utraty nadmiernych kilogramów.

Dlaczego jedzenie pod wpływem emocji utrudnia odchudzanie?

Podstawą zdrowej diety jest jakość, regularność oraz odpowiednie dostosowanie kaloryczne codziennych posiłków. Jedzenie emocjonalne może znacząco zakłócić utrzymanie zbilansowanej diety, negatywnie wpływając na wszystkie te aspekty.

  • Trudne emocje, takie jak stres, niepokój czy rozdrażnienie, które często towarzyszą nam w ciągu dnia, mogą z jednej strony ograniczać ilość spożywanych pokarmów, a z drugiej - prowadzić do nadmiernej konsumpcji - tłumaczy Ada Jędraszek, psychodietetyk z Centrum Respo. - Osoby zmagające się z jedzeniem emocjonalnym często wpadają w spiralę, co prowadzi do autoobwiniania się i pragnienia spożywania określonych potraw przy jednoczesnej utracie poczucia kontroli. Jedzenie pod wpływem emocji znacznie utrudnia odchudzanie i może prowadzić do szybkiego przyrostu wagi.

Jak radzić sobie z jedzeniem emocjonalnym?

Traktowanie jedzenia jako środka stabilizującego nastrój to pułapka, z której bardzo trudno jest wydostać się samemu. W poszukiwaniu rozwiązania tego problemu warto zwrócić się do psychodietetyka, który doskonale zrozumie mechanizmy zaburzeń żywieniowych i zaproponuje indywidualnie dopasowane narzędzia skuteczne w walce z jedzeniem emocjonalnym.

  • Lata pracy z moimi pacjentami nie pozostawiają wątpliwości, że jedzenie pod wpływem emocji znacznie komplikuje codzienne funkcjonowanie, a osoby zmagające się z tym problemem każdego dnia muszą stawić mu czoła, będąc jednocześnie narażone na liczne pokusy - dodaje Ada Jędraszek. - Zapanowanie nad jedzeniem emocjonalnym to proces, który wymaga wsparcia specjalisty.

Osoby borykające się z jedzeniem emocjonalnym często bardzo wstydzą się swojego problemu. Doświadczenia wielu pacjentów z Centrum Respo stanowią jednak dowód na to, że wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych ustalonych we współpracy z dietetykiem jest pierwszym krokiem do wyjścia z tej pułapki. Zaprzestanie jedzenia pod wpływem emocji nie jest łatwe, ale zwrócenie się o pomoc do specjalisty daje szansę na powrót do zdrowego i zrównoważonego odżywiania.