Jakie ćwiczenia lubimy najbardziej i… kiedy?

Fitness najchętniej ćwiczymy w styczniu i wrześniu, a zumbę? Wiosną i jesienią. Coraz modniejszy crossfit opanował województwa dolnośląskie, mazowieckie i małopolskie. Raport Blink.pl pokazuje, kiedy Polacy lubią ćwiczyć najbardziej, jakie zajęcia cieszą się największym zainteresowaniem i z których miast pochodzą osoby najbardziej aktywne sportowo 
fit.pl
2015-05-20 00:00
Udostępnij
Jakie ćwiczenia lubimy najbardziej i… kiedy?
Czy wiecie, że w Polsce działa ok. 4 tys. prywatnych siłowni i fitness klubów? Tak mówią dane Polskiego Związku Pracodawców Fitness. Co więcej, systematycznie rośnie odsetek zainteresowanych zapisaniem się na zajęcia sportowe – już teraz spekuluje się, że to 20 proc. osób rocznie. Nie dziwi natomiast fakt, że największa koncentracja branży fitness występuje w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. I właśnie te miasta objęło badanie przeprowadzone przez Blink.pl, agencję specjalizującą się w kampaniach marketingu w wyszukiwarce internetowej oraz zapewniającą hosting i rejestrację domen.

Z raportu Blink.pl można dowiedzieć się, które zajęcia sportowe cieszą się największym powodzeniem, w jakich miesiącach są wyszukiwane najczęściej oraz przez mieszkańców których, dużych miast Polski. Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2015 roku przy użyciu narzędzi Google Trends i Planer Słów Kluczowych. Raport ma charakter prognozy.

Zumba szczególnie wiosną i jesienią

Jak się okazało, wiele zajęć oferowanych przez kluby fitness i siłownie faktycznie ma charakter sezonowy! Dla przykładu najwięcej zapytań o taniec zumba wpisywanych jest w wyszukiwarkę Google wiosną (szczególnie w marcu i kwietniu) oraz z początkiem jesieni (w październiku).

Dodajmy, że zdecydowanie mniejsze zainteresowanie tymi zajęciami Polacy wykazują w grudniu oraz miesiącach wakacyjnych. Co ciekawe, zumbę chętniej ćwiczy się na zachodzie kraju, a relatywnie największą popularność zyskuje w województwie lubuskim.

zumba google trendsWykres: Blink.pl, źródło: Google Trends. Wartość równa 100 przyjmowana dla najwyższego wyniku.

W opolskim ćwiczą crossfit

Także rosnąca popularność crossfitu znalazła swoje odzwierciedlenie w trendach wyszukiwania. Ośrodkiem największego zainteresowania tą dyscypliną okazała się być Opolszczyzna, zdecydowanie deklasująca inne województwa.

crossfit google trendsWykres: Blink.pl, źródło: Google Trends. Wartość równa 100 przyjmowana dla najwyższego wyniku.

Fitness? Tak, szczególnie w styczniu i wrześniu

Co ciekawe, największe zainteresowanie fitnessem Polacy wykazują szczególnie na początku roku kalendarzowego. Wraz z upływem wiosny poziom zapytań o te zajęcia systematycznie spada, by osiągnąć próg minimalny w czerwcu. Drugi ze szczytów przypada na wrzesień, by ponownie spaść w okolicach grudnia.

Najbardziej zainteresowani tymi zajęciami są mieszkańcy Dolnego Śląska oraz województwa mazowieckiego i małopolskiego.

fitness google trends

Wykres: Blink.pl, źródło: Google Trends. Wartość równa 100 przyjmowana dla najwyższego wyniku.

Sportowy e- i m-klient

Co ciekawe, mimo że klienci klubów fitness i siłowni nadal najczęściej korzystają z komputerów stacjonarnych do wyszukiwania zajęć sportowych (78 proc. osób), rośnie liczba osób wykorzystujących w tym celu urządzenia mobilne (18 proc. osób). Być może przyczyną jest fakt, że przybywa aplikacji na smartfony wspierających zdrowy tryb życia.

A ty? Kiedy i jakie ćwiczenia lubisz najbardziej?

www.wellness.fit.pl