W ostatnim czasie niejednokrotnie natykamy się na informacje na temat Zumby. Niemalże codziennie przechodzimy obok plakatów reklamujących tę nową formę ćwiczeń. W prasie znajdujemy doniesienia, że to fantastyczny sposób na spędzanie wolnego czasu, a także nowa moda wśród celebrytów. Jednak czym jest tak właściwie Zumba  
fit.pl
2011-12-22 00:00
Udostępnij
Kilka słów o zumbie
Skąd się wzięła? A przede wszystkim jaki ma wpływ na nas, nasze samopoczucie i sylwetkę? Postaram się treściwie odpowiedzieć na te pytania.

ZUMBA - to połączenie tańca latynoamerykańskiego z fitnessem. Do każdej piosenki dopasowana jest odrębna choreografia, oparta głównie na krokach salsy, reggaetonu, cumbii i merengue. Zmieniające się tempo piosenek, umożliwia szybsze spalenie kalorii, a także podnosi wydolność płuc. Regularna obecność na zajęciach pomaga w pozbyciu się kompleksów, nabraniu pewności siebie, odstresowuje, a także we własnych oczach stajemy się seksowniejsze i atrakcyjniejsze.

Dla kogo?

Zumba to trening dla każdego. Świetnie radzą sobie na niej zarówno osoby młode jak i starsze, te, które uczęszczają na zajęcia już długi czas, a także rozpoczynające przygodę z zumbą.

Jak powstała zumba?

Za twórcę zumby uważa się Alberto "Beto" Pereza- choreografa, instruktora tańca i fitnessu. Pewnego nia zapomniał na zajęcia muzykę do aerobiku. Wyjął z plecaka płyty z piosenkami latynoskimi i przy ich pomocy poprowadził zajęcia. W ten sposób powstała zumba, która od razu zyskała grono wielbicieli.

Korzyści z uprawiania zumby:

- Utrata wagi
Systematyczna obecność na zajęciach, w połączeniu z racjonalnym odżywianiem pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

- Wyrzeźbienie ciała
W zumbie często są wykorzystywane ruchy wymagające kontrolowania mięśni brzucha co sprawia, że są mocniejsze.

- Korzystny wpływ na zdrowie
Zumba poprawia kondycję i może zapobiec atakom serca. Poza tym wzmacnia kości i resztę ciała, zapobiega wiodczeniu mięśni, a ponadto przyspiesza metabolizm, co pomaga utrzymać właściwą wagę.

- Poprawia samoocenę
Miła atmosfera, a przede wszystkim barwne, kobiece, wręcz seksowne układy pomagają w pozbyciu się kompleksów i uzyskaniu wiekszej pewności siebie. Podczas ćwiczeń organizm wytwarza hormony szczęścia wpływające na poprawę humoru.

-Świetna zabawa
Gwarantujemy dużo śmiechu i super zabawy. Nie czujemy się jak na zajęciach fitnessu lecz jak na imprezie.

[-------]

zumba2Rodzaje zumby

Autorzy zumby stworzyli specjalne propozycje zajęć dla różnych osób: zumbe, zumbe toning, zumbe gold, aqua zumbe oraz zumbatomic.

Zumba (klasyczna) - połączenie treningu cardio z tańcami latynoamerykańskimi. Zajęcia przeznaczone dla każdego, nawet dla początujących w tej dziedzinie. Spala się około 600 kcal w czasie godziny!

Zumba Toning - zajęcia z wykorzystaniem specjalnych pałeczek o niewielkiej masie. Pomagają nie tylko w jeszcze lepszym wyżeźbieniu mięśni. Służą też jako grzechotka, która nadaje dodatkowy rytm.

Zumba Gold - jest przeznaczona dla starszych osób, na wózkach inwalidzkich lub z bardzo słabą kondycją. Od zwykłej zumby różni się tempem, intensywnością, a także czasem trwania (od 35 do 40 minut).

Aqua Zumba - połączenie zwykłej zumby z aqua aerobikiem. Uczestniczyc na niej mogę nawet osoby nie potrafiące pływać. Zajęcia te są bardzo bezpieczne dla kręgosłupa, ścięgien czy stawów.

Zumbatomic - dynamiczne zajęcia zumby dla dzieci w wieku od 4 lat. Dla maluchów to nie tylko sport ale przede wszystkim zabawa. Pomaga kształtować wyobraźnie, a także uczy pracy w grupie.

Podsumowując, zumba to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim fantastyczna zabawa, relaks i bodziec wpływający pozytywnie na nasze samopoczucie i samoocenę. Oprócz walorów psychologicznych wspaniale pomaga w rzeźbieniu sylwetki, poprawie kondycji i spalaniu zbędnych kalorii.

baner energia

Gdy w naszym życiu nie brakuje ruchu, czujemy się szczęśliwsi, logiczniej myślimy, mamy więcej energii i jesteśmy bardziej wydajniejsi. Myślę, że nie muszę już nikogo przekonywać, że warto wstać z fotela i spróbować zacząć dbać o zdrowie- uprawiając zumbę:)

Ewelina Zielińska - instruktorka Zumby w Studio Energia

www.wellness.fit.pl