Alkohol zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, takiego zdania są amerykańscy naukowcy. Stąd pomysł, aby nastolatki i młode kobiety, które nadużywają alkoholu objąć profilaktyką nowotworową
fit.pl
2010-04-21 00:00
Udostępnij
Alkohol a rak piersi
Przez 11 lat badacze zbierali dane na temat spożywania alkoholu w grupie blisko siedmiu tysięcy dziewcząt i młodych kobiet. Wyniki wykazały, że prawdopodobieństwo zachorowania na łagodne nowotwory piersi zwiększa się również w grupie nastolatek i młodych kobiet, które nadużywają alkoholu. Do tej pory uważano, że związek między ilością wypijanego alkoholu a ryzykiem raka piersi dotyczy jedynie kobiet w starszym wieku.

Uczestniczki badań pijące więcej alkoholu były bardziej narażone na łagodny nowotwór piersi. U kobiet, które spożywały alkohol codziennie ponad 5 razy częściej diagnozowano łagodną odmianę nowotworową, niż u pań, które nie piły bądź wypijały alkohol raz w tygodniu.

Zdaniem autorów pracy badania te dowodzą, że wiek nastoletni oraz wczesna dorosłość są kluczowe w prewencji raka piersi. Zauważają przy tym, że wiele kobiet zaczyna pić jako nastolatki, czyli wtedy, gdy tkanki w obrębie gruczołu sutkowego wchodzą w stadium szybkiego powielania się.