fit.pl mobile logo

Ból nadgarstka - co może oznaczać? Jak sobie pomóc?

Ból nadgarstka pojawia się z różnych przyczyn. Bolący nadgarstek może być skutkiem urazu mechanicznego - skręcenia lub złamania. Bywa objawem stanu zapalnego, a niekiedy nawet zapowiedzią problemów reumatycznych, lecz może równie dobrze świadczyć o zwykłym przeciążeniu. Jak sobie radzić z silnym bólem nadgarstka? W pierwszej kolejności należy złagodzić dolegliwości, a gdy ból nadgarstka nie mija, konieczna jest wizyta u ortopedy.

Najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka

Nadgarstek składa się z ośmiu drobnych kości, z których trzy (łódeczkowata, księżycowata i trójgraniasta) łączą się za pomocą stawu promieniowo-nadgarstkowego z kością promieniową i łokciową, a pięć pozostałych (grochowata, dwie czworoboczne większa i mniejsza, główkowata i haczykowa) z kością śródręki. Nadgarstek ma dość skomplikowaną budowę (drobne kości, ścięgna, stawy, więzadła). To jedna z najbardziej ruchomych części anatomicznych ręki, umożliwiająca wykonywanie swobodnych ruchów zgięciowych, wyprostowych oraz różnokierunkowych odchyleń. Ze względu na tak dużą eksploatację nadgarstek stanowi punkt newralgiczny, bardzo podatny na urazy i przeciążenia.

Ból nadgarstka po upadku

Ból w nadgarstku może mieć różne przyczyny. Jedną z nich są zmiany pourazowe, najczęściej będące skutkiem upadków, podczas których asekuracja polega na nieodpowiednim podparciu ciała ręką. Ból nadgarstka po upadku może świadczyć o uszkodzeniu tkanek miękkich (torebki stawowej, więzadeł), zwichnięciu, skręceniu, a nawet złamaniu. Choć wydaje się, że podobne kontuzje dotyczą wyłącznie sportowców, okazuje się, że równie często doświadczają ich dzieci poniżej 8. roku życia oraz osoby starsze (powyżej 65. roku życia).

Ból nadgarstka bez urazu

Ból nadgarstka nie zawsze jest przyczyną upadku czy urazu mechanicznego. Zdarza się, że stanowi rezultat przeciążenia, na przykład u osób pracujących fizycznie, które muszą dźwigać ciężkie przedmioty, ale też u pracowników biurowych, stale powtarzających te same czynności. Jedną z chorób zawodowych, na którą narażeni są programiści, graficy, pisarze, jak również pianiści, jest zespół cieśni nadgarstka, spowodowany stałym uciskiem nerwu pośrodkowego, który znajduje się w kanale nadgarstka. Główne objawy tego schorzenia to piekący ból palców, uczucie drętwienia i mrowienia, dyskomfort pojawiający się w trakcie zginania, ale także w nocy. Cieśń nadgarstka bardzo często jest powikłaniem chorób reumatycznych, może wiązać się z chorobą zwyrodnieniową rąk lub reumatoidalnym zapaleniem stawów, którym oprócz bólu towarzyszy obrzęk stawów i znamienna sztywność poranna.

Jeszcze jedną chorobą, która wywołuje silny ból nadgarstka (zwłaszcza po boku) utrudniający poruszanie dłonią jest zespół de Quervaina. To skutek zapalenia ścięgien kciuka. Najwięcej zachorowań na tę chorobę odnotowuje się u osób, których praca wymaga stałego zginania i prostowania palca przeciwstawnego, a więc fryzjerów, mechaników samochodowych, gospodyń domowych i młodych mam noszących niemowlęta.

Postępowanie w przypadku bólu nadgarstka

Ból nadgarstka - co robić?

Ból nadgarstka to wyraźny sygnał organizmu, którego nie wolno bagatelizować. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest odciążenie ręki i podjęcie działania objawowego. Na bolący nadgarstek dobrze jest stosować plastry przeciwbólowe, najlepiej zarówno o właściwościach znieczulających, jak i przeciwzapalnych. Wskazane jest również wykonywanie zimnych lub ciepłych okładów. Jeśli ból nadgarstka nie mija w ciągu kilku dni lub występuje razem z zaburzeniem czucia, obrzękiem stawów, sztywnością palców, gorączką lub innymi niepokojącymi objawami, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Przed wizytą u ortopedy warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • Gdzie dokładnie zlokalizowany jest ból?
  • Czy występują jakieś inne dolegliwości?
  • Co mogło wywołać ból nadgarstka?
  • Kiedy pojawiły się pierwsze objawy?

Ból nadgarstka - jak wygląda diagnostyka i leczenie?

Na podstawie wywiadu i oceny przedmiotowej lekarz może od razu postawić diagnozę lub zlecić wykonanie dodatkowych badań. Najczęściej przy bólu nadgarstka trzeba zrobić RTG lub USG, rzadziej rezonans magnetyczny czy tomografię. Przy podejrzeniu chorób reumatycznych konieczne jest wykonanie testów laboratoryjnych, a aby zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka, przeprowadza się badania przewodnictwa nerwowego.

Leczenie bólu nadgarstka zależy przede wszystkim od jego źródła. Przy urazach mechanicznych często niezbędne jest unieruchomienie ręki gipsem lub ortezą. Czasem bolącego nadgarstka nie da się wyleczyć bez pomocy interwencji chirurgicznej. Inne jednostki chorobowe nadgarstka, w tym te o podłożu reumatycznym, wymagają wdrożenia farmakoterapii. Bardzo często ból w nadgarstku jest wskazaniem do rozpoczęcia rehabilitacji ruchowej (fizjoterapii, fizykoterapii).

Chociaż działanie przyczynowe jest tu kluczowe, aby powrócić do pełni zdrowia, równie ważne jest działanie objawowe. Leczenie bólu musi przebiegać w warunkach jak najbardziej komfortowych dla chorego, dlatego w okresie rekonwalescencji wskazane jest łagodzenie wszelkich dolegliwości za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci tabletek lub bezpieczniejszych dla żołądka plastrów. Pomóc może wspieranie się innymi “domowymi sposobami” (okładami, tejpami, itp.).

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
alexandraivanova13

Dziewczyny, bardzo przytyłam podczas ciąży, ale zaraz po porodzie postanowiłam to naprawić. Keto pomógł mi. Daję link, studium http://tokilb.com/u15k

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl