fit.pl mobile logo

Brak ruchu główną przyczyną zgonów z powodu Covid-19

Od ponad roku sektor fitness został objęty największymi restrykcjami. Rząd walcząc z pandemią zakazał korzystania z siłowni i klubów fitness wszystkim obywatelom z wyłączeniem jedynie sportowców przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich. Tymczasem badania wykazują, że brak aktywności fizycznej stanowi większe ryzyko powikłań po zakażeniu C-19 niż palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia czy nawet nowotwory

Amerykańskie badanie opublikowane w British Journal os Sport Medicine wykazało, że brak regularnej aktywności fizycznej może ponad dwukrotnie zwiększyć ryzyko śmierci z powodu Covid-19. Jedynie zaawansowany wiek oraz przeszczep narządów stanowi większe ryzyko powikłań i śmierci z powodu zakażenia koronawirusem.

Brak ruchu stanowi większe ryzyko niż nowotwór!

Dr Robert Sallis, autor badania zaapelował, aby działania promujące aktywność fizyczną były traktowane priorytetowo przez agencje zdrowia publicznego i włączane do rutynowej opieki medycznej.

Badanie wykazało, że pacjenci z COVID-19, którzy byli konsekwentnie nieaktywni w ciągu dwóch lat poprzedzających pandemię, byli bardziej narażeni na przyjęcie do szpitala, wymagali intensywnej opieki i częściej umierali niż pacjenci, którzy konsekwentnie spełniali wytyczne dotyczące aktywności fizycznej.

“Zalecamy, aby organy zdrowia publicznego informowały wszystkie populacje, że tuż za szczepieniem i przestrzeganiem wytycznych dotyczących bezpieczeństwa zdrowia publicznego, takich jak dystans społeczny i stosowanie masek, angażowanie się w regularną aktywność fizyczną może być najważniejszym działaniem, jakie osoby mogą podjąć, aby zapobiec ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i jego powikłaniom, w tym śmierci”.
Przebieg badania

Aby zbadać wpływ ruchu na ciężkość zakażenia koronawirusem – od wskaźników przyjęć do szpitala i potrzeby intensywnej opieki medycznej po zgon – naukowcy z Kaiser Permanente Medical Center w Kalifornii, USA, porównali wyniki u 48 440 dorosłych pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 w okresie od stycznia do października 2020 roku.

Średni wiek pacjentów wynosił 47 lat, a prawie dwie trzecie z nich stanowiły kobiety (62 procent). Około połowa nie miała żadnych chorób podstawowych, w tym cukrzycy, POChP, choroby sercowo-naczyniowej, choroby nerek czy raka; prawie 1 na 5 (18 procent) miała tylko jedną chorobę współistniejącą; i prawie jedna trzecia (32 procent) miała dwie lub więcej chorób współistniejących.

Każda z osób poddanych badaniu zgłosiła, że w okresie od marca 2018 do marca 2020, podjęła wysiłek fizyczny co najmniej 3 razy. Osoby te zostały zakwalifikowane jako konsekwentnie nieaktywne.

Przyjęta skala podczas badania zakładała 3 parametry:

konsekwentnie nieaktywne (0-10 min aktywności/tydzień)
pewna aktywność (11-149 min/tydzień)
konsekwentnie aktywne fizycznie (150+ min/tydzień)

Około 7 procent konsekwentnie spełniało wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, podczas gdy 15 procent było konsekwentnie nieaktywnych, a pozostali wykazywali “pewną” aktywność. Około 9 procent wszystkich pacjentów zostało przyjętych do szpitala, około 3 procent wymagało intensywnej terapii, a 2 procent zmarło.
Brak ruchu zwiększa ryzyko śmierci na Covid-19 o 32%

Po uwzględnieniu dodatkowych czynników, takich jak wiek i choroby podstawowe, pacjenci z COVID-19, którzy byli stale nieaktywni fizycznie, byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na przyjęcie do szpitala niż pacjenci, którzy spędzali ponad 150 minut na aktywności fizycznej tygodniowo.

Ci, którzy byli nieaktywni fizycznie, byli również o 73 procent bardziej narażeni na konieczność intensywnej terapii i 2,5 raza bardziej narażeni na śmierć z powodu infekcji.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl