fit.pl mobile logo

Choroba Hashimoto - pierwsze objawy

Choroba Hashimoto to przewlekłe schorzenie układu immunologicznego, jedna z najczęściej diagnozowanych przyczyn niedoczynności tarczycy. Cierpią na nią zwykle kobiety, choć zdarza się, że Hashimoto rozpoznawane jest u dzieci wczesnoszkolnych lub mężczyzn. Typowe dla choroby objawy można jednak pomylić z innymi schorzeniami. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże ocenić, z czym w rzeczywistości mamy do czynienia.

Do kogo udać się po pomoc?

Zauważyłaś, że przybierasz lub tracisz na wadze, mimo tego, że nie zmieniło się nic w Twojej diecie? Odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność, a na dodatek pojawiły się zaparcia? Koniecznie zrób podstawowe badania krwi! Lekarz rodzinny może zlecić badanie TSH – podstawę do rozpoznania chorób tarczycy. Możesz także poprosić o skierowanie na określenie poziomu FT3 i FT4.

Jeżeli te podstawowe badania będą nieprawidłowe, koniecznie musisz poszukać dobrego endokrynologa. Ile kosztuje konsultacja ze specjalistą? Przykładowo, koszt wizyty u endokrynologa w Warszawie zaczyna się od 200 zł.  

Specjalista przeprowadzi wywiad oraz zleci szczegółowe badania, takie jak przeciwciała przeciwtarczycowe (anty-TPO i anty-TG), tyreoglobulinę (TG) oraz przeciwciała przeciw receptorowi hormonu tyreotropowego (TRAb). Dopiero taki komplet badań da mu prawdziwy obraz choroby.

Jakie objawy zauważysz od razu?

Choroba Hashimoto uważana jest przez wiele osób za dość podstępną. Daje bowiem objawy, które łatwo przeoczyć bądź pomylić z innymi. Do pierwszych symptomów choroby zalicza się:

 • zwiększoną wrażliwość na zimno,
 • przewlekłe zmęczenie i senność,
 • suchość i bladość skóry,
 • opuchlizna na twarzy,
 • częste zaparcia,
 • łamliwość paznokci,
 • nadmierne wypadanie włosów,
 • bóle mięśni i osłabienie,
 • bóle oraz sztywność stawów,
 • nadmierny i niewyjaśniony przyrost masy ciała,
 • problemy z pamięcią,
 • stany depresyjne.

U kobiet zmagających się z chorobą Hashimoto często obserwuje się także zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z zajściem w ciążę. Mogą wystąpić bardzo obfite krwawienia oraz bolesna menstruacja. Czasami miesiączki stają się bardzo nieregularne. Wszystkie te objawy również są podstawą do przeprowadzenia badań endokrynologicznych.

Jak wygląda leczenie Hashimoto?

Endokrynolog , po przeprowadzeniu niezbędnych badań zleca przyjmowanie leków, które przywrócą prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Ich dawka dostosowana jest do wieku, masy ciała, nasilenia niedoczynności oraz innych stosowanych leków. Lekarz musi wiedzieć, jakie leki i suplementy przyjmujesz na stałe - niektóre z nich mogą bowiem hamować wchłanianie lewotyroksyny (wytworzona forma hormonu tarczycy).

W leczeniu choroby Hashimoto równie ważna jest zmiana stylu życia oraz wdrożenie odpowiedniej diety. Umiarkowana aktywność fizyczna, dbałość o higienę snu oraz odpoczynek to tylko niektóre z elementów, nad jakimi trzeba popracować.

Dietę najlepiej ustalić indywidualnie z dietetykiem klinicznym. Zadba on, by w jadłospisie znalazła się odpowiednia podaż jodu, selenu, żelaza i cynku. Minerały te są bowiem bardzo ważne dla prawidłowej pracy tarczycy. Twoja dieta powinna być bogata również w błonnik (ze względu na często występujące zaparcia) oraz kwasy omega-3, które mają działanie przeciwzapalne.

Pamiętaj, że wcześnie wykrytą chorobę Hashimoto możesz łatwo kontrolować. Tylko do Ciebie zależy, jak dobrym zdrowiem będziesz się cieszyć.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl