fit.pl mobile logo

Jak dbać o sprawność układu ruchu?

Sprawny układ ruchu pozwala na dłużej zachować samodzielność i dobre samopoczucie. Niestety, niemal codziennie jest on narażony na nadmierne przeciążenia. Często szkodzimy mu nieświadomie codziennymi nawykami. Można to zmienić. Wystarczy tylko wiedzieć, jak prawidłowo dbać o sprawność układu ruchu.

Regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna dostosowana do możliwości organizmu ma pozytywny wpływ nie tylko na układ ruchu, ale też na wszystkie narządy wewnętrzne. Ćwiczenia zwiększają wydolność, poprawiają krążenie, wzmacniają odporność, poprawiają samopoczucie psychiczne. Dzięki nim wzmacniają się mięśnie, zwiększa się ruchomość stawów, zwiększa się objętość tkanki chrzęstnej, wzrasta produkcja mazi stawowej oraz poprawia się ukrwienie tkanek (pozwala to na ich dotlenienie i odżywienie).

Należy pamiętać, że aktywność fizyczną najlepiej zacząć pod okiem trenera. Pozwala to zapobiec kontuzjom i urazom. Gdy do nich dojdzie, należy skonsultować się z lekarzem. W celu złagodzenia bólu warto sięgnąć po lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, np. Ketonal Sprint.

Prawidłowa masa ciała

Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do przeciążenia stawów oraz mechanicznego uszkodzenia chrząstki stawowej (i sąsiadujących struktur). Dotyczy to zwłaszcza stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. Szacuje się, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu ruchu nawet o 15%.

Aby utrzymać prawidłową masę ciała, należy zadbać o regularną aktywność fizyczną, a także zmienić nawyki żywieniowe. Dieta powinna być indywidualnie dopasowana do każdej osoby (stanu zdrowia i trybu życia). Posiłki muszą być spożywane w regularnych odstępach czasu i mieć odpowiednią kaloryczność. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty wysokoprzetworzone, słodkie, zawierające węglowodany proste i bardzo tłuste. Warto zastąpić je świeżymi warzywami, owocami, pełnoziarnistym pieczywem, tłuszczami roślinnymi, rybami, orzechami. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy dietetyka przy układaniu diety.

Odpowiednia postawa podczas pracy

Dbać o układ ruchu pozwala też prawidłowa postawa podczas pracy oraz wykonywania codziennych czynności. Najbardziej niekorzystnie na kręgosłup i stawy wpływa pozostawanie w jednej pozycji ciała przez dłuższy czas (zarówno siedzącej jak i stojącej). Zwłaszcza gdy jest ona nienaturalna i wymuszona. Dlatego co pewien czas należy zrobić przerwę i wykonać proste ćwiczenia (np. skłony, przeciąganie się). Warto też zadbać o stanowisko pracy – wygodne krzesło, odpowiednią wysokość biurka, a także różnego rodzaju podpórki (np. pod nadgarstki).

Leczenie wad postawy

Aby zachować sprawność układu ruchu na dłużej, osoby ze stwierdzonymi wadami postawy powinny rozpocząć ich leczenie. W tym celu lekarz może zlecić specjalnie dopasowaną gimnastykę korekcyjną, pływanie, korzystanie ze sprzętu ortopedycznego oraz inne zabiegi rehabilitacyjne. Nieskorygowane wady postawy powodują nadmierne obciążenie stawów. Są też przyczyną występowania dolegliwości bólowych.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl