Keto dieta - jakie badania na keto zrobić?

Dieta ketogeniczna zyskuje coraz większą popularność wśród osób chcących schudnąć bądź poprawić stan swojego zdrowia. Charakteryzuje się dostarczaniem organizmowi produktów bogatych w tłuszcze przy jednoczesnej minimalizacji spożycia białka i węglowodanów. Taki jadłospis pozwoli na wejście ciała w stan ketozy, po którym zauważalna będzie poprawa kondycji, koncentracji czy poziomu energii.
2022-04-13 00:00
Udostępnij
Keto dieta - jakie badania na keto zrobić?

Stan ketozy - czym się objawia?


Dieta keto jest specyficzna z powodu konieczności przejścia przez etap tzw. ketozy. To właśnie ten okres, który może trwać od 2 do 4 tygodni, bardzo często zniechęca wiele osób i zmusza ich do zrezygnowania z diety. Przejście z normalnego trybu żywienia na keto jadłospis będzie wymagał od ciała dostosowania się do nowych warunków. W okresie ketozy następuje tworzenie się ciał ketonowych, które zastępują glukozę i stanowią główne źródło energii. Oznacza to, że na diecie ketogenicznej organizm nie czerpie energii z glukozy, ale z magazynowanego w tkankach tłuszczu.

Jakie badania wykonywać na ketozie?


Przejście na tak restrykcyjną dietę będzie wymagało nadzoru lekarza i regularnego poddawania się badaniom. Ketoza jest stanem obciążającym organizm i w trakcie jej trwania osoba może odczuwać zmęczenie, bóle głowy, mogą się pojawić problemy ze snem czy zmniejszenie apetytu i tym podobne objawy. Jest to jednak stan adaptacyjny, dlatego też z wykonaniem badań należy zaczekać do zakończenia tego etapu, gdyż inaczej wyniki nie będą miarodajne. Najlepiej jest wykonać badania ok. 3-6 miesięcy po zakończeniu procesu adaptacji. Badania warte wykonania to:

  • Badanie ogólne moczu, w tym warto przebadać mocznik, osad moczu i kwas moczowy. To badanie jest istotne, gdyż ketoza może powodować problemy z nerkami. Pozwoli to również na sprawdzenie obecności ketonów, czyli związków powstających w trakcie trawienia tłuszczów.
  • Morfologia krwi, w tym glukoza, ALT, AST, , FT3, FT4, TSH, Lipaza
  • Lipidogram, który pozwoli na określenie stężenia cholesterolu całkowitego
  • Wapń, Sód, Potas, Magnez, Żelazo, Witamina D


Ponieważ keto jadłospis jest ubogi w białko i węglowodany ważne jest, po zakończeniu okresu adaptacji, regularne monitorowanie występowania ewentualnych niedoborów witamin i minerałów w organizmie. Dieta ketogeniczna jak każda inna może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie poszczególnych narządów takich jak nerki, tarczyca czy wątroba. Dlatego istotne jest wykonanie badań zwłaszcza w przypadku, gdy po okresie adaptacji objawy charakterystyczne dla ketozy, takie jak znaczna utrata wagi, nie ustaną. Ogólne badania warto wykonywać przynajmniej raz do roku, a w przypadku przechodzenia na jakąkolwiek dietę należy przeprowadzić testy również przed jej rozpoczęciem. Konsultacja z lekarzem pozwoli na dobór odpowiedniego jadłospisu.

Warto przechodzić na dietę ketogeniczną?


Keto jadłospis jest zupełnym przeciwieństwem znanych i popularnych norm żywieniowych, nie oznacza to jednak, że może on negatywnie wpływać na organizm. Wręcz przeciwnie! Początkowo keto dieta opracowana była jako sposób leczenia osób na epilepsję i już w 1911 roku zanotowano pierwsze pozytywne rezultaty działania na tę chorobę. Do dziś dietę tę wykorzystuje się w leczeniu rozmaitych schorzeń układu nerwowego takich jak migrena, stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Dieta ta jest chwalona przez wiele osób, dodatkowo pojawiają się coraz to nowe badania wskazujące na pozytywne skutki jej działania.