Leczenie protetyczne - dlaczego warto?

Leczenie protetyczne to jeden z najważniejszych obszarów stomatologii, który pomaga odzyskać pełną funkcjonalność i estetykę jamy ustnej. Nie tylko poprawia wygląd uśmiechu, ale także znacząco wpływa na komfort życia, umożliwiając łatwiejsze żucie i mówienie. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy mamy do czynienia z różnymi problemami stomatologicznymi, od utraty pojedynczych zębów po całkowite bezzębie.
art. spons.
2024-05-09 21:30
Udostępnij
Leczenie protetyczne - dlaczego warto?

Typy wypełnień protetycznych

Leczenie protetyczne obejmuje kilka podstawowych rodzajów uzupełnień:

 • Protezy – dostępne są jako protezy częściowe lub całkowite. Protezy częściowe stosuje się, gdy pacjent utracił niektóre zęby i chce uzupełnić braki, podczas gdy protezy całkowite zastępują wszystkie zęby na jednej lub obu szczękach.
 • Licówki – to cienkie nakładki, zwykle ceramiczne, które są przyklejane do przedniej powierzchni zębów, aby poprawić ich kolor, kształt czy rozmiar. Idealne do maskowania przebarwień, pęknięć czy nierówności.
 • Korony – pełne nakrycia zębów, które są uszkodzone lub zniszczone. Korony można wykonać z różnych materiałów, takich jak ceramika, złoto czy porcelana, przywracając kształt, rozmiar i funkcję naturalnego zęba.
 • Mosty – umożliwiają zastąpienie jednego lub więcej brakujących zębów poprzez zamocowanie sztucznych zębów do sąsiadujących zębów naturalnych lub implantów. Mosty są cementowane na stałe, oferując długotrwałe i stabilne rozwiązanie.

 

Największe zalety leczenia protetycznego

 • Poprawa funkcji żucia i mowy – utrata zębów może znacząco utrudnić żucie pokarmów i wpływać na jasność mowy. Leczenie protetyczne pomaga przywrócić te kluczowe funkcje.
 • Wsparcie dla struktury twarzy – brak zębów może prowadzić do zmian w kształcie twarzy; protezy pomagają zachować naturalny kontur twarzy.
 • Ochrona pozostałych zębów – utrata zęba może spowodować przesuwanie się pozostałych zębów, co prowadzi do dalszych problemów. Protetyka pomaga zapobiegać tym zmianom.
 • Poprawa estetyki uśmiechu – nowoczesne rozwiązania protetyczne są bardzo estetyczne, co znacząco poprawia wygląd uśmiechu i samopoczucie pacjenta.

 

Postaw na specjalistów – skorzystaj z oferty leczenia protetycznego https://adenta.pl/oferta/protetyka

 

Kiedy zdecydować się na leczenie protetyczne?

 • Utrata pojedynczego zęba – implanty z koroną protetyczną mogą zastąpić pojedyncze zęby, zapobiegając przemieszczeniu się sąsiednich zębów.
 • Brak wielu zębów – mosty lub protezy częściowe mogą być stosowane, aby uzupełnić większe braki w uzębieniu.
 • Bezzębie – całkowite protezy są rozwiązaniem dla osób, które straciły wszystkie zęby w jednej lub obu szczękach.
 • Po leczeniu ortodontycznym – w niektórych przypadkach, po zakończeniu leczenia ortodontycznego, konieczne może być wstawienie pojedynczych zębów protetycznych, aby uzyskać idealny uśmiech.

Decyzja o wyborze odpowiedniego typu leczenia protetycznego powinna być dokonana po konsultacji ze specjalistą, który oceni indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta, oferując rozwiązanie najlepiej dopasowane do jego sytuacji i oczekiwań.