Leki a suplementy diety - czym się różnią?

Suplementy diety to produkt, po który sięga aż 72% Polaków, ale nie każdy wie, co to suplement i co odróżnia go od leku. Warto poznać te różnice, aby lepiej decydować o swoich zakupach, nie przepłacać i jednocześnie przyjmować to, co realnie wesprze nasze zdrowie. W takim razie, co lepiej kupować - lek czy suplement diety?
2021-09-27 00:00
Udostępnij
Leki a suplementy diety - czym się różnią?

Czym różnią się te produkty? Na te pytania odpowiada dietetyczka porównywarki cateringów dietetycznych Dietly.pl, Joanna Marciszewska.

Suplementy diety - co to jest?

Trochę jak jedzenie, a trochę jak lek. Pomimo formy przypominającej leki (tabletki, kapsułki i inne), według definicji suplement to produkt żywnościowy i powinien być uzupełnieniem normalnej diety. Zazwyczaj suplementy diety to źródła witamin, składników mineralnych, albo innych substancji, które mają działanie odżywcze dla organizmu człowieka. Co ciekawe, choć suplementy diety pojawiają się w aptekach i kojarzymy je raczej z farmacją niż z żywnością, to obejmują je prawa spisane w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Warto wiedzieć, że żaden suplement diety nie powinien zastępować zróżnicowanej diety. To właśnie żywność powinna być głównym źródłem witamin, składników mineralnych, niezbędnych kwasów tłuszczowych i innych składników, które również znajdziemy w suplementach.

Czym różnią się suplementy diety od leków?

Pomimo tego, że możemy znaleźć taką samą substancję w leku, jak i w suplemencie (np. witaminę D, magnez, itp.), to jednak leki traktowane są przez prawo zupełnie inaczej. Obejmuje je ustawa o Prawie Farmaceutycznym i według niej, leki muszą mieć właściwości zapobiegania lub leczenia chorób, lub przywrócenia, poprawienia, modyfikacji funkcji organizmu lub postawienia diagnozy.

Leki mają znacznie większe obostrzenia niż suplementy, ponieważ muszą mieć udowodnioną w badaniach klinicznych skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania. Te wymagania nie obejmują suplementów diety.

Różnice Leki Suplementy diety
Czy musi być udowodniona skuteczność? TAK NIE
Czy są sprzedawane w aptece? TAK TAK
Czy przed sprzedażą niezbędne są badania kliniczne z tym produktem? TAK NIE
Czy przed wprowadzeniem na rynek niezbędna jest weryfikacja bezpieczeństwa? TAK NIE
Czy są produktami żywnościowymi? NIE TAK

 

Kiedy stosować suplementy diety?

Mniejszy nadzór suplementów diety nie oznacza, że są one gorszej jakości. Oczywiście warto, jest być w tej kwestii czujnym i robić zakupy w aptece z większą świadomością. Tutaj możesz przeczytać więcej o tym, czy suplementy diety są bezpieczne i na które z nich należy uważać.

Po suplementy diety możemy sięgać w przypadku chęci zwiększenia spożycia witamin, składników mineralnych, kwasów tłuszczowych, wprowadzenia ziół, albo probiotyków. Niektórych substancji nie znajdziemy pod postacią leków - przykładowo suplementów białkowych, takich jak izolaty, czy koncentraty. Co więcej, do suplementów diety może przekonywać nas większa dostępność oraz niższa cena, niż w przypadku leków. Z kolei zniechęcać może nas brak konieczności udowodnionego działania i mniejsze obostrzenia w zakresie kontroli bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów diety, warto omówić z lekarzem lub farmaceutą, czy nie wystąpią żadne interakcje z lekami. Niestety, producenci suplementów nie są zobowiązani do zamieszczania informacji na opakowaniu o przeciwwskazaniach, interakcjach, ani o możliwych skutkach ubocznych. Nie oznacza to jednak, że one nie istnieją - właśnie dlatego należy zachować zdrowy rozsądek i uważnie wybierać suplementy, dostosowując je do przyjmowanych leków oraz stanu zdrowia.