Już niedługo sylwester - czas zabawy. Jeśli zdarzy nam się przesadzić z alkoholem, warto wiedzieć, jak sobie radzić z tzw. „syndromem dnia poprzedniego”
fit.pl
2012-12-27 00:00
Udostępnij
Sposoby na kaca
Przyszedł karnawał, a wraz z nim liczne imprezy, nierzadko zakrapiane alkoholem. Oczywiście, namawiamy do wstrzemięźliwości, ale jeśli już się przydarzy przesadzić z ilością wypitego alkoholu, warto wiedzieć, jak sobie radzić z tzw. „syndromem dnia poprzedniego”.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale to nie alkohol jest bezpośrednią przyczyną naszych rannych dolegliwości zwanych kacem. Alkohol szybko wchłaniany do krwi utlenia się i przekształca się w trucizny, które powodują u nas dolegliwości żołądkowe, bóle głowy i ogóle osłabienie organizmu. Kac, który odczuwamy następnego dnia zaraz po przebudzeniu, można w prosty sposób zminimalizować albo nawet go uniknąć. Najlepiej po prostu nie pić, ale jeśli już się przydarzy, warto wcześniej dowiedzieć się, jak pić z głową, czyli co, ile i z czym pić i jeść, aby można było bawić się do białego rana bez widma rannej niedyspozycji. Ból głowy, brzucha, nudności, zawroty to najczęstsze objawy zatrucia, którego przyczyną jest nadmierne spożycie alkoholu. Warto wiedzieć, jak przygotować swój organizm na spotkanie z mocnymi trunkami.

Oto kilka rad, w sam raz przed Nowym Rokiem i karnawałem.
 • Gdy wybierasz się na imprezę, której główną atrakcją będzie spożywanie alkoholu, nie idź z „pustym żołądkiem”, najlepiej zjedz coś z dużą zawartością białka lub tłuszczu, wypij sok bogaty w witaminę C. Alkohol wypłukuje także magnez i wapno. Uzupełnij je szklanką mleka - to spowolni wchłanianie alkoholu.
 • Nie mieszaj alkoholi, mieszanka piwa, wina i wódki może być naprawdę wybuchowa i przykra w skutkach, szczególnie dla układu pokarmowego.
 • Nie popijaj wódki napojami gazowanymi (zawarty w nich dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie alkoholu przez organizm).
 • Staraj się jeść często i w niezbyt dużych ilościach.
 • Dużo się ruszaj, nie odmawiaj wyjścia na parkiet, jeśli to możliwe wychodź na świeże powietrze.
 • Między jedną a drugą „kolejką” warto uzupełnić witaminą C, np. zjeść kwaszonego ogórka, które powinny być zawsze pod ręką.
 • Pij dużo wody niegazowanej, która zapobiegnie odwodnieniu organizmu (alkohol - głównie piwo - działa moczopędnie).
 • Czym się strułeś, tym się lecz – mówi znane powiedzonko, ale,czy to jest skuteczna metoda na kaca? Absolutnie nie. Tzw. „klin” może przynieść chwilową ulgę w porannych dolegliwościach po hucznej zabawie, ale tak naprawdę wyrządza w organizmie więcej szkody niż pożytku, więc to tylko pozorne „leczenie” kaca.
 • Jednym ze sposobów radzenia sobie ze zmęczeniem jest dostarczenie organizmowi glukozy, bo właśnie obniżony poziom tego cukru w krwi odpowiada za nasze złe samopoczucie. Znajdziesz ją np. w bananach i miodzie. Kefir wspomoże wchłanianie cukrów, wypłukanych przez alkohol.
 • Żeby uzupełnić wypłukane przez alkohol witaminy i minerały rano najlepiej wypić szklankę soku pomidorowego, bogatego w potas lub soku z kapusty kiszonej.
 • Najlepiej ugasisz pragnienie niegazowaną woda mineralną, możesz wcisnąć do niej sok z cytryny, poprawi smak i uzupełni braki witaminy C.
 • Dobrze zrobi ci ruch na świeżym powietrzu.
 • Najlepszym lekarstwem na kaca i zmęczenie jest sen.

A Ty jakie masz sposoby? Podyskutuj o tym na FORUM.

www.fit.pl