Za oknem, szaro i ponuro a my przywołujemy wspomnienia z minionych wakacji. Tego lata jak co roku w Międzyzdrojach odbył się Wakacyjny Festiwal Gwiazd. Opowiada nam o nim dr Jolanta Kühbauch - „Pierwsze lipcowe dni w Międzyzdrojach wszystkim nam kojarzą się nie tylko ze słońcem i wypoczynkiem. Prócz blasku Gwiazd i obcowania z kulturą niesie przecież ze sobą ten Festiwal myśl głębsza i sprawy poważniejsze...” Opowiada nam o nim dr Jolanta Kühbauch
fit.pl
2011-01-19 00:00
Udostępnij
Aktywne Gwiazdy
Aktywnie na Wakacyjnym Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach czy Wakacyjne wspomnienia

Kto porównał kino do Wielkich Wakacji? Wakacje kojarzą się nie tylko z atrakcjami, po które wystarczy sięgnąć ręką. To także próba naszej wyobraźni, naszych pragnień, naszych oczekiwań i naszej sprawności.
„Pierwsze lipcowe dni w Międzyzdrojach wszystkim nam kojarzą się nie tylko ze słońcem i wypoczynkiem. Prócz blasku Gwiazd i obcowania z kulturą niesie przecież ze sobą ten Festiwal myśl głębsza i sprawy poważniejsze...”
Tradycyjnie - na początku lipca gościnny Hotel Amber Baltic- Viena International, położony z widokiem na Bałtyk, w Międzyzdrojach otworzył swoje podwoje dla wybitnych ludzi kultury i sztuki i zaprosił widzów na spotkanie z Nimi, w ramach Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd.

Była to już dziesiąta jubileuszowa edycja wydarzenia, podczas którego do kurortu przyjeżdża kilkadziesiąt polskich gwiazd, twórców teatru, kina, literatury, muzyki, baletu i plastyki. Oprócz spotkań z gwiazdami podczas festiwalu odbywa się wiele atrakcyjnych spektakli, recitali, filmów, koncertów, wystaw i otwartych dyskusji. Tradycja stało się, ze wybrane znakomitości odciskają na Promenadzie Gwiazd przy Hotelu Amber Baltic swoje dłonie. W tym roku 13 wybrańców – wybitnych twórców kultury odsłoniło swoje dłonie, wśród nich : Barbara Krafftówna, Emilia Krakowska, Małgorzata Nehrebecka, Agnieszka Krukówna, Kinga Preiss, Roman Polanski , Janusz Głowacki , Piotr Adamczyk , Krzysztof Jasinski

Bawimy się w Hollywood. „Chcemy, żeby Gwiazdy zostawiły trwały ślad nie tylko w naszych sercach i pamięci, ale także w realnym konkretnym sensie- w brązie. Cytujemy formule kalifornijska, ale jest to przecież cząstka magii kina i sztuki, tej magii, której wszyscy ulegamy”. To słowa Waldemara Dąbrowskiego, twórcy i wcześniejszego Prezydenta Festiwalu a obecnie Ministra Kultury i Sztuki. „ Odciski dłoni, które pozostawili znani aktorzy i twórcy kultury, nawiązują kontakt z dłońmi tysięcy innych ludzi. Tworzy się pewien rytuał. Każdy pragnie dotknąć śladu utrwalonego w brązie. Na sekundę spotykają się dwie dłonie. Myślę, ze jest to ważne dla obu stron”- powiedział autor odcisków w brązie prof. Adam Myjak.

potocka1

Przy okazji kolejnego już pobytu na Festiwalu spróbowałam zaobserwować czy formuła kalifornijska przenoszona jest również w zakresie dbałości o sprawność fizyczną i ciało, tak kultywowane przez gwiazdy Hollywood. Hotel Amber Baltic oferuje szerokie możliwości rekreacyjno- sportowe, począwszy od położenia nad morzem / zawartość jodu i soli mineralnych w bryzie oddzialywuje korzystnie na zdrowie/ gdzie można spacerować, biegać, uprawiać Nordic Walking i sporty wodne np. pływanie i surfing, dwóch basenów krytego i otwartego, dwóch kortów tenisowych / aktorka Magdalena Cwenówna, pisarz Janusz Głowacki, aktor Tomasz Stockinger odwiedzali je codziennie /, pobliskiego pola golfowego / tu już po Festiwalu królował reżyser Andrzej Strzelecki obecny Prezydent Festiwalu i aktor Piotr Machalica, w poprzednich latach również aktorka Dorota Stalinska /, siłowni, sauny, solarium, kręgielni do możliwości jazdy na rowerze / zawsze pogodna aktorka Magdalena Zawadzka przyznała, ze często jeździ na rowerze / i wędrówek po Wolinskim Parku Narodowym.

Oczywiście na Festiwalu nie było wszystkich, ja z kolei przez trzy dni nie byłam w stanie obserwować i porozmawiać ze wszystkimi obecnymi w tym roku. Wśród Gwiazd festiwalowych sportowym stylem życia wyróżnia się aktorka Dorota Stalinska, która kiedyś nazwano polską Jane Fonda / nie tylko z uwagi na śpiewany przez Nią przebój „ Aerobik, aerobik... z iście akrobatycznymi figurami aerobikowymi w jej wykonaniu. Nazwano ja także polskim Belmondo, bo uprawia judo, szermierke, woltyżerkę i nigdy nie pozwala zastąpić się przez dublera. Podobnie jak wieczny entuzjasta życia aktor Daniel Olbrychski, który jazda konna i sprawnością fizyczna na ekranie zadziwiał nas nie raz. Tu nie w sposób pominąć aktora wiecznie poszukującego wezwania również w zakresie wysiłku ekstremalnego i walki z żywiołem – Bogusława Linde oraz z młodego pokolenia Piotra Adamczyka, odtwórcę roli Karola Wojtyly w filmie „Karol – człowiek , który został papieżem” pasjonata skoków ze spadochronem.

Wśród tegorocznych Gwiazd festiwalu aktorkę Małgorzatę Potocka spotykałam codziennie podczas porannych joginngow nad Bałtykiem / foto a z rozmowy z nią dowiedziałam się, ze jest miłośniczka jogi, Body Art./ na fotografiach / i techniki Pilates. Z rozmów z tegorocznymi absolwentkami szkół teatralnych wynika, iż wśród młodego pokolenia adeptów sztuki teatralnej i filmowej coraz to bardziej doceniana jest dbałość o sprawność również fizyczną, która pomaga niebywale w zachowaniu radości i witalności, nie tylko na planie. Tu przykładem może być Tomasz Bednarek, grający miedzy innymi w serialu „Klan”, który regularnie biega, gra w tenisa i jeździ konno.

Do zobaczenia na kolejnym Festiwalu ...

dr Jolanta Ignaszewska- Kühbauch
www.fit.p