Nauka potwierdza, iż poprzez stosowanie wybranych ćwiczeń kinestetycznych, (kinestezja to zespól czuć, które odbieramy za pośrednictwem mięśni, stawów i ścięgien) możemy wyczulić nasze ciało i wyraźnie poprawić szybkość uczenia się, również ruchu  
fit.pl
2011-10-12 00:00
Udostępnij
Golf balance - poczuj swoje ciało na nowo
golf1Stały wzrost zainteresowania golfem spowodował większe niż dotychczas zaangażowanie naukowców badających rożne aspekty uczenia się ruchu. Wzięcie golfa niejako „ pod lupę” przez naukowców zaowocowało efektami w postaci szybszych sposobów efektywnego nauczania tej dyscypliny. Trenerzy golfa na całym świecie wykorzystują w lekcjach i treningach golfa wskazówki praktyczne wynikające z licznych eksperymentów i badań naukowych.

Zalety treningu kinestetycznego

Nie będę opisywała przykładowych badań i eksperymentów, przytoczę najistotniejszy wniosek. Nawet krótki trening kinestetyczny w postaci ćwiczeń równoważnych, stosowany przed klasyczną lekcją czy treningiem golfowym wpływa na poprawę wyników (np. testu golfowego) o 55 %. Trening ten zalecany jest szczególnie dla początkujących golfistów, ale nie tylko.

Dlaczego?

Centralny system nerwowy, kogoś, kto uczy się nowego ruchu, przyjmuje z otoczenia (celowo opisuje w uproszczony sposób) niezbędne informacje w dwojaki sposób. Poprzez wizualizacje, czyli zapamiętanie w wyobraźni danego ruchu i poprzez odczucia receptorów w mięśniach, stawach, torebkach stawowych, więzadłach itd. Trening kinestetyczny (tu mam na myśli np. ćwiczenia zaburzające i w konsekwencji poprawiające równowagę) niesamowicie poprawia szybkość reagowania naszych receptorów, trenuje rozróżnianie i właściwą interpretację dostarczanych do ciała sygnałów. W efekcie poprawia się nie tylko nasza koordynacja ruchowa, szybkość reakcji, równowaga, łatwość uczenia się ruchu, nasze stawy stają się stabilniejsze, czyli odporniejsze np. na urazy i naturalny proces zużywania. Ćwiczenia równoważne niesamowicie stabilizują również stawy naszego kręgosłupa i a w konsekwencji zmniejszają dolegliwości bólowe.

Wierzcie mi, wszyscy najlepsi sportowcy wyczynowi na świecie wykorzystują ten fenomen. Austriak Hermann Maier, czołowy narciarz alpejski po wypadku na motocyklu odbudowywał swoją stabilizację, stojąc boso ze sztangą na ...poręczach równoległych. Już pierwsza w świecie „szkoła kręgosłupa” Delpecha w swoim programie zalecała ćwiczenia równoważne i wspinanie się na skałkach dla poprawy stabilizacji kręgosłupa i tym samym zmniejszenia jego dolegliwości bólowych.

dr-jola-pilates-news

[-------]


Kilka przykładowych ćwiczeń

Te proste ćwiczenia równoważne można wykonywać bez specjalnych przyborów nawet codziennie.

Próbujemy utrzymać się stojąc na jednej nodze w dłoniach możemy trzymać kij golfowy, który pomoże nam dłużej wytrwać w danej pozycji. Jeszcze efektywniejsze byłoby stanie na nierównej powierzchni (kamień, konar, nierówny teren itp.) Jeśli mamy na początku trudności przytrzymajmy się delikatnie pobliskiego drzewa i powoli próbujmy utrzymać równowagę bez podparcia dłoni. Doskonaląc reakcje naszego ciała, spróbujmy choć przez chwilę utrzymać się we wskazanych na zdjęciach pozycjach, przymykając dodatkowo oczy i zamykając je.

W tej wersji ćwiczenia rozpoczynamy w rozkroku na lekkim wspięciu na palcach stóp i staramy się utrzymać równowagę unosząc pięty coraz wyżej. Przejdźmy do wersji trudniejszej wspięcie na palcach na zmniejszonej płaszczyźnie podparcia (stopy bliżej).

Dalej utrudniając ćwiczenie spróbujmy w tej pozycji podrzucać piłkę golfowa. Ten akt ruchowy powoduje włączenie jeszcze większej ilości receptorów naszego ciała.
golf3 golf4

 

Można wykonywać to z pozoru zabawne ćwiczenie w parze z partnerem, jednocześnie prowadząc rozmowę. Wykorzystując starą piłkę golfową można spróbować na niej stanąć - uwaga trudne. Najlepiej skorzystać ze wsparcia o ścianę.
golf5 golf6

 

Kończąc namawiam serdecznie do stosowania ćwiczeń równoważnych –nasze stawy będą nam za to wdzięczne, a i na polu golfowym poczujemy się znacznie lepiej.

dr-jola-pilates-news

dr Jolanta Ignaszewska -Kühbauch

www.fit.pl