Sezon golfowy w pełni. Tym razem o ćwiczeniach równoważnych zaczerpniętych z techniki Pilates i możliwych do wykonania na polu golfowym  
fit.pl
2012-05-09 00:00
Udostępnij
Standing Pilates dla golfa i kręgosłupa
golf1Pilates dla kręgosłupa

Żadna z ostatnio modnych na świecie technik pracy z ciałem nie przywiązuje tak ważnej roli do rozumnego wzmocnienia naszego kręgosłupa jak właśnie technika Pilateshttp://www.fit.pl/g/str/image/JOla/golf2.jpg

Technika stworzona przez Josefa Pilatesa przetrwała dziesiątki lat. Jej miłośnikami są ludzie na całym świecie, w rożnym wieku i rożnych profesji. Ileż to nowych trendów ćwiczeń cielesnych okazało się w tym czasie tylko przejściowymi. Pilates nazywany jest często gimnastyką rozumną, gdyż zapewnia naszemu ciału w sposób pewny i bezpieczny to, czego ono naprawdę potrzebuje. Pełnego, obszernego i płynnego ruchu. Inspiracją dla wielu ćwiczeń Josefa Pilatesa była obserwacja natury. To co szczególnie wyróżnia technikę Pilates, to angażowanie podczas ćwiczeń głęboko położonych (często w ogóle nie angażowanych) tzw. stabilizatorów kręgosłupa. Nic zatem dziwnego, iż po serii lekcji z dobrym, wyszkolonym instruktorem tej techniki, opuszczamy sale ćwiczeń wyprostowani, z nienaganną sylwetką, nasze mięsnie stająsię smuklejsze, ruchy płynniejsze, a dolegliwości odkręgosłupowe odchodzą w zapomnienie. Zaczynamy „nosić głowę i kręgosłup” prawie jak tancerze baletu. Podstawowe zasady tej techniki to koncentracja, specyficzne oddychanie skorelowane z ruchami, panowanie nad silnym „centrum„, , płynność i dokładność ruchów dla zachowania bezpieczeństwa. Czyż mocne silne „centrum” nie przyda się na polu golfowym?

Standing Pilates - przykłady

Zilustruje jak zwykle powyższe rozważania ćwiczeniami. Tym razem ćwiczenia mobilizacyjno- równoważne tzw. Standing Pilates.

1. „Przyciągamy chmurkę”

A; We wspięciu na palcach przenosimy ramiona, ugięte w łokciach do boku i imitujemy powolne ruchy ściągania „wspaniałej” chmurki z nieba .

B: Dodatkowo utrudniamy ćwiczenie unosząc jedną z nóg do boku. Oczywiście we wszystkich z prezentowanych ćwiczeń podczas wdechu rozszerzamy klatkę piersiową we wszystkie strony, a podczas wydechu wciągamy pępek do kręgosłupa i wykonujemy dany ruch.  Utrzymujemy przy tym długi kręgosłup i wydłużoną szyję (głowę trzymamy dostojnie).

2. Kolano w prawo ręce w lewo

A: Teraz dodatkowo trochę kinezjologii. Stojąc na jednej nodze, drugą zginamy w kolanie. Skręcamy kolano uniesionej nogi w lewo, a ręce z kijem przenosimy płynnie w przeciwną stronę.

B: Wariant kolejny, kolano skierowane do boku a ręce z kijem w górze, kolano w stronę przeciwną, ręce wędrują w dół.

[-------]

golf33.Skłon do boku

A: Stojąc na jednej nodze, ramiona skierowane do boku,  wykonujemy powolny i kontrolowany skłon całego tułowia do boku. Powoli wracamy i zmieniamy nogę i stronę skłonu. Staramy się utrzymać ciało w jednej płaszczyźnie.

B: Modyfikacja,  trzymamy w obu dłoniach kij golfowy.

4. Po przekątnej

Stojąc na jednej nodze (po przekątnej do uniesionej nogi) unosimy rękę (drugą możemy oprzeć na pośladku lub trzymać uniesioną do tyłu). Wykonujemy w tej pozycji kilka powolnych ruchów w górę i w dół (jakbyśmy chcieli coś przesunąć – czyli z oporem), po czym zmieniamy nogę i rękę.

5. Kij z przodu i z tyłu

Pochylamy tułów do przodu w staniu na jednej nodze, trzymając w dłoniach kij golfowy. Powoli nie tracąc równowagi, przenosimy kij bokiem do tyłu. Staramy się jednocześnie ściągać łopatki w stronę bioder.

Życząc jak najmniej dolegliwości odkręgosłupowych namawiam na włączenie choć kilku z zaprezentowanych ćwiczeń do golfowej rozgrzewki.

A osoby zainteresowane zgłębianiem techniki Pilates zapraszam na szkolenia:  najbliższe w Szczecinie 13.05 w PURE Kaskada

Informacje: jolanta.kuehbauch@gmail.com

dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch

www.fit.pl