Wielu biegaczek i biegaczy nie porzuca swojej pasji w okresie zimowym. Znane norweskie przysłowie mówi: nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania. Na zewnątrz panują trudne warunki atmosferyczne, co nie znaczy, że nie można się na to odpowiednio przygotować. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich butów na tę porę roku?
2017-02-07 00:00
Udostępnij
Jakie buty to biegania wybrać zimą?

 

Warunki na trasie

 

W zależności do tego, w jakim miejscu biegasz, napotkasz różne utrudnienia: w miejskiej dżungli – miejscowo oblodzone chodniki, na ścieżkach gruntowych – błoto, śnieg, śliskie i zamarznięte kałuże. Powierzchnia, po której porusza się biegacz zimą, jest dużo bardziej wymagająca. Wybierając odpowiednie buty do biegania na zimę, weź pod uwagę to, w jakim miejscu biegasz najczęściej i czego dokładnie potrzebujesz. Każdy opis produktu powinien zawierać informacje, do jakiej nawierzchni buty są przeznaczone. Rzetelne opisy produktów są np. w sklepie addnature.pl – w kategorii buty do biegania. Zwróć na to uwagę.

 

Temperatura

 

Niska temperatura ma wpływ na komfort biegania. Mimo wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego przez biegacza, zimą łatwo o wychłodzenie. Aby temu zapobiec, należy zwrócić uwagę na materiały, z jakich buty zostały wykonane. Letnie obuwie, które zostało zaprojektowane tak, aby jak najlepiej wentylować stopę, nie będzie spełniało swojego zadania. Szukajmy najlepiej butów z membraną, jak np. w modelu Asics Gel Fuji Trabuco 5 G-TX. Membrana sprawia, że w butach jest zawsze ciepło i sucho.

 

Przepuszczalność

 

Ważne jest, aby buty do biegania zimą nie przepuszczały śniegu i wody. Bieganie w mokrych butach przy niskiej temperaturze może spowodować bardzo przykre konsekwencje dla zdrowia biegacza. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego starannie wybierajmy obuwie do biegania zimą. Niech za przykład posłużą wielozadaniowe buty La Sportiva Ultra Raptor GTX – wysokiej jakości model wykonany zarówno w wariancie dla kobiet, jak i dla mężczyzn: https://www.addnature.pl/383324.html

 

Buty do zadań specjalnych

Pytacie: co w takim razie konkretnie oferują sklepy? Na rynku znajduje się wiele różnych modeli, zaprojektowanych specjalnie dla amatorów zimowego biegania. Producenci najczęściej umieszczają informację o tym, że ich obuwie przeznaczone jest do biegania w trudnym terenie, szczególnie po śniegu czy lodzie. Dobrym wyborem zimą są buty antypoślizgowe, których podeszwa została odpowiednio wyprofilowana i dostosowana do śliskich powierzchni. Dla mężczyzn może to być np. model Salomon Wings Pro 2 GTX, a dla kobiet Salomon X-Scream 3D GTX.

 

Do dzieła!

 

Już wiesz, co jest ważne przy wyborze butów do biegania o tej porze roku. Życzę Ci wielu wspaniałych i satysfakcjonujących treningów biegowych zimą. Pamiętaj, że teraz szybko robi się ciemno i nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu oraz odblaskach. Powodzenia i do zobaczenia na trasie!