fit.pl mobile logo

Trening crossfit - o co w nim chodzi?

Czym jest crossfit? W dosłownym tłumaczeniu brzmi: Cross = mieszanka (przekrojowy), fit = sprawny. W skrócie jest to program treningu siły, kondycji, koordynacji, gimnastyki, szybkości i gibkości.  

Crossfit powstał w USA, a dokładniej na zachodnim wybrzeżu już kilkanaście lat temu. Twórcami koncepcji Crossfit są Greg Glassman i jego była żona Lauren Jenai. Pierwszą siłownią, która podjęła się prowadzenia zajęć typu CrossFit, był klub w Santa Cruz w 1995 roku. Dziś crossfit to kilka tysięcy garażowych siłowni w USA, kilkaset w Europie i kilkadziesiąt... osób w naszym kraju.

W skład crossfitu wchodzą niesamowite ilości dyscyplin sportowych - zaczynając od podnoszenia ciężarów (m.in. martwy ciag, podrzut, rwanie), przez bieganie długodystansowe, interwałowe, trening kettlebell, pływanie, treningi pylometryczne (takie jak skakanie) oraz jazdę na rowerze i wiosłowanie.

Crossfit czerpie też metody treningowe z programów akademii policyjnych, elitarnych formacji wojskowych, jednostek antyterrorystycznych, medalistów i mistrzów sztuk walk, oraz setek innych profesjonalnych sportowców.

Tak naparwdę crossfit "bierze" wszystko, co najlepsze z każdej dyscypliny sportowej. Trening crossfit odrzuca ćwiczenia na wszelkich maszynach fitnessowych oraz ćwiczenia izolujące partie mięśniowe.

W tym treningu dominują wolne ciężary oraz praca z obciążeniem własnego ciała - ma być ciężko, intensywnie, ale też technicznie. Crossfit jest uniwersalnym programem, odpowiednim dla każdego, niezależnie od poziomu sprawności i doświadczenia.

Podczas treningu samodzielne dopasowujemy go do naszych możliwości poprzez modyfikacje czasu wykonania ćwiczenia, ilości powtórzeń, intensywności itp.

Jak wygląda trening crossfit?

W treningu corssfitowym trzeba przestrzegać trzech głównych koncepcji:


1. Właściwej mechaniki ruchów, a zatem poruszanie się i oddziaływanie na inne przedmioty w sposób najbardziej wydajny, efektywny i bezpieczny.
2. Konsekwencji, przez co rozumiemy ciągłe zachowywanie standardów techniki, ale również regularność samych ćwiczeń.
3. Intensywności, to najbardziej niezależna zmienna z wszystkich trzech. Zależy od indywidualnej fizycznej i psychicznej tolerancji na obciążenia oraz zdolności organizmu do adaptacji.

Ogromną zaletą crossfitu jest czas jego trwania. Najdłuższe treningi crossfit trwają około 20 minut i jest to niesamowcie długie i cięzkie 20 minut.

A więc ustalamy "WOD" - workout of the day i ruszamy.

Na początek intensywna rozgrzewka: kilkaset metrów truchtu, wymachy, pajacyki może być nawet skakanka. Ma być ciepło.

Koniec rozgrzewki i ruszamy. Szybko, mocno, intensywnie przez 20 minut (AMRAP - as many round as possibile) powtarzamy trzy ćwiczenia: pięć podciagnieć, dziesięć pompek, piętnaście przysiadów.

Początek jest lekki, mija 10 minuta, a czujesz jakbyś ćwiczył już godzinę. Z zegarkiem w ręku liczymy rundy. Jak najszybciej, jak najwięcej rund bez przerwy (jedna runda = trzy ćwiczenia). Im więcej rund tym wiecej punktów.

Jeśli jest nas więcej łączymy się w zespoły, które ze sobą rywalizują i wzajemnie dopingują.

I nagle wreszcie koniec. Czujesz się jak po zderzeniu z ciężarówką, zlany potem, obolały i niesamowicie zmęczony. Czyli było dobrze.

Teraz rozciaganie, schładzanie i ukończyłes "WOD" zwany " Cindy" .
To jest własnie crossfit.

Zalety treningu Crossfit:

  • Wszystko w jednym - wszystkie mieśnie są wykorzystywane.
  • Oszczędność czasu - maksymalnie 20 minut.
  • Różnorodność - każdego dnia można wykonywać inne "WODy".
  • Budujesz „żelazną” wytrzymałość tlenową i beztlenową.
  • Buduje siłę, sprawność, szybkość, koordynację, uczy wyzwalać moc i kształtuje siłę funkcjonalną.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl