fit.pl mobile logo

Ćwiczenia parkour - trening inspirowany parkourem

Myślałeś o tym, żeby spróbować, jak smakuje parkour? Ta dyscyplina sportu z roku na rok zyskuje co raz więcej zwolenników. I to nie tylko wśród młodzieży. Zanim zaczniesz, wypróbuj nasze ćwiczenia.

Parkour to dyscyplina sportu, która z dnia na dzień zyskuje nowe rzesze miłośników. Szybki bieg, skoki przez przeszkody i ekstremalne ewolucje sprawiają, że adrenalina wydziela się już przez samo patrzenie.

Jeśli nie wiesz, co to jest parkour to albo przespałeś kilka ostatnich lat, albo wiedza o sportach ekstremalnych zatrzymała się w twoim przypadku na szachach. Wymyślony przez Francuzów Le parkour to nic innego, jak szybkie pokonanie dystansu z punktu A do punktu B. Brzmi prosto, prawda? Ale w rzeczywistości wcale proste nie jest, bo zamiast obiec przeszkody, musisz nad nimi przeskoczyć. Nieważne czy jest to mała ławeczka, czy kilkumetrowa ściana. Widowiskowy sport rozwija nie tylko sprawność fizyczną, ale przede wszystkim kształtuje wytrwałość i sportowego ducha.

Choć na pierwszy rzut oka przeskoczenie przez ławkę może wyglądać banalnie prosto, to tak naprawdę wymaga od parkourzysty niebywałej techniki, zręczności, siły i poczucia równowagi. Przecenienie swoich możliwości często kończy się kontuzją, dlatego zanim zaczniesz trenować parkour, przygotuj odpowiednio swoje ciało. Pomogą ci w tym nasze ćwiczenia.


1) Przysiad z podskokiem
W czasie pokonywania przeszkód wielokrotnie będziesz lądować na ugiętych nogach, dlatego silne mięśnie dolnych partii ciała to podstawa. 

Zrób głęboki przysiad, prostując się i wyciągając ręce wysoko w górę wyskocz najwyżej jak potrafisz. Ląduj na ugiętych nogach. 

2) Pompki
Podczas przeskakiwania przez przeszkody najczęściej ciężar ciała opierasz na rękach. Nie raz będziesz musiał się podciągnąć. Siłę ramion skutecznie wzmocnisz dzięki tradycyjnym pompkom.


3) Pompki z klaśnięciem
To ćwiczenie idealnie rozwijające górne partie ciała. Wykonujesz je tak samo jak zwykłe pompki, ale unosząc ciało na rękach z maksymalną siłą wybijasz się w górę. Staraj się za każdym razem klasnąć w dłonie. Musisz to zrobić na tyle szybko, by opadając, zdążyć się na nich podeprzeć. 


4) Deska
Silne plecy to podstawa. Dzięki nim możesz uniknąć kontuzji i nieprzyjemnych doświadczeń. 

Połóż się na brzuchu tak, by czoło dotykało podłoża. Unieś tułów, a ręce podciągnij pod klatkę piersiową i złap się dłońmi za łokcie tak, by ręce i klatka piersiowa tworzyły prostokąt.

Ciężar dolnej partii ciała oprzyj na wyprostowanych palcach. Utrzymując równowagę przez kilka sekund staraj się, by podłoża dotykały jedynie ramiona i palce u stóp. 

5) Skoki na jednej nodze 

Oprócz tego, że poprawiają siłę, to jeszcze rozwijają wyczucie równowagi. Stojąc trzy kroki od ściany zrób dwa szybkie kroki w jej kierunku, mocno się wybij i jedną nogą dotknij ściany tak wysoko, jak tylko potrafisz. Jeśli już opanujesz ten ruch postaraj się na ścianie zrobić dwa kroki i więcej. 

6) Przewroty 

To nieodłączny towarzysz każdego amatora parkouru. Zeskakując z przeszkody przykucnij i zrób przewrót w przód. To zamortyzuje upadek. Myśląc poważniej o tym sporcie, element kontrolowanych przewrotów musisz opanować do perfekcji.


 7) Podciągnięcia 
Ćwiczenie wzmacnia mięśnie brzucha. Połóż się wygodnie na podłodze. Utrzymując prostą pozycję w tym samym momencie unieś w górę tułów i nogi. Twoje ciało powinno wygiąć się w literę V. Utrzymaj taką pozycję przez kilka sekund. 

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl