Trening cardio, zwany również treningiem wytrzymałościowym czy aerobowym, szczególnie polecany jest osobom odchudzającym się oraz tym którzy chcą poprawić swoją wytrzymałość i kondycję. Dodatkową zaletą tego rodzaju aktywności jest to, że można ją uprawiać zarówno w klubie fitness, jak i na świeżym powietrzu. Poniżej zaprezentowaliśmy najpopularniejsze fakty i mity o treningu cardio – warto się z nimi zapoznać, aby odnosić jak najlepsze osiągi i cieszyć się fit sylwetką
2017-10-20 00:00
Udostępnij
Fakty i mity na temat treningu cardio

Rodzajów treningu wytrzymałościowego jest wiele: jazda na rowerze, jogging, skakanie na skakance czy taniec. Trzeba jednak pamiętać, aby rodzaj aktywności i jej intensywność były odpowiednio dobrane do naszego poziomu wytrenowania. − Przy problemach z kolanami lepszy będzie spacer niż bieganie, natomiast jeśli masz do wyboru orbitrek i elipsę, wybierz to drugie, ponieważ ruch eliptyczny odciąża kolana – radzi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości.

Trening cardo - regularność ma znaczenie

Fakt. Regularność podczas wykonywania treningów, nie tylko typu cardio, jest bardzo ważna. Trening aerobowy powinniśmy wykonywać przynajmniej 2 -3 razy w tygodniu, aby efekty były satysfakcjonujące. Ważne jest również racjonalne podejście do ćwiczeń i mierzenie sił na zamiary - częstotliwość oraz intensywność treningu powinniśmy dobrać do indywidualnych możliwości wytrzymałościowych oraz regeneracyjnych organizmu. Aby dopasować rodzaj treningu cardio do swoich możliwości, warto skonsultować się ze specjalistą, który udzieli nam odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Doskonałym pomysłem jest również wizyta w GACA Fit HOTEL, gdzie przy pomocy trenera poznamy prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń, która jest niezbędna do efektywnego i zdrowego trenowania oraz otrzymamy ogromną dawkę motywacji do walki o fit sylwetkę.

Trening cardio - rozgrzewka jest zbędna

Mit. Niezależnie od tego jaki rodzaj treningu wykonujemy, rozgrzewka jest jego nieodzowną częścią, bardzo często bagatelizowaną przez osoby uprawiające sport. Jednak bardzo ważne jest, aby rozruszać mięśnie i stawy tak, aby nie były zesztywniałe i podatne na kontuzje. Dzięki tym kilku czy kilkunastu minutom poświęconym na rozgrzanie, zwiększa się ciepłota ciała, a mięśnie staja się lepiej ukrwione i pobudzone co w znaczącym stopniu pozytywnie wpływa na efektywność wykonywanego treningu.

Trening cardio - każda pora dnia jest dobra na trening

Fakt. Jeżeli zależy Ci na redukcji, najlepszą porą dnia na wykonanie treningu jest poranek – zazwyczaj po niewielkim śniadaniu. Rano metabolizm jest pobudzony, dzięki czemu organizm jest chroniony przed magazynowaniem zbędnego tłuszczu. Warto ćwiczyć też po południu lub wieczorem, gdy spożycie węglowodanów jest niskie, ponieważ przez pierwsze 20 minut treningu wypalamy glikogen z mięśni.

Cardio zamiast treningu siłowego

Mit. Cardio nie jest treningiem przeznaczonym do budowy tkanki mięśniowej – oczywiście są one wzmacniane i trenowane, jednak żeby osiągnąć jak najlepsze efekty powinno włączyć się do aktywności ruchowej trening siłowy. Pozwoli on na zbudowanie masy mięśniowej, która przyspieszy tempo zachodzenia procesów metabolicznych - im więcej mięśni, tym więcej spalanych kalorii.

Treningi cardio wiodą prym wśród ludzi zaczynających się odchudzać, jednak ilość informacji na ich temat powoduje, że wiele osób nie wie jak prawidłowo go wykonywać, aby osiągać jak najlepsze rezultaty i uchronić się od kontuzji. Przed rozpoczęciem treningów warto jest posiąść odpowiednią wiedzę, dostępną m.in. na wczasach odchudzających w GACA Fit HOTEL. Wykonywanie regularnych treningów cardio, uzupełnianych treningami siłowymi sprawi, że twoje ciało wysmukli się, a ty zyskasz nowy blask!