Istnieje tak wiele programów treningowych, że ciężko przewidzieć który z nich da rewelacyjny efekt, a na który stracisz tylko czas. Ale możesz uniknąć często popełnianych błędów
fit.pl
2008-10-29 00:00
Udostępnij
Najlepsze programy treningowe
Istnieje tak wiele programów treningowych, że ciężko przewidzieć który z nich da rewelacyjny efekt, a na który stracisz tylko czas. Ale możesz uniknąć często popełnianych błędów.

Oczywiście można poradzić się specjalistów, ale zanim to zrobisz warto poznać ukute w ludzkiej świadomości mity dotyczące ćwiczeń.Mit 1: Program treningowy twojego kumpla da ci takie same efekty

To jeden z najczęściej powtarzanych błędów, który niestety z prawdą ma niewiele wspólnego.

Nawet najlepszy program treningowy, który u twojego znajomego daje rewelacyjne efekty dla ciebie może okazać się mniej efektywny.

Mięśnie każdego z twoich kolegów z siłowni różnie reagują na aktywność fizyczną, a ich organizm inaczej przyjmuje wysiłek.

Korzystając ze świetnego i sprawdzonego treningu swoich znajomych dostosuj go do swoich potrzeb. Sprawdź, które ćwiczenia dają ci oczekiwany efekt, a które z nich są po prostu do bani.

Mit 2: Nie musisz trenować nóg jeśli uprawiasz jogging

Wchodząc do siłowni widać, że większość trenujących skupia się na podnoszeniu ciężarów. O poprawnym ćwiczeniu mięśni nóg pamięta już tylko zdecydowana mniejszość. Ludzie myślą, że jeśli rano biegali lub dzień wcześniej jeździli na rowerze to mogą spokojnie zapomnieć o ćwiczeniu nóg na siłowni i poświęcają czas tylko górnym partiom ciała. Błąd...

Prawda jest taka, że trenując dolne kończyny trenujesz również... górne części ciała. Poprawnie stymulowane mięśni nóg przyczynia się do wydzielania dużej ilości testosteronu – anaboliku odpowiedzialnego za rozwój wszystkich mięśni, nie tylko tych w dolnych partiach.

Trenując dolne partie ciała jednocześnie rozwijasz pozostałe jego części. Poza tym budowanie figury zapominając o nogach jest jak stawianie domu bez fundamentów.

Mit 3: Średnio intensywny, godzinny trening cardio to najlepsza metoda na spalanie tłuszczu

Wielu ludzi ciągle wierzy, że spalanie kalorii podczas średnio intensywnego treningu cardio to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na utratę zbędnych kilogramów.

Prawda jest taka, że ćwicząc ze zwiększonym tentem spalasz najwięcej kalorii zatrzymanych w tłuszczach. Ale ważna jest jeszcze całkowita ilość straconych kalorii. A tych spalisz więcej dzięki ćwiczeniom interwałowym. Dzięki nim twój organizm będzie „ćwiczył” nawet do kilku godzin po zakończeniu treningu.

Mit 4: Potrzebujesz dużo protein aby zbudować mięśnie

Ludzki organizm potrzebuje ściśle określoną ilość protein. Jeśli dostarczysz ich za dużo zwyczajnie zmienią się w dodatkowe kalorie. Cześć z nich może zostać bezpośrednio strawiona z procesie przemiany materii, ale pozostałe odłożą się w postaci tłuszczu.

Normalny człowiek potrzebuje 1,2 -1,5 grama na każdy kilogram wagi. Stosując tą proporcję dostarczysz odpowiednią ilość cegiełek do budowy mięśni.

Zamiast przesycać się proteinami lepiej dostarczyć właściwą ilość węglowodanów .

Mit 5: Aby zauważyć efekty musisz na każdym treningu ćwiczyć do granic wytrzymałości

Chodząc codziennie na siłownie i dając z siebie wszystko dochodzisz do niebezpiecznej granicy. Tak samo jak ćwiczeń twój organizm potrzebuje odpoczynku. Jeśli nie pozwolisz mu się zregenerować po intensywnym wysiłku, całe twoje starania idą na marne. To tak jak jazda samochodem z przegrzaną chłodnicą.

Daj sobie odpocząć, a zobaczysz różnicę.

www.fit.pl