fit.pl mobile logo

Pokochajmy siebie - zasilanie czakr

Wiosna w pełni, lato niebawem, tymczasem niekiedy odczuwamy zmienna pogodę, przesilenia i brak energii 
Spieszę, tym razem z receptą – proponując tajemnicze pozycje kwiatów lotosu na każdy dzień tygodnia dla mężczyzn, zaczerpnięte z jogi dla pobudzania czakr. Program dla ciała i umysłu; tonizujący, relaksujący, a jednocześnie zasilający pozytywną energią i uwaga - pozwalający na poprawę koncentracji.

Prawdą jest, że na świecie już dawno odkryto, iż na dobre wyniki w sporcie czy pracy, składają się: perfekcyjna technika i właściwe podejście psychiczne, a najbardziej wiara w siebie i powodzenie+ pozytywne nastawienie.

Proponuję dla wzmocnienia energii i wiary w siebie, jedną z bardzo prostych technik pobudzania czakr, do wykonywania codziennie (na każdy dzień tygodnia inna pozycja) z koncentracją podczas oddechu na określonym czakramie.

Co to są czakry?

jolka

W ciele ludzkim znajdują się centra energetyczne, tak zwane czakry lub czakramy. Jest ich wiele, ale najważniejsze znaczenie ma 7 głównych, które znajdują się w linii prostej wzdłuż kręgosłupa. Zadaniem czakr jest dystrybucja subtelnej energii życiowej (tzw. prany) do ciała człowieka. Każda czakra ma swoją nazwę w sanskrycie (starym języku indoaryjskim) oraz odpowiadający jej kolor (czakra pierwsza - czerwony, druga - pomarańczowy, trzecia - żółty, czwarta - zielony, piąta - błękitny, szósta - indygo, siódma - ciemny niebieski, siódma - fioletowy). Czakry reprezentuje się w postaci symbolu kwiatu lotosu o określonej ilości płatków, każdej z nich odpowiada określony żywioł, charakter i rola jaką spełnia w ludzkim organizmie. Czakry nie są materialnymi częściami ciała, ale centrami energetycznymi umiejscowionymi w ciele fizycznym człowieka. Pierwsza z czakr znajduje się najniżej - u podstawy kręgosłupa, a ostatnia najwyżej na czubku głowy. Pojęcie to wywodzi się ze starożytnego indyjskiego systemu uzdrawiania, który wyróżnia w ciele człowieka siedem głównych ośrodków kierujących przepływem energii. Każdy z wirów skupia się wokół jednego z siedmiu gruczołów dokrewnych w układzie hormonalnym naszego organizmu, a jego funkcja polega na pobudzeniu wydzielania hormonu przez gruczoł. Właśnie hormony pochodzące z tych siedmiu gruczołów regulują wszystkie funkcje organizmu, z procesem starzenia się włącznie.

Podczas gdy medycyna konwencjonalna rozpatruje nasze ciało fizyczne w kategoriach chemicznych, obecnie wiadomo już, że aby zaszła jakakolwiek reakcja chemiczna, musi zaistnieć w ciele przemiana energii elektromagnetycznej. Energia ta płynie z umysłu, co wyjaśnia, jak istotny jest jego związek z ciałem w utrzymaniu zdrowia fizycznego, psychicznego i mentalnego. Tradycyjny, naukowy schemat analizowania zdrowia jedynie w kategoriach tego, co widzialne, ustępuje dziś coraz częściej akceptowanym prawdom, że umysł i myśl poprzedzają oraz wpływają na materie fizyczną. W końcu, czym jest myśl, jeśli nie formą energii.

 

Lokalizacja siedmiu czakr :

1- Najniższy wir otacza gruczoły płciowe
2- Otacza trzustkę i obejmuje brzuch
3- Otacza nadnercze, a jego centrum znajduje się na wysokości splotu słonecznego
4- Otacza grasice i obejmuje klatkę piersiowa
5- Otacza tarczyce i znajduje się na wysokości szyi
6- Otacza szyszynkę i skupia się wokół tylnej podstawy mózgu
7- Najwyżej położony wir otacza przysadkę mózgową i skupia się wokół przedniej podstawy mózgu.

Jak to działa?

W zdrowym ciele wszystkie te wiry poruszają się z dużą prędkością, dzięki czemu energia witalna, zwana również „praną„ bądź „energią eteryczną„ może przepływać swobodnie przez układ hormonalny. Jeśli choćby jeden z tych wirów zwalnia obroty, wtedy przepływ energii witalnej zostaje utrudniony lub zablokowany. W ten oto prosty sposób można opisać starzenie się lub zły stan zdrowia. U zdrowego człowieka wiry w ruchu rozlewają się tak szeroko, że wychodzą poza ciało, u starszych, słabowitych i chorowitych osób z trudem obejmują powierzchnie ciała.

Ważne jest, by otwierać nasze czakramy i zwiększać przepływ energii, ponieważ im więcej energii pobieramy, tym jesteśmy zdrowsi. Chorobę może wywoływać brak równowagi energetycznej albo zablokowanie przepływu energii. Innymi słowy, zakłócenia w przepływie energii w ciele człowieka prowadzą do choroby. Zniekształcają również nasze odczucia, uniemożliwiają pełnie doznań.

W przeciwieństwie do klasycznego wzmacniania mięśni, joga skupia się na całym ciele. W poszczególnych ćwiczeniach i przyjmowanych pozycjach angażowane są prawie wszystkie mięśnie, doskonalona jest postawa, balans i tzw. równowaga nerwowo-mięśniowa, zaburzane w codziennym życiu.

Odpowiednia technika oddychania zwiększa dodatkowo dotlenienie mózgu i całego organizmu i w końcowym efekcie przynosi wspaniale odprężenie, relaks i pozytywną energię.

PoniedziałekSymbol do koncentracji podczas ćwiczenia kwadrat. W siadzie obejmujemy uda ramionami, unosząc stopy tak, aby podudzia znalazły się prawie równolegle do podłoża. Nogi ugięte w kolanach. Utrzymując w równowadze tę pozycję oddychamy 14 razy koncentrując się na kwadracie i 1 czakrze.

Wtorek

pokochajmy-siebie2


Symbol do koncentracji półksiężyc. Z leżenia tyłem, stopy podkurczone i rozstawione na szerokość bioder ramiona wzdłuż tułowia, unosimy biodra jak na zdjęciu. Głowę utrzymujemy w wygodnej pozycji, a usta lekko otwarte w uśmiechu dla rozluźnienia żuchwy. Oddychamy 14 razy koncentrując się na 2 czakrze.

Środa

pokochajmy-siebie3

Symbol do koncentracji trójkąt. W klęku opuszczamy tułów, kuląc się, jednocześnie dłonie zaciskamy w pięści. Oddychamy 14 krotnie koncentrując się na trójkącie.

Czwartek


pokochajmy-siebie4

Symbol do koncentracji 6-cio ramienna gwiazda.  W staniu, stopy rozstawione na szerokość bioder, ramiona uniesione w górę, wychylamy tułów ku tyłowi. Oddychamy 14-krotnie rozluźniamy się.

Piątek

pokochajmy-siebie5

Symbol do koncentracji owal.  Z leżenia tyłem przechodzimy do tzw. „świecy”, podpierając dłońmi biodra.  Oddychamy 14razy.

Sobota


pokochajmy-siebie6

Symbol do koncentracji połączenie słońca i księżyca. Z siadu prostego przechodzimy do skłonu, sięgając dłońmi do stóp. Oddychamy 14razy koncentrując się na 6 czakrze.

Niedziela
Symbol do koncentracji kwiat lotosu. 
Swobodne leżenie na plecach. Oddychamy 14razy koncentrując się na 7 czakrze.

Życząc wspaniałej, dobrej energii i lepszej koncentracji nie tylko latem zachęcam do ćwiczeń. Trenerowi Personalnemu Pawłowi Antkowicz z Prozdrowotnego Klubu Fitness „ Impuls” w Nowym Sączu dziękuję za udział sesji zdjęciowej.

dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch

www.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl