fit.pl mobile logo

Rozgrzewka - jak dobrze przygotować ciało do wysiłku radzi Natalia Gacka

Rozgrzewka jest nieodłącznym elementem każdego treningu, niezależnie od tego czy będzie to trening siłowy czy raczej dynamiczny. Często jest ona pomijana lub wykonywania niedbale.

Zdarza się, że nawet zaawansowani amatorzy sportu ograniczają się do kilku wymachów lub paru podskoków w miejscu zamiast całego zestawu ćwiczeń. Lekceważenie rozgrzewki może prowadzić do licznych kontuzji i obniża efektywność wykonywanych ćwiczeń. Co więcej, nierozgrzane mięśnie po wysiłku są o wiele bardziej zmęczone i trudniej się regenerują.

Rolą rozgrzewki jest optymalne przygotowanie ciała do obciążenia i rozgrzanie każdej jego partii. Ma to ogromne znaczenie w zachowaniu fizjologicznej równowagi organizmu. W trakcie rozgrzewki, w naszym ciele stopniowo zachodzą różnego rodzaju przemiany, które adaptują je do wzmożonego wysiłku.

Ćwiczenia możemy zacząć od delikatnej przebieżki czy krótkiej, niezbyt intensywnej jazdy na rowerku stacjonarnym albo od wykonania kilkudziesięciu podskoków czy pajacyków. Następnie zaczynamy rozgrzewkę stacjonarną.

Rozgrzewamy kark czyli wykonujemy kilkanaście kolistych ruchów głową, raz w lewą, a raz w prawą stronę. Rozgrzewamy obręcz barkową wykonując krążenia barków i ramion – za każdym razem również kilkanaście powtórzeń w każdą stronę. Możemy także wprowadzić wymachy rąk oraz krążenia przedramion.

Nie wolno zapominać o prawidłowym rozgrzaniu nadgarstków: splatamy ręce w koszyczek i wykonujemy intensywnie koliste ruchy. Kolejno wykonujemy krążenia bioder oraz tułowia, kolan i stawów skokowych. Po takim wstępnym rozruszaniu się, możemy zacząć stopniowo wprowadzać ćwiczenia, które będą stanowić elementy głównego treningu. Oczywiście nie powinny być one tak samo intensywne. To znaczy, że jeżeli przy treningu siłowym będziemy wykonywać na przykład przysiady ze sztangą, do rozgrzewki możemy wprowadzić przysiady, ale bez obciążenia.

Prawidłowo wykonywana rozgrzewka powinna trwać od 10 do 15 minut i przygotować całe ciało do późniejszego treningu. W efekcie powinniśmy mieć nieco podwyższoną temperaturę ciała, wyższe tętno, przyśpieszony oddech oraz odczuwać lekkie zmęczenie, ale nie być kompletnie wykończeni. Należy również pamiętać o sukcesywnym zwiększaniu intensywności wykonywanych ćwiczeń.

NATALIA GACKA
dietetyk kliniczny i trener personalny, autorka książki „Zostań fit. Nowa Ty w 180 dni”.
www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
andrewmail115

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie www.igortreneronline.pl! I odchudzanie staje się proste jak nigdy dotąd.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl